Aşı takviminize uyun!

2 Haziran 2020

Son derece önemli bir konu olan aşı hakkında kafalar karıştı. Daha doğrusu Pandemi sürecinde evden çıkmak istemeyen ebeveynler bebeklerinin, çocuklarının aşılarını ertelemenin daha doğru olduğunu düşündü. Peki gerçekten de öyle mi? Bu dönemde çocuklarının aşılarını erteleyen ebeveynler için Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Uzman Dr. Ayça Sözen, sorumuzu yanıtladı.

Koronavirüs döneminde aşıların tarihini geciktirelim mi?
Aşılama birçok bakteri ve virüs enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlıyor. Çocuklar bu sayede aşısını oldukları ve bağışıklık sistemlerinin tanıdığı o mikroplarla karşılaştıklarında, ya hafif bir hastalık tablosu ortaya çıkıyor ya da hiç hastalanmıyorlar. Bu dönemde bile aşıları aksatmamalısınız.

Çocuğun hayat kalitesini etkiler mi?
Aşılama olmaması durumunda çocukluk çağında geçirilen bazı enfeksiyon hastalıklar gelecekte çocuğun hayat kalitesini etkileyerek kalıcı hasarlara yol açabilmekle birlikte ölüme bile varabilmekte.

Aşı takvimi dışındaki aşılar ne zaman yaptırılmalı?
Aşı ile 20’yi aşkın enfeksiyon hastalığı engellenebilmekte. Bu hastalıkların görülme oranlarına göre aşıların bir kısmı tüm topluma, bir kısmı ise yalnızca hastalıkla karşılaşma ya da hastalığı şiddetli geçirme riski yüksek bireylere uygulanıyor. Aşıların prensip olarak hastalık riskinin var olduğu, aşının uygulanmasının güvenli olduğunun kanıtlandığı ve bağışıklık sisteminin gerekli yanıtı oluşturabileceği en erken yaşta uygulandığını belirten Dr. Sözen, “Türkiye’de devamlı güncellenen ve titizlikle uygulanan bir Ulusal Aşı Takvimi mevcut. Takvimdeki tüm aşılar, aile hekimleri denetiminde ücretsiz olarak uygulanıyor. Ulusal aşı takvimi dışında kalan Rotavirüs, meningokok, grip ya da HPV gibi aşılar da çocuk doktoru ve ailelerin ortak kararı ile belli yaş gruplarına uygulanabileceğinin altını çiziyor.

Sağlık kuruluşları riskli değil mi?
Salgın döneminde Covid-19’a yakalanma endişesi başta olmak üzere çeşitli nedenlerle aşı takviminin aksatılıyor, aman dikkat bu atlanması gereken bir konu değil. Salgın döneminde ailelerin çocuklarını, aşı için dahi olsa, evden dışarı çıkarmak ve sağlık kuruluşlarına götürmekle ilgili haklı bir tereddütleri oldu. Bu süreçte bazı aşıların uygulanmasında maalesef gecikmeler yaşansa da sağlık ocaklarında aşılama faaliyetlerini güvenli bir şekilde sürdürmeye yönelik düzenlemeler hızlıca sağlandı. Ailelere salgın döneminde de çocuklarının aşılarını zamanında yaptırmalarını kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Aşı neden önemli?
Aşı sayesinde tamamen önlenmiş hastalıkların en güzel örneği 1980 yılında DSÖ tarafından tüm dünyada ortadan kalktığı ilan edilen çiçek hastalığıdır. Çocuk felci de başarılı aşılama politikaları sonucunda pek çok ülkede ve 1998 yılı itibariyle Türkiye’de de ortadan kalktı.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir