Çocuğunuzun zekasını ateşleyin

20 Aralık 2017

-SevgiliBebek.com katkılarıyla-

Doğduğumuz andan itibaren herkesin belirli bir zekası vardır. Sizce bunu geliştirmek mümkün müdür? Uzmanlar, insan zekasının sanıldığı gibi tamamen doğuştan bahşedilmediğini ve doğuştan gelen zekanın, çevresel faktörlerin etkisiyle, ilk 5-6 yıl içinde 20-30 puan kadar yükseltilebileceğini savunuyorlar.

Ayrıca, bireyler arasında zeka gelişiminde farkı oluşturan belirleyici etken ise 0-6 yaş aralığıdır. Bu dönemde bebekler oyun oynayarak gelişimlerini sürdürürlerken zeka gelişimine katkıda bulunacak olan şeyler ise yine oyunlardır.

Çocuğunuza kendini geliştirebileceği ortamı sağlayın

Bu yaş aralığını zenginleştirilmiş bir ortamda geçiren çocukların diğerlerine oranla çok daha kıvrak zekalı, problemleri çözmede daha pratik ve yeni bilgi ve becerileri öğrenirken daha hızlı oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Zenginleştirilmiş ortam ile kastedilen çocuğun beynini geliştirecek doğru araçların bulunduğu, doğru yöntemlerin uygulandığı, her şeyden önemlisi çocuğun sevildiğini, ilgilenildiğini ve kendini ve kendini güvende hissettiği ortamdır ve buradaki en önemli unsur ise şüphesiz ki ebeveyndir.

Zeka kartları gelişimi için birebir

Zeka kartları, özellikle ABD ve başta Japonya olmak üzere Uzakdoğu’da yaygın bir şekilde çok uyaranlı erken eğitimde kullanılan, 0-4 yaş arası çocukların bilişsel gelişimine destek veren özel görseller ile çocukların merak duygusu geliştirilerek öğrenmenin keyifli bir olgu olduğu erken dönemde sağ beyin lobuna kodlanmaktadır.

“Flashing method” olarak tanımlanan bu yöntem kapsamında, çocuklara görsel işitsel bazlı seri sunumlar yapılır. Bu sunumlarda kullanılan zeka kartlarında basılı görsel ve görselin adı yer alır. Her kartın bir hayvanı, bir aracı, bir kavramı ve bir rakamı temsil edebileceği bu öğrenme sisteminde, kartlar çocuğa seri biçimde gösterilerek yalnızca görselin kart arkasında yer alan adı söylenir. Bu eğitim Zeka Küpü videolarını bebek ile tensel temas içinde izlenmesiyle perçinlenir.

Makoto Shishida ve Heguru gibi Uzakdoğulu uzmanlar tarafından geliştirilen bu sistemle, bebeklerde çok erken yaşlarda imge tanımları sağ beyin lobuna kodlanarak depolanır. Kalıcı öğrenme olarak da adlandırılan bu depolama sayesinde ileriki eğitim hayatları boyunca çocukların algı açıklığı tetiklenerek, çabuk öğrenmeleri ve yeni bilgiye göreceli daha fazla merak duymaları ve öğrenme heveslerinin artması sağlanmaktadır. Seri sunumlarla aynı zamanda bebeklerin hayal gücü ve kelime dağarcığı da geliştirilebilmektedir.

Zeka kartlarını nereden satın alabilirim?

Sevgilibebek.com tarafından sunulan ve yaş aralıklarına göre üretilen “SevgiliBebek Zeka Kartları” ve “Zeka Küpü Videoları” 2018 Ocak ayından itibaren İngilizce-Türkçe olarak da piyasaya sunuluyor.

Kasım 2013’de yayın hayatına başlayan, bugün sosyal medyada 520.000 takipçi sayısını aşan sevgilibebek.com, erken ev eğitimine uzmanlarca onaylı SevgiliBebek Zeka Kartlarıyla yepyeni bir yöntem sunmaktadır.

İnteraktif sunumlarla gerçekleştirilen oyun formatlı bu yöntem, çocukların görme becerilerine uygun olarak ve çok kapsamlı kriterler doğrultusunda seçilmiş görsellerden oluşan SevgiliBebek Zeka kartlarıyla bilişsel gelişime büyük katkı sağlamaktadır.

Video formatında kurgulanmış elektronik sunumlarda yer alan farklı görsellerle de desteklenen SevgiliBebek Zeka Kartları, 0-48 ay arası bebeklerin bilişsel potansiyellerine ulaşmalarına keyifli bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Üyelerine doğumdan itibaren başlayan sağ beyin odaklı erken ev eğitimi yöntemini sunan sevgilibebek.com, diğer yanda 1500’ü aşkın bilgilendirme ve uzman makaleleri ile 2 yaş sendromu, anne bebek bağlanması, oturak eğitimi, korkular ve benzeri temel konular yanı sıra otizmli – hiperaktif bebek gibi özel konularda da üyelerine destek sağlamaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir