Bebeklerde pişik

21 Ağustos 2016

 

bebek_pisikBebeklerde pişik

Pişik sorunu bebek cildinin idrarla temas ettiği bezli bölgede meydana gelir. Pişiğin temel nedeni ıslaklıktır. Bezin yarattığı kapalı ortam, sürtünme, idrar ve dışkı ile temas diğer yardımcı etkenlerdir. Bebek cildinin yetişkin bir insanın cildinden çok daha hassas oluşu pişik gibi deri hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Hemen hemen bütün bebekler özellikle 0-18 aylar arasında bir şekilde pişik problemiyle karşılaşırlar.

 

Pişik oluşumu

İdrar pişiğin en önemli sebeplerinden biridir. Pişik için birden fazla faktörün bir araya gelmesi söz konusudur. Fakat pişiğin temel nedeni ıslaklıktır. Bazı bebeklerin altı uzun süre değiştirilmediği zaman veya bazen de bebeğin cildi aşırı hassas ise uzun beklenmediği halde pişik oluşabilir. Tek kullanımlık bezler ıslaklığı bebeğe yansıtmayı oldukça azaltsa da, yine de ortamın nemli olması diğer faktörlerin eklenerek kolaylıkla pişiğe yol açmasını sağlar. Bu nedenle annenin seçtiği bez ve bebeğin altını sık sık değiştirip havalandırmaya özen göstermek çok önemlidir.


Pişiğin tedavisi

• Pişiğin hem önlenmesi hem de tedavi edilmesinde en önemli nokta annenin bilinçli olmasıdır. Annelerin kullandıkları ürünlerin kalitesi ve kullanımına uygun davranılması en önemli etkenlerdir. Bebeğin alt kuruluğunu sağlayıp, pişik oluşturan kısır döngünün kırılması annenin elindedir.

• Bebeğin altının temiz ve kuru kalması için bez sıklıkla kontrol edilmeli ve ıslaklık varsa bekletilmeden değiştirilmelidir.

• Bebeğin altının değiştirilmesi sırasında ortam ısısı ayarlandıktan sonra, mümkün olduğunca hava almasının sağlanması çok önemlidir. Hatta bez ıslak değil ve değiştirilmesi gerekmiyorsa sıklıkla havalandırma faydalı olacaktır.

• Bez bağlanmadan önce bebeğin cildinin iyice kuru olduğundan emin olunmalıdır. Eğer havalandırılmaya vakit ayrılırsa, bu süreç kuruluğu sağlayacaktır.

• Alt değişiğimi sırasında temizliğe çok dikkat edilmesi, çoğunlukla ılık su kullanılması, ıslak mendilin ise daha az kullanılması yararlı olacaktır.

• Alt temizliği sırasında cilt yumuşak hareketlerle temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Bastırmak, ovuşturmak cildi tahriş edecektir.

• Bez çok sıkı kapatılmamalıdır. Alt bezinin üstüne sentetik giysiler giydirilmemelidir.

• Pişiğe karşı krem kullanımı da oldukça faydalı olacaktır. Normal şartlarda bebeğin cildine krem sürülmesi gerekmez. Pişik olduğu zaman çinko oksit veya vazelin (petrolatum) içeren kremlerin ince bir tabaka şeklinde sürülmesi gerekir (kalın tabaka şeklinde sürüldüğü zaman, temizlenme sırasında güçlük çıkaracak ve tahrişin artmasına sebep olacaktır). Pişik kremleri bezin sürtünmesi ve dışkı ile idrarın cilde ulaşıp tahriş yapmasını, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak önler. 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir