Anne sütü gibisi yok!

3 Ekim 2018

9 ay heyecanla beklediğiniz an geldi; bebeğiniz artık sizinle! Ancak heyecan bununla bitmiyor. İlk emzirmeyi nasıl yapacağım, sütüm olacak mı, ya olmazsa o zaman ne yapacağım gibi sorular ardı ardına sıralanıyor. Biz de yeni annelerin heyecanına ve merak ettiklerine ortak olmak istedik ve anne sütüne dair merak edilenleri VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevinç Tugay’a sorduk. Protein değeri yumurtayla eş olan bu kuvvetli besinin ne olduğunu satırlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Bebeğe anne sütü verilirse…
Anne sütü içeriğindeki protein, lipit, karbonhidrat, vitamin, mineral, büyüme faktörleri, enzim ve hormonlar sayesinde hem zengin bir besinken hem de bebeğin ruh ve fiziksel yapısına uygundur. Anne sütü ile beslenen bebeklerin D vitamini dışında su dahil hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimleri yoktur. Bebeğe ek sıvı ya da besinlerin verilmesi, annenin süt yapımını azaltır. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır. Erken emziren annelerde göğüslerde şişlik ve iltihaplanma yaşanmaz. Emzirme annede yumurtalık, meme kanseri ve kemik erimesi riskini azaltır. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebekler başta ishal olmak üzere birçok enfeksiyon hastalıklarından korunurlar ve bebeklik döneminden sonra da daha az hastalanırlar.

Duygusal bağı kuvvetlendirir
Doğumdan sonra ilk 6 ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılayan anne sütü, anne ve bebek arasında duygusal bir bağın kurulmasında önemli rol oynar. Annenin bebeğini emzirmesi ile anne bebek ilişkisi güçlenir, annenin bebeğini benimsemesi ile bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması sağlanır.

Sindirim sistemi zorlanmaz
Doğumdan sonra gelen sarı süte ağız/klostrum denir. İlk günlerde miktarı az olmasına karşın bebeğin kolostrumla beslenmesi çok önemlidir. Klostrum proteinden zengin lipid ve laktoz düzeyi olgun süte göre daha düşüktür. Çinkodan zengin ve önemli miktarlarda “IgA” içerir. Bağışıklık sisteminin kurulmasında en önemli yapı taşı klostrumdur. Aynı zamanda bebeğin bağırsaklarının çalışmasını da kolaylaştırır. Bebeği hastalıklardan korur. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Anne sütü bebeğin ileri yaşlardaki zeka düzeyini olumlu yönde etkiler; doğum sonrası annenin daha hızlı toparlanmasına katkıda bulunur.

Doğru emzirme pozisyonu
Başarılı bir emzirmenin gerçekleşmesi annenin bebeği memeye tutuşu ve bebeğin memeye doğru bir şekilde yerleşmesi ve emzirmenin uygun sürede ve sıklıkta olması ile mümkündür. Anne yatarak ve oturarak emzirmek isteyebilir. Annenin kendini rahat hissettiği pozisyonda olması gerekir. Ne şekilde olursa olsun kural: Bebeğin başı ve gövdesi düz bir hatta, burnu tam meme ucunun karşısında olmalıdır. Vücudu annesininkine yakın, yeni doğmuşsa poposundan desteklenmiş olmalıdır.

Emziren bir annenin yediği besinlerin yüzde 80’ni süt yapımına harcanır
Sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bu yüzden alması gereken kalori miktarına 750 kalori daha eklemelidir. Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden; 250 kalorisi gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu da emziren anneleri gebelik sırasında aldıkları fazla kiloların enerjiye dönüşmesinin diğer annelere göre daha hızlı olmasının sebebidir.

Emziriyorum, ne yapmalıyım?

1. Sağlıklı ve dengeli beslenilmeli; böylece hem kilo kontrolü sağlanır hem de sütün kalitesi artar.
2. Eski forma dönmek için şok diyetler yapılmamalı. Emziren bir annenin vermesi gereken kilo her ay 2’şer kilodur.
3. Süt olsun diyerek bol bol şekerli gıdalar tüketilmemeli.
4. Su süt artışına katkı sağlar. Bu yüzdengünde en az 2,5-3 litre su içilmeli.
5. Sigara ve alkol içilmemeli. Çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi oldukça aza indirgenmeli.

Bebeğiniz emmiyorsa bunlara dikkat…

Doğum sonrasında bebeğin sağlık sorunları nedeniyle anneden uzak kalarak geç beslenmeye başlaması, emzik biberon kullanımı, bebeğin küçük ve çok zayıf olması, bebeklerde yarık dudak-damak, dil bağı gibi anatomik, pilor darlıkları gibi kusmalara yol açan hastalıklar, emilim bozukluğu yapan metabolik ve enfeksiyöz hastalıklar, nefes almada güçlük yaratacak burun tıkanıklıkları, akciğer sorunları, kansızlığa ve kalp hastalıklarına bağlı halsizlik, çabuk yorulma ve dildeki tat tomurcuklarının yeterince olgunlaşmaması memedeki tıkanıklıklar, annenin tecrübesizliği, meme başında ağrılı çatlaklar, memedeki gerginlik, şişlik, memeyi reddetmesine ve tadı alamamasına neden olabilir.

Emzirme döneminde anneler için kurtarıcı olacak ürünler burada!

Mumsy Natural® Göğüs Ucu Kremi içerdiği organik bitkisel özlerle iltihap önleyici özelliğinin yanı sıra hücre yenilenmesini destekler ve hızlandırır. Hassas, tahriş olmuş ve çatlamış ciltlerde yanma hissini azaltır. Düzenli kullanım ile emzirmeye bağlı meme ucu çatlaklarını tetikleyen faktörlere karşı cildin korunmasına yardımcı olur. Trendyol, 89.90 TL.

Hamileliğin 7.ayından itibaren kullanılmaya başlanması önerilen Incia Nipple Care Gel Cream ile cilt yumuşar, deri korunmuş ve çatlak oluşumu önceden engellenmiş olur. Emzirmeden kaynaklı göğüs ucu çatlak ve ağrıların giderilmesine yardımcı olarak anne ve bebeğine konfor yaşatır. 32 TL.

Bebeklerini anne sütü ile beslemeye devam etmek isteyen annelerin en büyük yardımcısı göğüs pompaları oluyor. Wee Baby Elektrikli Göğüs Pompası elektrik prizi olmayanw yerlerde de kullanılmasıyla emziren annelere konfor sağlıyor. E-bebek, 299.00 TL

Bebe D’or Manuel Göğüs Pompası her koşulda bebeğini anne sütü ile beslemek isteyen yeni annelere sağlıklı ve güvenli süt sağma imkanı sağlıyor. Yumuşak silikondan yapılmış kabarcıklı göğüs kalkanı, sütü sağarken annenin göğsünü rahatlatan yapıya sahiptir. 2 farklı kullanım şekli ile sağım yaptıktan sonra biberonu takarak bebeğinizi besleyebilirsiniz. 67 TL.

Bisfenol A içermeyen Dr. Brown’s Süt Saklama Poşeti, tek kullanımlık olup çift kilit saklama sistemi anne sütünün sızdırmadan saklanmasını sağlar. Buzdolabında veya derin dondurucuda uzun süre saklanabilen süt saklama poşetini dik durmasını sağlayan özel tabanı ile güvenle kullanabilirsiniz. 1 paket (25 Adet): 38,90 TL.

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir