Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir?

16 Ocak 2018

-Ali Ünyazıcı BAHARAT’ın katkılarıyla-

Pıtı pıtı emekleyecek, tay tay yürüyecek, çat pat derdini anlatacak… Bunlar tatlı heyecanlar ve emin olun ki kısa süre sonra hepsi gerçek olacak. Yazımıza tıklayıp, satırlarımızı okumaya başladığınıza göre, görünen o ki bu bahsettiğimiz aşamaları hayal ediyor ancak gündeminizi meşgul eden şu an için bu değil. Bebeğiniz sürekli ağlıyor ve siz çaresizce ne yapacağınızı mı şaşırıyorsunuz? Durun, önce bir sakin olun. Sanırız az sonra okuduklarınızın ardından durum hiç de fena bir hal almayacak! ?

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir?

Bazı keskin belirtileri var aslında. Henüz kendi dertlerini anlatamasalar da bazı hareketleri ile belli edebilirler. Belirtileri şu çatılar altında toparlayabiliriz:

  • Bacaklarını sürekli göğüs hizasında yukarı doğru çeker
  • Kamburunu çıkartır
  • Yüzü kızarır
  • Hıçkırır
  • Gaz çıkartır
  • Normalin üzerinde ağlar
  • Uykusu düzensizleşir
  • Anne sütünü ya da mamayı çıkarır

Tabi özellikle ilk çocuğunuz ise bu durum sizde oldukça stres yaratabilir. Sakın telaşa kapılmayın. Bebeklerde gaz sancısının giderilmesi için çözümler bizde!

Masaj yapın

Yapacağınız masaj, bebeğinizi stresli ve sıkıntılı halinden çıkararak rahatlamasını sağlayacaktır. Bu masaj için sadece bebek yağı ve becerikli ve sevgi dolu eller yeterli. Dairesel hareketlerle karna uygulanan masaj bebeğinizi sakinleştirecektir. Hatta bir süre sonra uykuya bile dalabilir.

Pedal çevirme egzersizi yaptırın

Bebeğinizin kolay gaz çıkarmasının yollarından biri ise pedal çevirme hareketi. Bu yöntemle harekete geçen vücut topladığı gazları dışarı çıkarmak için çalışmaya başlayacaktır. Hareketi nazikçe yapmayı sakın unutmayın! ?

Emzirme tekniğinizi değiştirin

Her emzirme sonrası gaz sorunuyla karşı karşıyaysanız emzirme pozisyonunuzu gözden geçirmenizde fayda var. Bebeğinizin emerken kafasını çevirmediğinden ve süt akışının rahat olduğundan emin olun. Eğer bebeğiniz biberon kullanıyorsa gaz yapmayan biberonlar bir çözüm yolu olabilir.

Gaz önleyici çaylar için

Gaz önleyici çaylar hem size hem de bebeğinize gaz sorunlarında yardımcı olacaktır. Piyasa da bulunan birçok çayda kimyasal katkı maddesi bulunmasından ötürü annelerin kafasında soru işareti bulunuyor fakat içerisinde hiçbir kimyasal katkı maddesi barındırmayan ve %100 bitkisel karışımlardan elde edilen Ali Ünyazıcı çayları derdinize deva olacak. Still Tea’nin rezene, anason, limon otu, zencefil, limon kabuğu ve meyan kökünden oluşan karışımı karnınızdaki sorunlara birebir. Peki bu çayın tüketimi nasıl olmalı?  İsterseniz kendiniz için ve anne sütü aracılığı ile bebeğinize ulaşmasını sağlayın, isterseniz de soğuduktan sonra tüketebilirsiniz. Her iki türde de etkili sonuç alabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir