Anne sütünün yetmediği durumlarda en iyi alternatif Keçi Sütü

25 Temmuz 2019

-Baby Goat markasının katkılarıyla hazırlanmıştır.

Hepimizin bildiği gibi ilk 6 ay sadece anne sütü. Bunu biz değil Dünya Sağlık Örgütü söylüyor ve tüm uzmanlar da onaylıyor. Ancak anne sütünün azlığı ve ya içeriğinin yetersiz olduğu durumlarla da karşılaşılıyor. Peki anne sütü alamayan bebekler için en iyi alternatif ne olabilir? Son 10 yılda araştırmalarla kanıtlanan, anne sütüne en yakın besin “Keçi sütü”.

Neden Keçi sütü?

İnek sütüne kıyasla, keçi sütü % 13 daha fazla kalsiyum içeriyor. Yağ kürecikleri daha küçük olduğu için sütte daha iyi dağılım sağlayıp ve daha homojen bir yapı oluşturuyor. Bundan dolayı keçi sütü daha az kaymak bağlar. Proteinlerin yapıtaşı olan aminoasit komposizyonu bakımından inek sütüne göre daha zengindir. Esansiyel aminoasitlerden treonin, izolösin, lisin, sistin, trozin ve valin içerir. Serbest aminoasitlerden taurin bakımından zengindir. Taurinin görme, beyin ve kalp fonksiyonları üzerinde önemli etkileri vardır. Keçi sütü yüksek oranda kısa ve orta zincirli yağ asitleri bulundurması sayesinde daha kolay sindirilir. A vitamin miktarı fazladır. O yüzden keçi sütü inek sütüne göre daha beyazdır.

Keçi sütü kokar

Keçi sütü genellikle ağır kokusu sebebiyle tercih edilmez. Ancak kokmaması içinde katkı malzemesi olduğunun kanıtıdır.

Bağırsak sağlığı için de birebir

Oligosakkarit içeriği bebeklerde probiyotik olarak işlev gören bifidobakterilerin gelişimini teşvik eder ve bağırsaklarda zararlı bakterilerin gelişimini engeller.

Ayrıca, keçiler hastalıklara dayanıklı hayvanlar olduklarından dolayı verem (tuberküloz) olmazlar. Bu nedenle keçi ürünlerinden tuberküloz bulaşma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca İtalya’ da yapılan çalışmalarda keçilerin kanser olmadığı tespit edilmiştir.

Keçi sütünün bu avantajları göz önünde bulundurulduğunda, bu sütün bebek formülü ve devam formülü üretiminde değerlendirilmesi gerektiği sonucu doğmuştur.

BABY GOAT® bu eksikliği gidermek için geliştirildi

KEÇİCİK® firması tarafından hazırlanan ve Adnan Menderes Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi danışmanlıkları ve çeşitli destekleri ile yürütülen ‘Keçi sütü esaslı bebek maması üretimi ve bu mamaların bağırsak hücreleri üzerine olası pozitif etkisinin belirlenmesi’ konulu proje Araştırma-Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı tarafından desteklenen BABY GOAT® Türkiye’nin İLK ve TEK keçi sütü bazlı bebek sütü markası.

BABY GOAT® bebek sütü ve devam sütleri;

  • Özenle yetiştirilen keçilerin taptaze ve tam yağlı sütleri ile titizlikle hazırlanıyor.
  • Bebeklerin gelişmesini destekleyerek, beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiş.
  • Bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için gerekli vitamin ve mineraller içeriyor.
  • Kolay çözünebilir formülü sayesinde rahatça hazırlanabildiği gibi, alerjik reaksiyona neden olan protein oranları da düşük.
  • Karbonhidrat içeriği sadece laktoz olup, ilave şeker ve palm yağı içermiyor.

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir