ÇOCUĞUM NEDEN HALA YÜRÜMÜYOR?

30 Kasım 2014

Çocuğunuz hala yürümüyor. Halbuki yaşıtları adeta koşuyor. Zaman ilerledikçe ve hala büyük bir adım atmadığını gördükçe, adeta deliriyorsunuz. “Neden hala yürümüyor,” diye gece uykularınız kaçıyor. İnanın endişelenmeniz çok yersiz.

Çocuğunuzun geç yürümesi bir problemi olduğunu göstermez. Bunu uzmanlar da üzerine basa basa söylüyorlar. Ama biz yine de sizi daha iyi ikna etmek amacıyla bu endişelerinizi teker teker açıkladık. İşte çocuğunuzun yürümemesiyle ilgili kafanızdaki endişeler ve ona yürümesi için nasıl yardımcı olabileceğiniz…

AMA ARKADAŞLARI YÜRÜYOR
Şunu aklınızdan çıkarmayın. Bu bir yarış değil. Soya çekimden, vücut büyüklüğüne kadar pek çok unsur ilk adımları atma zamanını etkiler. Ve üstüne üstlük çocukların yarısı ilk doğum günlerine yakın bir zamanda yürümeye başlarlar. Hatta pek çok pediatrist 15. aya kadar hiçbir çocuğu geç yürümüş saymaz. Ondan sonrasında bile 10 çocuktan biri, 15. ve 18. aylar arasında ilk adımını atar.

CİDDİ GELİŞİM PROBLEMLERİ Mİ OLACAK?
Her zaman en kötüsünden korkmanız doğal. Fakat çocuğunuz, geri emekleme pozisyonuna geçmek ve tutunma tahtalarında yorulmak gibi diğer aşamaları geçtiyse; kendinize şunu sorun: “Süregelen bir gecikme durumu var mı?” Eğer cevabınız ‘evet ise’ veya 15. ve 16. aylarda çocuğunuz hala yürümüyorsa, pediatristinizle konuşun. Eğer doktorunuz adale yetmezliği, beyinsel felç ve kalça çıkığı gibi durumlardan şüphelenirse, bunları kontrol altına almak isteyecektir.

DENGE KONTROLÜ
Bu yaştaki çocukların bazıları çevrelerindeki objelerle ya da hareketlerle ilgilenirken, bazıları da kendi hareketlerine odaklanıp, geometrik şekilli oyuncakları boşluklara koymakla uğraşır. Bu dönemde çocuğunuz gücünü toplayabilir, gövdesini yönlendirmeyi öğrenebilir veya bir sonraki hareketine karar verebilir. Uzmanlar, bu yaştaki çocukların, dengesini nasıl koruyacağını, ayağını ne kadar kaldıracağını, hatta kaygan yüzeylerde bile kendini nasıl kontrol edeceğini kavramak zorunda olduğunu söylüyorlar.

DAHA ÖNCE EMEKLEMEDİYSE…
Çocukların yüzde 7’si, ilk adımlarını hiç emeklemeden atarlar. Emeklemeyen çocukların, emekleyenlere oranla daha geç yürüdüğüne dair bir teori de vardır. Çünkü onlar üst vücut güçlerini diğerleri kadar çabuk kazanamazlar. Eğer 1 yaşındaki çocuğunuz hala hareket halinde değilse veya ilerlemek yerine geriliyorsa pediatristinizle görüşün.

NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?

Pediatristiniz, “Bebeğiniz hazır hissettiğinde yürüyecektir,” diyorsa gerçekten bunu kastediyordur. Bunun yanı sıra, birazcık teşvik ona iyi gelecektir. Şimdi ona nasıl yardım edeceğinizi görelim:
Yüksel ve parla: Çocuğunuzun elleri alçak bir yüzeydeyken ve kendini kalkma pozisyonu için iterken onu nazikçe arkadan destekleyin. Veya onun en sevdiği oyuncağını uzakta bir yere; bir koltuğun üzerine koyun. Böylece o oyuncağa eriştiği anda kendinden destek alacaktır. Onun bu gayretini alkışlayarak yüreklendirin.
Zorlayıcı olun: Çocuğunuza itebileceği veya dengesini sağlayabilmek için asılabileceği bel yüksekliğinde boş bir kutu veya hafif bir çocuk sandalyesi verin.
Dolaşmasına izin verin: Çocuğunuzu durağan bir aktivitenin ortasında bırakmayın, ona uzun gerilme egzersizleri yaptırın. Günde 15’er dakikalık iki seans yeterli olacaktır. Bu hareketleri yaptırırken yürümeye yardımcı olan araçları kullanmayın.
Eğlenceye dönüştürün: Egzersizleri oyuna dönüştürün. Ellerinizi çırpın ve ona “Başardın!” deyin. En önemlisi de yürümeye başlayacağı o dönüm noktası tarihinin üzerinde durmamaya çalışın. Bunun yerine siz hareket ederken onun nispeten daha az hareket ettiğinin kıymetini bilin. Şunu aklınızda bulundurun ki, yürümeye başladığı zaman siz onun arkasında koşuyor olacaksınız.

AYAKKABI SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
Yürümeye başlayan çocuğunuzun ayakkabısını dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:
Mükemmel uyum: Topuk ne çok sıkı ne de gevşek olmalı. Başparmağın oynaması için bir santim boşluk olmalı.
Esnek ayakkabı: Ayakkabı tabanı, ayakkabıyı büktüğünüzde esnemeli. Ancak bu esneme ikiye katlanacak kadar olmamalı. Çocuğunuz sert, kalın tabanlı ayakkabılar kullanabilir.
Nefes alan malzeme: Deri veya kanvas, ayakla beraber hareket eder ama plastik malzeme etmez.

ZAYIF BİR SPORCU MU OLACAK?
Uzmanlar, çocuğun ne kadar başarılı bir sporcu olacağıyla, onun erken yürümesi arasında bir bağlantı olmadığını söylüyorlar. Egzersiz ve vücut yapısı, spor yapmaya en çok etki eden unsurlardır. Araştırmacılar, geç yürümenin, çocuğun IQ’suyla, fiziksel, dilsel ve sosyal gelişimiyle de ilgili olmadığını ileri vurguluyorlar.

11 Yorum

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir