Çocuğunuzun yaşına göre spor önerileri

2 Ocak 2018

Yaşlarımız, hem kronolojik ve hem biyolojik olarak ayrılıyor aslında. Unutmamak gerekir ki bu ikisi arasındaki fark, aslında pek çok şey ile bağlantılı. Örneğin spor. Çocuğunuzun yaşına göre hangi sporları yapmasını gerektiğini biliyor musunuz? Sizin için ideal yaş aralıkları ile eşleşen spor önerilerini derledik. Elbette bunlar, çocuğunuzun sağlık durumu ile de ilişkili. Öncesinde zaten doktorunuz, uygunluğu konusunda size en doğru bilgiyi verecektir.

2 – 5 yaş

Birçok kaba ve ince motor becerisine sahip olan çocuğunuz spor aktiviteleri için hazır olsa da takım oyunları için daha erken. Okul sonrası ya da hafta sonu için basketbola ya da futbol gibi bir spor aktivitesine yazdırmadım diye hiç üzülmeyin. Daha bireysel aktivitelere yönelmeniz onun için daha iyi olacaktır: dans, koşu ve yüzme sporlarının yanı sıra takla atma, bir şeyler atma veya yakalama gibi hareketler bu yaş grubundaki çocuğunuz için idealdir. Eğer çocuğunuz futbol gibi takım oyunu gerektiren bir spor yapmak istiyorsa erken olsa da ona engel olmayın ve çocuğunuz için uygun bir ortam bulduktan sonra onun bu tutkusunu sergilemeye izin verin.

6 – 9 yaş

Okula başlamasıyla kalabalık ortamlara ve iş birliğine daha yatkın olan çocuğunuz zamanla daha uzun süre konsantre olma yetisini ve kendi becerilerini keşfetmeyi geliştirecektir. Arkadaş grubu oluşmaya başlayan çocuğunuz bir topluluğa ait olma duygusunu öğrenmektedir. Takım çalışması gerektiren sporlarda yardımcı olacaktır. İlkokul çağındaki çocuklar için uygun sporlar futbol, jimnastik, yüzme, koşu, tenis ve dövüş sanatları olacaktır. Ayrıca bisiklet sürmek ya da kay kay gibi aktiviteler özgüveninin artmasında yardımcı olur.

10 – 15 yaş

Bu yaş aralığına rekabet ve taktik içeren sporlar uygun olacaktır. Vücudun tam gelişmediği ve gelişme çağına girildiği bu dönemlerde ağırlık içeren vücut geliştirme, uzun mesafe koşu, güreş gibi fazla efor gerektiren sporlar çocuğunuzun gelişimi için uygun olmayacaktır. Bunların yerine voleybol, basketbol ve futbol gibi hayal gücü ve ekip çalışması gerektiren sporlar onlar için biçilmiş kaftan.

16 – 19 yaş

Bu dönemde fiziksel açıdan bir yetişkinin fonksiyonlarına daha yakın olan çocuğunuz istediği herhangi bir sporu yapabilir. Eğer istiyorsa onu tekvando ve karate gibi uzak doğu sporlarına yönlendirebilirsiniz. Böylece hem spor yapıp hem de sporun çeşidinin felsefesi gereği disiplin ve başkalarına saygıyı öğrenmiş olacaktır. Daha önceden yapamadığı ağırlık kaldırma ve boks gibi kuvvet gerektiren egzersizleri ise bu yaş aralığında yapabilir.

Çocuğunuzun hayatına dahil edeceğiniz spor yapma bilince ona olumlu anlamda hem fiziksel hem de mental olarak geri dönüşü olacağından emin olabilirsiniz. Eğer bir sporu yapmak istemiyorsa ona ısrar etmeyin. Başka tarzları denemesinde ona destek olarak sonunda ona uygun seveceği ve zevk alacağı sporu bulmasında yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir