Sağlıklı yaşamın temeli: Anne sütü

19 Ekim 2020

Anne sütünün önemini, mucizesini hepimiz çok iyi biliyoruz ama bir de neden emzirmek bu kadar önemli sorusunun cevabını işin uzmanından alalım istedik. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Öğretim Üyesi Lale Seren “Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir.” diyerek bizleri bilgilendiriyor.

Beslenme anne karnında başlar
Yaşamın her döneminde önemli olan beslenme; sürekli büyüyen ve gelişen bebekler için, sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturduğundan daha önemlidir. Bebekler için beslenme anne karnında başlar. Gebelikte ve erken çocukluk döneminde besin öğelerinin yeterli ve dengeli şekilde karşılanması, bebeğin kilo alması, büyümesi ve gelişmesi dışında kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları ve yetişkin dönem sağlığını ve meydana gelebilecek kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların oluşum riskini azaltır.

Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Başarılı emzirme, annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başlar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun önerisi ve T.C. Sağlık Bakanlığının uyguladığı Anne Sütü Teşvik ve Uygulama Politikasına göre;
* Sağlıklı doğan her yenidoğanın doğumdan sonraki ilk yarım-1 saat içinde emzirmeye başlanması,
* İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve
* Anne sütüyle birlikte 6 aydan itibaren tamamlayıcı (ek) gıdalara başlayarak anne sütünü 2 yaşına ve daha ötesine kadar verilmesi önerilir.

Anne sütü bebekler için en ideal besindir
* Anne sütü; her yerde hazır olması, hazırlama, ısıtma ve koruma sorunları olmaması, her zaman taze ve temiz olması nedeniyle bebekler için en ideal besindir.

* Anne sütü proteinlerin, yağların, vitaminlerin ve karbonhidratların en mükemmel bileşimini içerir. İçinde bulunan antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve hormonlar sayesinde bebekleri hastalıklara karşı korur. (İshal, menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, kansızlık, ortakulak iltihabı solunum yolu hastalıkları daha az görülür.)

* Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur.

* Büyüme faktörü içerdiği için bebekler daha iyi büyürler. Anne sütü alan bebeklerin zekâ düzeylerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. (Anne sütü bebeğin zekâsını 8 -10 puan artırır.)

* Emzirilen bebekler daha az ağlarlar. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.

* Anne sütü ile beslenen bebeklerde; konuşma problemi, şeker hastalığı, obezite, diş çürükleri daha az görülür.

* Emzirme annenin sevgisini bebeğe aktardığı en iyi yöntemdir. Bu bakımdan emzirme ile anne-bebek ilişkisi güçlenir annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır.

* Anne sütü; aynı zamanda anne sağlığının dostudur. Emzirmenin bebek kadar anneye de faydaları vardır. Emziren anneler eski kilosuna daha çabuk dönerler. Emzirme, annede meme ve yumurtalık kanseri ile menopoz sonrası osteoporoz ve kalça kırığı riskini azaltır.

* Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin ögelerini tek başına 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin başka bir ek besine veya suya gereksinimleri yoktur.

* İlk aylarda emzirme sıklığı ve süresi bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır. İlk haftalarda emzirme aralıkları bir saat, iki saat gibi çok kısa olabilir. Her emzirme sonrası memede yapılan süt miktarı biraz daha artacağından, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır.

* Şimdiye kadar her annenin aklından geçen soru anne sütünün yeterli olup olmadığı ve bebeğinin aç kalma kaygısıdır.

Bir bebeğin yeterli anne sütü aldığı (doyduğunu) gösteren en güvenilir ölçütler:
* Bebeğin ilk bir ayda en az 500-600 gr kilo alması,
* Doğumdan sonraki ilk 15 günde doğum kilosuna ulaşması ve
* Günde 6-8 kez bol miktarda açık renkli idrar yapmasıdır.

Anne sütü miktarını arttırmak için:
*
Doğumdan sonra en kısa sürede bebek emzirilmeli.
* Bebek doğumdan sonraki ilk haftalarda her istediğinde sık sık emzirilmeli.
* Bebek doğru pozisyonda memeye yerleştirilerek emzirilmeli.
* Geceleri de emzirmeye devam edilmeli.
* Emziren anne de yeterli ve dengeli beslenmeli. (Bol miktarda sulu gıdalar tüketilmelidir.) Yani; Anne sütünü artıran en önemli iki faktör biri bol sıvı tüketimi, diğeri ise sık emzirmedir. 

Anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyaçları ve gelişme sürecine göre değişim gösterir
Doğumdan sonraki ilk 7-10 günde gelen süt e ağız sütü ‘kolostrum‘ denir. Sarımsı renkte ve koyu kıvamlıdır. İçerdiği protein, mineral, vitaminler ve enerji miktarı fazla olduğundan bebeklerin kalori almasını dolayısıyla kilo alımını sağlar. İçerdiği antikor denen maddeler sayesinde bebekleri hastalıklardan korur. Bu bakımdan bebeğin ilk aşısı içtiği kolostrumdur. Doğumdan sonra az miktarda gelse de miktarı günler içinde ve bebek emdikçe artar.

Anne sütü; bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan ideal, özgün ve yaşayan doğal bir besindir. Bu bakımdan; bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesi sağlıklı yaşamın temelini oluştur ve ideal emzirme süresi 2 yaş ve ötesinde sürdürülmesi bebekler için ideal beslenme modelidir.

Unutulmamalıdır ki; bebeklerinize anne sütü vermek onlara sunabileceğimiz en değerli armağandır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir