Anneler Soruyor 4

30 Temmuz 2018

Hazırlayan: Uzm. Psikolog Ebru Zorlutuna

Kızım 5 yaşında son zamanlarda isyankar davranışlarda bulunuyor. Beni o kadar zorluyor ki tahammül edemiyorum. Ne yaparsa bana yapıyor. Babasına bu şekilde zorlayıcı davranmıyor. Bir de anneannesi bizimle yaşadığından itibaren daha da arttı. Kızıma söz geçiremiyorum. En son beni çok sinirlendirdi ve istemeden de olsa vurma davranışında bulundum. Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Ailenizde birçok şeyin revize edilme zamanı gelmiş görünüyor. Okul öncesi dönemde her çocuğun temel amacı kendini kanıtlama çabasıdır. Bunun için bazen takıntılar, isyankar haller, sınırları sonuna kadar denemeler, kıyafet krizleri gibi çeşit çeşit davranışlarda bulunabilirler. Çocukların bu davranışların kalıcılığı anne babaların tutumlarına bağlıdır. Çocuklar kararlı ebeveynlerin sınırlarını bilir ve çok zorlamazlar. Öncelikle sınırlarınızı gözden geçirin. Çaresizliğiniz çocuğunuzla değil sizinle ilgili bir durumdur. Çocuğunuzun fiziksel istismara uğraması ruhunda ve bedeninde derin yaralar açar. Çocuğunuzda bir problemi çözemediğinde şiddete başvurmayı öğrenmektedir. Bunun için kendi çaresizliğinden dolayı duygusal, fiziksel ya da sözel istismardan kaçının. Evinizde anneanne faktörü olması da sürecin gidişatını etkiliyor olabilir. Anneanneler genellikle torunlarına kıyamaz, her dediğini yapar, üzülmesine dayanamazlar. Çocuğunuzun üç farklı tutum içerisinde isyankar davranması oldukça normaldir. Aynı zamanda bu süreçte çaresiz hissetmeniz de çok doğaldır. Eşiniz kararlıysa ondan destek alın ve ona uymaya çalışın. Anneannelerin tutumları genellikle aynıdır ve değişmez. Annenize bazı temel konularda iş birliği yapmasının çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkileyeceğini anlatabilirsiniz. Aile tutumlarınızı mutlaka güncelleyin. Kendinizi hala çaresiz hissederseniz mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Kızım 4 yaşında ve anaokuluna gidiyor. Renkleri ve sayıları karıştırıyor. Evde bir sürü etkinlik yapmama rağmen bir türlü öğrenemiyor. Öğretmeni normal bir süreç olduğunu anlattı. Fakat yine de içim rahat değil. Evde etkinlikler yaptığımızda çabuk sıkılıyor ve dikkatini veremiyor. Dikkat eksikliği olacağından korkuyorum. Ne yapabilirim?

Kızınızın yaş döneminde sayı ya da renkleri karıştırması çok normaldir. Henüz öğrenme sürecinde olduğunu ve her çocuğun gelişim hızının farklı olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu etkinliklere boğup öğrenme sürecinden uzaklaşmasına neden olmayın. Hiçbir çocuk annesinin evde öğretmenlik yapmasını istemez. Öğretmenini dinleyin. Çünkü onlar her kavramı oyunlarla öğretir ve işlerinde uzmandırlar. Sizin öğretme stilinizle onlarınki birbirinden çok farklıdır. Sizinle oyun oynamak varken etkinlik yapmaktan elbette sıkılacaktır. Dikkat eksikliği sadece bir etkinliğe göre saptanmayacak kadar kompleks bir problemdir. Öğretmeninin gözlemlerini ve önerilerini dikkate alabilirsiniz.

Kızım 5 yaşında ve çok takıntılı. Her şey mükemmel olsun istiyor. Aynı bardaktan su içmek, aynı kıyafetleri kirli olsa da giymek istiyor. Başarısızlığa tahammülü yok. Dairenin dışına taşırsın sinirleniyor. Bu yaş döneminde takıntı normal mi? Takıntılı davranışlarına nasıl yaklaşmalıyım?

Çocukların belirli yaş dönemlerinde takıntılı davranışları olabilir. Çocuklar gelişim sürecinde yaşadığı deneyimler sonucu birtakım takıntılar geliştirebilirler. Bu deneyimler; anne babasından ayrı yatmaya başlama, tuvalet eğitimi, kardeş doğumu, şehir değişikliği ya da anaokuluna başlama olarak sıralanabilir. Çocuklar, değişen birçok şey içerisinde rutinde ve güvende kalmayı ararlar. Çocuğunuzun bir şeyleri düzeltmesi, sıralaması ya da aynı kıyafeti sürekli giymek istemesi değişen dünyasında bir kontrol hissi verir. Çocuğunuzun takıntılı davranışlarına yaklaşırken; takıntıdan vazgeçirmeye çalışmayın. Takıntılarını yüzüne vurmayın, yakınmayın. Bu takıntıların 5 yaşına kadar normal olduğunu unutmayın. Kontrolü elinde tutmasına izin verin. Tam tersi alternatifler üretin. Kapıyı sürekli kapalı tutmaya çalışıyorsa “kapanmadığında nasıl hissediyorsun” gibi duygusunu anlamaya çalışın. Unutmayın, siz ne kadar davranışına dikkat ederseniz çocuğunuz da takıntılı davranışını o kadar büyütecektir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir