Sebzeyi sevdirmenin 5 yolu

29 Mart 2021

Ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğinizin sebzelerle ilişkisi istediğiniz hızda ilerlemeyebilir. Öncelikle yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre 10 bebekten 3’ü gün içinde hiç sebze tüketmiyor. Bu noktada hem sebzeleri lezzetlendirmek hem sofra psikolojisini doğru yönetmek hem de küçük taktiklerden faydalanmak gerekiyor. İşte bebeklerinize sebzeyi sevdirmek için izleyebileceğiniz 5 pratik adım.

Sebze pürelerini lezzetlendirin: İlikli kemik suyunun mucizesi
İlikli kemik suyunu sebze pürelerine katmak; anneannelerimizden bize yadigar asırlık formüllerden biri. İçine girdiği tüm sebze pürelerini lezzet bakımından zenginleştirip bebeklerin iştahını artıran bu mucize tarif, sadece sebzeyi sevdirmiyor; aynı zamanda bağışıklığı güçlendiriyor, sindirim sistemine iyi geliyor, uykuyu düzenliyor, büyüme hormonunu destekliyor; hafızayı ve eklemleri de kuvvetlendiriyor. Altıncı aydan itibaren tüm sebze karışımlarının içinde güvenle kullanabilirsiniz.

Tatlı ve hafif aromalı sebzelerle başlayın
Önemli olan bebeği sebzenin tadına azar azar alıştırmak. Birkaç sebze çeşidini iştahla yemeye başladıktan sonra, bebeğinizin diğer sebzeleri de zamanla aynı şekilde tüketmemesi için hiçbir sebep yok. O yüzden önce kolay yoldan ve ‘tutmuş formülle’ ilerleyin ve havuç, kabak, avokado, bezelye gibi tatlı ve hafif aromalı; bebeğinizin ilk anda yadırgamayacağı sebzeleri tercih edin ve pirinç gibi tahıllarla lezzetlendirmeyi deneyin.

Siz sürekli sebze yiyin ki o da sizi örnek alsın
Siz güldüğünüzde onlar da gülüyorlar. Siz sinirli olduğunuzda onlar da geriliyorlar. Bebekler karşılarında hep rol model arıyorlar ve bu kural sofrada da değişmiyor. Araştırmalara göre sebze tüketen ve sebze tüketirken mutlu görünen ebeveynler, bebeklerin de sebzeyle ilişkisini kuvvetlendiriyor. Öte yandan annelerin özellikle emzirme döneminde sebze tüketmesi çok önemli; çünkü bebekler sebzenin tadını anne sütünden bu dönemde almaya başlıyor.

Altın kural: En az 10 kere aynı tabağı önüne koyun
7 aylık bebeklerde yapılan bir araştırmaya göre sevilmeyen yemekler tekrar tekrar bebeklerin önlerine konulduğunda o sebzeye karşı gösterdikleri direnç her geçen gün azalıyor. Bebeklerin yarısından fazlası aynı yemek 5 gün üst üste masaya geldiğinde o yemekle bağ kurmaya başlıyor. Uzmanların çağrısı en az 10 gün üst üste aynı yemeğin denenmesi… Yapılmaması gereken ise, “Brokoli de yemeyiversin” diyerek vazgeçmek. Bebeğinizin bütün sebzelere ihtiyacı olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayın.

Bebeğinizin sevdiği yemek formunu iyi inceleyin
Diyelim ki bebeğiniz muhallebi türü sıvı gıdalara daha çok ilgi duyuyor; o halde sebzelerden püre veya ona özel bir smoothie yapmayı deneyin. Kek, ekmek gibi daha katı gıdalar ilgisini çekiyorsa; sebzeleri fırında hatta gerekirse kek kalıbının içinde pişirin.  Tabağı bir oyun alanına çevirmek de başka bir seçenek. Sebzelerden insan, hayvan ve doğa figürleri yaratmaya çalışın.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir