Bu festival çocuklara ilham veriyor

20 Mayıs 2019

Çocuklara bilimin, sanatın, tasarımın ilham verici yönünü deneyimleten Yaratıcı Çocuk Festivali, 25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenecek. Bu yıl ikincisi gerçekleşen festivalde çocukların konserler, masal gösterileri ve atölye çalışmalarının keyfini çıkaracağını söyleyen Yaratıcı Çocuk Festivali Direktörü Derya Topçu, ailelerin de konusunda uzman isimlerin söyleşilerine katılarak festival ruhunu birlikte yaşayacağının altını çiziyor.

Yaratıcı Çocuk Festivali’nin yola çıkış hikayesini kısaca anlatır mısınız?

Bu festival fikri kafamda oluşmadan önce, NTV Radyo’da her hafta konuk oluyor, ebeveynlere tüketim dışı kamusal alanları anlatıyordum. Program sırasındaki bir 23 Nisan’da, bu sefer müze veya sergi değil, bir festivali anlatmak istedim fakat gördüm ki ülkemizde çocukları gerçek bir keşif yolculuğuna çıkaracak bir kültür/sanat festivali bulunmuyor. Buradan yola çıkarak yıllarca kültür ve sanat alanlarında edindiğim birikimlerimi birleştirebileceğim bir festival ortamı yaratmak istedim ve Yaratıcı Çocuk Festivali ortaya çıktı.

Türkiye’nin ilk çocuk kültür sanat festivali olan “Yaratıcı Çocuk Festivali”nin bu döneminde çocukları neler bekliyor?

Tüm çocuklar bu festivalde; bol bol oyun oynayacak, yaratıcılıklarını oyun yoluyla keşfedecek. Yaratıcı Çocuk Festivali 2019 Gösteri Sahnesi’nde de; Kerem Eser Paytak Show, pandomim, jonglör ve sihirbazlık gösterileri, balon showlar, kukla tiyatroları ve çok sayıda konser yer alacak. Ebeveynlere yönelik ilham verici söyleşi seanslarında; Nil Karaibrahimgil, Sunay Akın, Dr.Özgür Bolat, Şermin Yaşar, Prof. Dr. Belma Tuğrul ve Varol Yaşaroğlu gibi isimler bizlerle olacak.

Bu festivali diğerlerinden ayıran temel farklılıkları neler?

Yarattığımız temel farklılık içerikteki zenginlik. Bu sene festivali her yaştan ziyaretçi açısından çok daha konforlu hale getirmek için çabaladık. Geçen sene gösterilen yoğun ilgiyi göz önüne alarak festivali, hacim olarak daha büyük ve ferah alanlar sunan KüçükÇiftlik Park’a taşıdık. Geçen döneminde yine çocuklar tarafından büyük ilgi gören süper kahramanlar teması bu yıl yerini “oyun”a bıraktı. Sosyal medyada da değişen konsept doğrultusunda, #festivalsenisüperyapar hashtag’i yerine #benimleoyunoyna’yı kullanacağız.

Festival içerisinde oluşturduğunuz atölyelerde neleri esas aldınız?

Festivalin yola çıkış amacı, aileler ve çocuklara yaratıcılık ve sanat odaklı bir deneyim alanı oluşturmaktı. Bu dönem de geçen yıl olduğu gibi, hedefimiz doğrultusunda atölye içeriklerini belirledik. Geçen sene çocuklar ve ailelerinin karşısına, alışageldiğimizden farklı olarak, bilim, sanat ve sporda başarılar kazanmış gerçek süper kahramanları çıkarmıştık. Bu yıl da çocukların sanal değil, gerçek oyunlar oynayarak yaratıcılıklarını keşfetmesini amaçlıyoruz.

Çocukların düş dünyasını beslemek ve yaratıcılıklarını desteklemek için Türkiye’de atılan adımları yeterli buluyor musunuz?

Bu festivalle sadece büyükşehirlerde yaşayan çocuklara ulaşmak değil, Anadolu’daki çocuklara da dokunmak istiyoruz. Festivali Anadolu’ya taşımak için çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle bu festivalin gerçekleştirilmesi sonrası, benzer girişimlerin sayıları arttı. Yeterli değil tabii ki ama yine de memnuniyet verici gelişmeler gözlemliyoruz. Örneğin, bu seneki festivale İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü de katkı sağlayacak.

Diğer taraftan iki yıldır festivalin gerçekleşmesini mümkün kılan marka ve kurumlara da teşekkür etmek isterim. Festival; Faber-Castell’in ana sponsorluğu, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katılımı, Pınar Kido, Ozmo, Lego, Çilek Odası, Carrefoursa, QNB Finansbank, BASF, Bahçeşehir Koleji, Sanofi, Dimes, Aptamil, Twin Bilim, Toyzz Shop, Sabri Ülker Vakfı gibi önemli marka ve kurumların desteğiyle gerçekleşiyor.

Festival biletlerine Biletix’den ulaşabilirsiniz. 1 kişilik giriş ücreti 60 TL, üç ve dört kişilik bilet alımlarında ise kademeli indirimler bulunuyor. 0-2 yaş ise ücretsiz…

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir