ANNE KARNINDAN DÜNYAYA

30 Kasım 2014

Bebeğinizin geldiği bu yeni ortama alışmasına yardımcı olun.

Yeni doğan bir bebek için, karnınızın o sıcacık rahatlığından gün ışığına çıkmak ve bu soğuk dünyaya alışmak oldukça zordur. Bebeğinizi dışarıda geçireceği bu yeni yaşama alışmasını kolaylaştırmak için:

IŞIKLARI KISIN
Çünkü bebeğiniz dokuz ay boyunca karanlıkta kaldı ve karanlık onun için son derece rahatlatıcı bir yer; bu yüzden ışıklarınızı loş tutun. Kısık ışık bebeğinizin görüş mesafesinde bulunan şeylere daha iyi odaklanabilmesini de sağlar. Ancak eninde sonunda gece ile gündüzü birbirinden ayırt etmek zorunda kalacak; tabii bebeğinizi normal uyku düzenine geçirmeyi planlıyorsanız. Bu yüzden, erken saatlerde beslenmesi ya da altının değiştirilmesi gerektiğinde ışıkları açmayın; bir gece lambası yeterli olacaktır.

BEBEĞİNİZİ ISITIN
Bebeğiniz için küçük bedenini sıcak tutmak oldukça güçtür. Soğuğu yok edin; üstünü kendi üstünüze örttüğünüzden bir kat daha fazla örtü ile örtün. Ama onu fazla sarıp sarmalamadığınızdan ve ısı ayarları ile oynamadığınızdan da emin olmanız gerekiyor: Çok sıcak tutulan bebeklerin kolay uykuları gelebilir ve bu nedenle yeterince beslenemeyebilirler.

BEBEĞİNİZİ KUNDAĞA SARIN
Yeni doğan bebeğinizin küçük ellerini ve ayaklarını hareket ettirebileceği çok geniş bir alan var, ama bu hareketler bebeğinizin irkilme refleksini tetikleyebilir (bu refleks yüksek sese ve düşme hissine karşı da ortaya çıkar). Bebeğinizi yaklaşık 2 haftalık olana kadar, rahimde yaşadığı sıkışık alana benzer bir durumu hissettirecek şekilde bir örtüye sarın. Sonrasında koordinasyon sağlayabilmesi için, o küçük kaslarını sıkması ve gevşetmesi gerekiyor.

BEDENİNİ HAREKET ETTİRİN
Hamile kaldığınızdan bu güne, o da sizinle birlikte hareket ediyordu, bu yüzden sallanmanın bebeğinizin kendini bu kadar rahat ve güvende hissetmesi normaldir. Beşikler, salıncaklar, ana kucakları diğer bazı bebek eşyalarının tamamı bu amaca hizmet eder. Hiçbir başka şey olmasa da, annesinin o sıcacık kucağı da onu mutlu edecektir.

HİÇBİR ŞEYİN SESİNİ KISMAYIN
Bebeğiniz, karnınızın içindeki o çok sesli dünyaya alışmıştı. Bu yüzden elektrik süpürgesinin, yıkanan çamaşırların ya da bulaşıkların sesleri gibi ev içinde çıkan günlük sesleri, ya da kendi sesinizi duyurmamak için özel bir çaba sarf etmeyin. Hatta kulağına bir şeyler fısıldamanız, kendini evinde hissetmesini sağlayacaktır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir