BEBEĞİNİZİN GÖZ SAĞLIĞINI İHMAL ETMEYİN

5 Aralık 2014

İlerleyen yıllarda ortaya çıkabilecek göz hastalıklarının teşhisi, doğumdan sonraki ilk yıllarda konulabiliyor ve böylece ciddi göz rahatsızlıkların önlenmesi çok daha kolay bir hale geliyor. Bu nedenle çocuğunuz 1 yaşına geldiğinde mutlaka detaylı bir muayene ile göz dereceleri ölçülmeli ve göz dibi muayenesi yapılmalıdır. Aileler bebeklerinin tüm kontrollerini ve aşılarını düzenli olarak yaptırsalar da, göz muayenelerini çoğu zaman unuturlar. Oysa, özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde göz muayeneleri aksatılmadan yaptırılmalıdır. Çünkü günümüzde, sonraki yıllarda ortaya çıkması muhtemel hastalıkları bu yolla önlemek mümkün hale geldi. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nezih Özdemir de, erken teşhisin önemini vurgulayarak, çocukların göz hastalıklarıyla ilgili bakın neler söyledi:

DOĞUMDAN SONRA İLK MUAYENE
Yeni doğan bir bebeğin birkaç adım ötesindeki hareketi bile algılayamadığını fark etmişsinizdir. Çünkü yenidoğanların görmesi neredeyse sıfırdır ve aylar geçtikçe yavaş yavaş gelişir, 4 yaşında ise tam olarak oluşur. Doğumdan sonra yapılan ilk muayenesinde bebeğin gözünde ve orbita denilen göz yuvarlağının bulunduğu çerçeve kemik dokusunda görünür bir anormallik olup olmadığına bakılır. Retina kırmızılığının gözbebeğinde izlenmesi gerekir. Daha sonraki aylarda ise ışık refleksi, cisimlerin takibi yapılmalıdır. İlk yıl içinde eğer bir kayma veya şaşılık bulgusu varsa, mutlaka göz derecelerinin, gözbebeği genişletilerek ölçülmesi ve retina tabakasının bu muayenede değerlendirilmesi gerekir.

MUAYENELER NASIL YAPILIR?
5 yaşın altındaki çocuklarda göz muayenesi, ilaçla gözbebeği genişletilerek yapılır. Bunun nedeni çocuğun, bu yaşta kendini ifade edememesi ve şikayetini iyi anlatamamasıdır. Bu yüzden göz bebeği genişletilerek gerçek göz derecesi tespit edilir. 5 yaşın üstündeki çocuklarda ise şekiller gösterilerek muayene yapılabilir.

GÖRMEYİ ÖĞRENMEK
Çocuklar 6-7 yaşına kadar devam eden bir öğrenme süreci sonucunda görme yeteneğini tamamen kazanırlar. Bu süre içinde konjenital (doğuştan gelen) gelişme bozuklukları, yüksek dereceli miyop, hipermetrop ve astigmat, konjenital katarakt, retina gelişme geriliği, kornea lekeleri oluşursa, çocuk görme yeteneğini kazanamaz ve göz zayıf kalır. Çocukların göz muayenesi doğumdan başlayarak 16 yaşına kadar iki yılda bir, gelişimleri dikkate alınarak yapılmalıdır. Özellikle 2. yaş çok önemlidir, çünkü bu dönemde çocuk, yakın mesafe uyumunu kavramaya başlar.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir