Bebeklikten çocukluğa diş gelişimi

26 Şubat 2018

Bebeklerde diş gelişimi daha anne karnındayken diş etleri altında oluşmaya başlayan diş tomurcuklarıyla başlıyor. Yani, bebeklerde diş çıkarma zamanı 7. ay civarında başlasa da esas gelişim önceden başlıyor. Her bebek gelişimi değişken olduğu için ilk diş çıkarma zaman aralığı 3 ay ve 1 yaş arası değişiyor. O yüzden, acaba bebeğim ne zaman diş çıkarır? diye telaşlanmak yerine bu mucizevi gelişimin tadını çıkarın.

4-7 ay

Minik dişler yavaştan çıkmaya artık hazır! Bu dönemde bebeğinizde huzursuzluk seziyorsanız sebebi diş çıkarma dönemine girmesi olabilir. Diş etleri şişmeye ve kızarmaya başlar. Sonunda alt orta kesici dişlerden biri patlak verir. Hoş geldin ilk diş! Diş perisi çalışmalarına başladı, akşam ki sürprize hazırlıklı olun…

8-12 ay

İlk diş çıkarma macerasını ağlamalarla sızlamalarla geçti, biliyoruz. Üzücü haberi ise o dönemin bitmediği… 8 ve 12 ay arasında olan bebeğinizin üst orta kesici dişleri bu dönemde çıkar. Eğer erkek çocuğunuz varsa neden daha dişi çıkmıyor diye merak etmeyin. Kız çocuklarının erkeklere göre daha önce dişleri çıkar.

9-16 ay

Gülümsediğinde ortaya çıkan minik dişlerin yanına yardımcılar geliyor. Alt yanal dişler olarak adlandırılan bu dişler genellikle ikili olarak aynı zamanda ortaya çıkarlar.

13-19 ay

Önceden 2’şer 2’şer gelen tatlı minik dişler 4’er şekilde gelmeye başlar. Bu dönemde çıkmaya başlayan alt ve üst azı dişleriyle yemekleri çiğnemesi kuvvetlenecek.

16-23 ay

Köpek dişlerinin sivri yüzlerini gösterdiği zamanlara geldik. Eğer çocuğunuz 18 aylık ve hala diş çıkarmadıysa doktora başvurmakta fayda var ama her çocuğun gelişiminin farklı olduğunu da unutmayın.

23-33 ay

Artık alt ve üst arka azı dişlerinin gün yüzüne çıkmasıyla yavaş yavaş minik çenesi dolmaya başlar.

3-4 yaş

3 yaşla birlikte çocuğunuzun tam tamına 20 adet dişi var! 4 yaşa doğru çene ve yüz kemiklerinin gelişmesiyle dişleri arasında tatlı boşluklar oluşur.

6-12 yaş

Bu yaşlarda çocuklar diş düşürmeye başlar. 6 ve 7 yaşları arasında genellikle orta dişleri düşmeye başlar. Yavaş yavaş diş değişiminin başlamasıyla fotoğraflarda daha da sevimli çıkacaklar? 12. Yaştan itibaren artık bir yetişkin gibi 28 adet dişi tamamlar.

20’lik diş kabusu ise 17-21 yaş arasında kapısını çalar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir