3 gün 3 kaşık kuralı nedir?

25 Haziran 2020

Bebeğiniz size göre mi yemiyor yoksa gerçekten mi yemiyor? Önce bu sorunun cevabını kendinize doğru vermelisiniz. Ardından tanıştırdığınız besinlere olan ilgisini gözlemlemelisiniz. Bunu da üç gün 3 kaşık kuralı ile yapabilirsiniz. Peki tam olarak nedir bu kural, yemek rutinlerinde başka nelere dikkat etmeli, bebeğin yemeyi sevmeme hakkı yok mu? İştahsızlığın uzun sürmesinin bebeğin büyüme ve gelişimini etkileyeceğinin altını çizen Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir sorularımızı yanıtladı.

2-3 hafta kadar sürebilir ama…
İştahsızlık, vücudun herhangi bir enfeksiyona verdiği tepki olarak da gelişiyor. En sık idrar yolu enfeksiyonlarında, üst solunum yolu enfeksiyonlarında, paraziter hastalıklarda, kabızlık, geniz eti büyümeleri, vitamin eksiklikleri, bazı metabolizma hastalıklarında daha nadir olarak ise çocukluk çağında görülen kanser vakalarında ve romatizmal hastalıklarında görülebilmekte. Hastalıklardan kaynaklanan bu iştahsızlık durumu 2-3 hafta kadar sürebilir ama süre daha da uzuyorsa gerekli tetkikler yapılarak önlem alınmalıdır.

Büyüme ve gelişmesini etkileyebilir
İştahsızlığın uzun sürmesi, çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyebilir. Bu durumda gerekli kalori alımı sağlanamayacağından vücudun yapı taşları olan protein, hormon, vitamin ve mineraller eksik kalacak ve gelişim sekteye uğrayacaktır.

İştahsızlık psikolojik olabilir
İştahsızlık bazen çocuğun psikolojisi ile de ilgili olabilir. Hiperaktif ya da tam tersine içine kapanık çocuklarda iştah değişikliği gözlemlenebilir. Eğer büyüme ve gelişme normal seyrindeyse (boy-kilo ve baş çevresi takibi) yani normal standart tablodaki ölçümlerde ise telaşlanmamak gerekir.

Israrcı olmayın
Genelde toplumumuzda gürbüz çocuğun sağlıklı, zayıf çocuğunsa mutlaka bir sorunu olduğu düşünülür. Bu sebeple aileler de panikler ve iştahsız ya da zayıf çocuğa yemesi yönünde telkinlerde hatta kimi zaman baskıda bulunurlar. Bazen çocuk ailenin istediği tarzda yemediği halde normal boy ve kiloda olabilir. Bu durumda ısrarcı olmamalısınız. Sevmediği besinleri alması konusunda ısrar etmeyin ve sevdiği diğer besinlerle karıştırarak yemesini sağlayın. Örneğin; peynir sevmeyen bir çocuğunuza peyniri, börek ya da makarnanın içerisine koyarak yedirmeyi deneyin.

Daha küçük yaş grubu için ise besinler süslenerek ya da değişik şekiller verilerek, sevimli tabaklar hazırlanabilir, çocuğun o besine karşı ilgisi artırılabilir.

Besinleri zamanından önce vermeyin
Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta çocuğun zamanından önce bazı besinlere alıştırılmaya çalışılmasıdır. Özellikle ilk altı ayda bebeğinize sadece anne sütü verin. Sonrasında ise kademeli olarak diğer gıdalara geçin. Ek gıdaya başlarken üç gün kuralını uygulamanızda fayda var.

Üç gün kuralını uygulayın
Bebek için her yeni besine başlarken 3 gün kuralı uygulanmalıdır. Doğduğu andan itibaren ilk kez karşılaşacağı gıdaya karşı alerji, duyarlılık ve hazmetme durumu olup olmadığı takip edilir. Bu ilk karşılaşmada amacınız, bebeğinizi doyurmak değil ona gıdayı tanıtmak olduğundan ilk başta o besinden sadece 3 kaşık vermeniz yeterli olacaktır.

Yeme alışkanlığının kötü etkilenmemesi için

  • Çocuğunuza yemek öncesi abur cubur yedirmeyin
  • Su ya da meyve suyu içerek midesini şişirmeyin
  • Televizyon başında beslemeyin
  • Gerekirse hep birlikte aynı sofraya oturun
  • Beslenme için acele etmeyin
  • Porsiyon ve çatal kaşığı çocuğunuza göre hazırlayarak sofrayı çekici hale getirin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir