BEBEĞİNİN YÜRÜMESİNE NASIL YARDIM ETMELİSİN?

30 Kasım 2014

Emeklemeden önce
1.Onun doğal merakını kullanın. Yerde yatarken birkaç oyuncağını ulaşmakta zorlanacağı bir mesafeye koyun. Merak duygusu onu oyuncaklara doğru emeklemeye yöneltecektir.
2.Emekleme hareketlerinin pratiğini yapmasına izin verin. Bebeğinizi yere yüzüstü yatırarak emeklemeyi denemesini sağlayın. Sağa ve sola doğru dönerek şekil değiştirmeyi çok sevdiğini fark edeceksiniz.
3.Onu ayakta durması için destekleyin. Çocuğunuzu günde birkaç kere ayakta durur pozisyona getirin ve ağırlığını bir sehpaya veya ağır, sağlam bir sandalyeye vermesini sağlayın.

Yürümeden önce
1.Onu emekletin. Emeklemek, yürümeyi öğrenmeye başladığı bugünlerde hala çok önemlidir. Bebeğinizi odanın bir köşesine koyarak odanın diğer köşesinde durun ve dikkatini çekmeye çalışın.
2.Yürümeyi öğrenirken onu ayakları üzerinde hareket etmeye yöneltmek için elinizden geleni yapın.Onu ayakta durur bir konuma getirip bir mobilyaya tutunarak yürüme denemeleri yapmasını sağlayabilirsiniz.
3.Özgüvenini geliştirin. Yürümeye başladığı zaman ona bir dolu takdir ve cesaretlendirme sunarak özgüvenini geliştirin. Tek başına ayakta durduğu zamanlarda ona kocaman bir öpücük verin.

Yürüdükten sonra
1.Onu ayakta tutun. Onu kendi günlük aktivitelerinize dahil ederek yürüme olanaklarını artırın, örneğin markete onu da götürün ve rafların arasında yürümesine izin verin.
2. Top oyunları sayesinde çocuğunuz el ve ayaklarının koordinasyonunu geliştirebilir. Ona çeşitli şekil ve boylarda toplar alın.
3. Zıplatın: Yürüme ve hareket becerilerini en çok geliştirebilecek hareketlerden biri zıplamadır. Zıplama iyi bir denge becerisi, planlama, kol ve bacak hareketleri koordinasyonu ve kas gücü gerektiren bir harekettir.

Çıplak ayak mı, ayakkabı mı?
Soru: Çocuğuma ilk ayakkabılarını aldım. Onları dışarıda olduğu gibi içerde de giydirmeli miyim?
Cevap: Ayakkabı giydirmenin asıl amacı, bebeğinize denge sağlamak değil ayaklarını korumaktır. Bu aşamada onu evin halı kaplı yerlerinde çıplak ayakla gezdirin ki parmakları ve ayak kasları gelişsin.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir