AĞLAMAYI KESEN REÇETE

30 Kasım 2014

Bas bas bağırıp, ortalığı ayağa kaldıran bebeğiniz karşısında sakinliğinizi koruyun. Peki onun bu feryadını neyle susturacaksınız? Sabrını korumayı başaran anne babalar yaratıcı çözümlerini anlatıyor.

Uzun bir günün sonunda yorgun düşseniz de bu bebeğinizin ağlamaması için bir sebep değil. Yemeğinizi yedirdiğiniz, altını değiştirdiğiniz bebeğinize en sevdiği ninniyi de söylemişsinizdir ama hiçbir işe yaramamıştır. Çığlıklar sabrınızın sınırlarını zorlasa da, enerjiniz tükenmek üzere olsa da o sorununu giderene kadar ağlamaya devam edecektir. Peki bu kadar canını yakan ne olabilir?
Ağlamak bir bebeğin ilk başvuracağı iletişim şeklidir. Bazen net bir neden göremezsiniz, hatta hiçbir sorun olmayabilir de. Eğer bebeğiniz bir-üç aylık arasında ise bu tepkileri normal karşılayabilirsiniz. Yani emzirdiğiniz, gazı çıkarttığınız, bezini değiştirdiğiniz, rahat edeceği kıyafetler giydirdiğiniz bebeğinizin ağlaması kesilmiyorsa panik yapmayın. Hatta onu anlamak için enerjinizi boşa harcamayın. Bu çaresizlik içinde akıllıca çözümler düşünen ve başarıya ulaşan ailelerden, ağlamayı kesen ilaçların formülünü dinledik ve bu reçetemizde bir araya getirdik.

Huzur veren melodiler
Hüznü silip süpür
“Oğlum doğduktan sonra elektrik süpürgesinin çıkardığı sesin onu sakinleştirdiğini fark ettim. Her defasında süpürgeyi açmak yerine sesi kaydettik ve gerektiği zamanlarda Caner’e dinlettik. Ağladığında, sinirlendiğinde hatta uyumamak için direndiği zamanlarda işe yaradığını gördük.”
Handan Kocabaş / Kocaeli

Büyülü notalar
“Yumuşak tonlarda mızıka çaldığınızda çoğu bebek ağlamayı kesecek ve neye isyan ettiklerini unutacak. Fotoğrafçılık yaptığım için stüdyoya gelen çocukların uslu durması için bu yöntemi kullanıyorum. Kendi çocuğumda da işe yarıyor. Hatta müşterilerim şaşırıp kendi evlerini de alacaklarını söylüyor.”
Engin Can / İstanbul

Akıllı telefonlar
“Parazit sesini telefonuma indirdim ve Ayşe’nin yatağının başına koydum. Parazitli sesler ilk birkaç ay boyunca her seferinde bizim işimizi kolaylaştırdı. Bu uygulamaları ücretsiz olarak siz de telefonunuza yükleyebilirsiniz. Denemeye değer!”
Derin Alagöz / İzmir

Gözyaşlarını kurut
“Kızım altı ayını doldurduktan sonra çalışma hayatıma geri döndüm. Bakıcımıza İrem ağladığında onu kurutma makinesini çalıştırarak susturabileceğini söyledim. Benim biraz kaçık olduğumu düşündü sanırım. Ama eve geldiğinde bu yöntemin çok işe yaradığını gördüğü için hem şaşırmış hem de çok sevinmişti.”
Bulut Yalçın / Ankara

Çözüm mutfakta
“Ben mutfakta işimi yaparken kızımı da yanıma alıyorum. Renkli kaplardan çok bulaşık makinesi ilgisini çekiyor. Çıkardığı sese odaklandığında mızmızlanması da huysuzluğu da geçiyor.”
Gönül Altınkaynak / Trabzon

Klasik severler
“Bir akşam eşimle Johann Strauss dinliyorduk. Birkaç gündür bağırsaklarında sorun olan ve sancıları devam eden oğlumun ağlaması kesildi. Bir sonraki denememizde de sonuç olumluydu. Bazı geceler sıkılmış olarak Strauss dinlemek zorunda kalsak da Ali’nin ağlamadığını görmek bizi mutlu ediyordu.”
Melisa Yeşilyurt / İstanbul

Şırıl şırıl
“Kızım bir yaşında. Ablasını yıkarken onu içerde yalnız bırakamadığım için onu da banyoda oturtuyorum. Bir gün fark ettim ki su sesi onun ilgisini çekiyor ve onu anlamaya çalışırken sessizce duruyor.”
Niğda Şenoğlu / İsanbul

İlgi çeken detaylar

Dikkati dağıt!
“Mine mızmızlandığında yüzüne doğru hafifçe üflüyoruz. O an ağlamayı kesiyor ve dikkati dağılıyor. Ve onu neyin kızdırdığını unutuyor.”
Serap Çolak / Bursa

Doğal çözüm
“Kızım Eylül’ü sakinleştirmek için düşündüğümüz her şeyi denedik. Dışarısı soğuk ya da yağmurlu bile olsa tek çözüm onu dışarı çıkmaktı. Temiz hava, kuş sesleri, rüzgâr, yapraklar, güneş onu çok mutlu ediyor.”
Arda Çilingiroğlu / İstanbul

Ağlama partisi
“Emir’in üzgün olduğu bazı günler, ben de yüzümü kapatıp ağlamaya başlıyorum. Bu tepkim onu çok şaşırtıyor ve ağlamayı bırakıp beni izliyor.”
Leyla Mercan / Amasya

Gerçeklerle yüzleş
“Kızımı banyoya götürüyorum ışığı açtım ve o an kendisini aynada gördü. Öyle şaşırdı ki ağlamayı kesti.”
Rana Atalar / İstanbul

Sıcak sıcak
“Ceylan bazen ağlamanın da ötesinde çığlıklar atıyor hiç susmayacakmış gibi. Ben de böyle durumlarda onu banyoya götürüyor ve ayaklarını sıcak su ile yıkıyorum. Her zaman işe yarıyor ve sessizlik hakim oluyor.”
Ayşenur Fidan / Afyon

Sinema günleri
“Benim bebeklerim mutsuz olduklarında onları eğlenebilecekleri bir video açıyorum. Bazen kuzenleri ile onları çektiğim videoları da izletiyorum. Mutlu oldukları günden kareler görmek onları sevindiriyor. Hatta başka bir güzel yanı da uzakta olan akrabalarının isimlerini ezberlemesine yardımcı olması.”
Beyza Vural / Eskişehir

Rüzgara karşı
“Nesrin huysuzlandığı zaman tek yapmamız gereken dikkatini oturma odasındaki vantilatöre yönlendirmek. Onun karşısına geçtiğinde büyüleniyor sanki ve sebepsiz huysuzlukları da geride kalıyor.”
Tuğçe Duru / İstanbul

Annelerden yaratıcı öneriler

Hayvan sevgisi
“Hayvanlarla ilgili belgesel izlemek çok işe yarıyor. Çocuğunuzun ilgisini deniz hayvanları çekiyorsa yalnızca onları anlatan DVD’ler de alabilirsiniz.”
Şenay Ersop / Ankara

Küçük detaylar
“Oğlum ağlıyorsa, eline renkli tokalar veriyorum. Bazı durumlarda işe yarıyor.”
Züleyha Özcan / Antalya

Büyük baskı
“Oğlumun gaz sancısını kısa sürede geçirmek için sırt üstü yatırıyorum. Dizlerini kırıp bacaklarını karnına doğru itiyorum. Bu onu rahatlatıyor ve ağlaması diniyor. Birkaç dakika uyguladıktan sonra gaz sancısı da sona eriyor.”
Oylum Günay / İstanbul

Ayak masajı
“Oğlum hiçbir çözüm karşısında sakinleşmediğinde, annem bebek yağı ile ayaklarına masaj yaptı. Bunun onu çok rahatlattığı belliydi. Artık masaj yapmak için ağlamasını beklemiyorum. Mutlu anlarında bunun keyfine çok daha fazla varıyor.”
Deniz Soyubol / Sakarya

Buraya otur!

Topun üzerine…
“Oğlum ağladığında, onu kucağıma alıp pilates topuna oturuyoruz. Üzerinde hafifçe zıplıyoruz. O kadar eğleniyor ki, başını sallayıp dans etmeye başlıyor.”
Elif Duru / İstanbul

Omuzda…
“Ömer’i omzumda taşıyorum. Bir elimle sırtını tutuyor, diğeri elim ve kolumla bacaklarını sarıyorum. Sonrasında evin içinde halkalar çizerek koşuyoruz. Doğduğundan beri bu yöntemle ağlamasını durdurabiliyorum.”
Hakan Genç / Trabzon

Oto koktukta…
“Sena’yı oto koltuğuna oturtup ileri geri sallıyorum. Birkaç dakika sonra sakinleşiyor.”
Tülay Şahin / İstanbul

Karında…
“Ekin’i karnımın üzerine oturtup hoplatıyorum. Her seferinde onu öpüyorum. Sevildiğini görünce gülmeye başlıyor.”
Hilal Karaman / Adana

Ayaklarda…
“Oğlum huysuzlandığında bacaklarımı uzatıp, onu ayaklarımın üzerine oturtuyorum. Bacaklarımı yukarı aşağı hızlıca hareket ettirince kendisini lunaparkta eğleniyormuş gibi mutlu hissediyor. O heyecanla ağlamayı unutuyor.”
Murat Can / İstanbul

Bir mola ver!
Denediğiniz hiçbir yöntemin bebeğinizin ağlamasını durdurmayacağı çok zaman olacaktır. Hatta bunlar sizi hayal kırıklığına da uğratacaktır. Bazen çözümler karşılık vermiyorsa kendinizi yormanın bir anlamı olmaz. Bu durumda kendinize bir kahve molası verin ve biraz yalnız kalın. Bazen küçük bir ara vermek bebeğiniz için de yapacağınız en iyi şey olabilir. Kendi başlarına kalmak onlara da iyi gelebilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir