İngilizceyi oyunla öğrensin

1 Temmuz 2020

Nurperi Cömert İğdigül, çocuklarda yabancı dil eğitimini çok önemseyen, bu alanda temelinde oyunlar olan çalışmalar yapan ve bunu oğluyla örnekleyerek ailelere yol göstermeye çalışan bir öğretmen olarak söz konusu yabancı dil eğitiminde ebeveynlere pratik önerilerde bulunuyor.

Oyun nedir?
Oyun, çocuğun kendini ifade etmesinde, yeteneklerini keşfedip geliştirmesinde, motor becerilerini, bilişsel, duygusal ve özellikle de dil gelişimini desteklemesinde en etkili yöntemdir.

Çocuklar oyun yoluyla neler öğrenir?
Çocuk birçok bilgi ve beceriyi oyun yoluyla öğrenir. Çünkü oyun, çocuğun iletişim biçimidir ve temel ihtiyacıdır. Çocuk dünyayı oyunla tanır, algılar ve anlamlandırır.

Birçok bilim insanı çocuk gelişiminde oyunun güçlü etkisine vurgu yapmıştır.

Albert Einstein “Oyun en yüksek araştırma şeklidir’’ derken, İbn-i Sina “Oyun çocuk için bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyaç en iyi şekilde karşılanmalıdır.” demiştir.

Ve hepimizin hayranlıkla metodlarını uygulamaya çalıştığımız Maria Montessori ‘’Oyun çocuğun işidir’’ diyerek oyunun çocuk dünyasındaki önemine dikkat çekmiştir.

Çocuğun duyduğu her dili hızla öğrenme yaşı kaçtır?
Yabancı dil edinimi açısından konuyu ele aldığımızda bir çocuğun dünyaya dil potansiyeliyle geldiğini söyleyebiliriz. Çocuk duyduğu her dili muazzam bir şekilde öğrenebilme kapasitesine sahiptir.  Kritik dönem olarak adlandırdığımız erken çocukluk yılları ise (0-6 yaş) bizler için en kıymetli zaman dilimidir.

Özellikle de 3-6 yaş arası hem dil ediniminin en hızlı ve verimli şekilde şekillendiği hem de çocukların oyun çağı olarak tanımlandığı zaman dilimidir.

Oyunlar çocuk-ebeveyn ilişkisini nasıl şekillendirir?
Bizleri hayata ilk ailelerimiz hazırlar. İlk eğitim ailede başlar ve ebeveynler çocuğun ilk oyun arkadaşıdır. Bunun yanında oyun oynamak çocuk- ebeveyn arasında çok güçlü bir bağ oluşturur. Aile ile oynanan oyunlar güven ortamı oluşturur ve güven duygusu çocuklarımız için çok önemlidir.

Günümüzde yoğun çalışma temposu ve bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin fazla kullanımından dolayı ebeveynler çocuklarıyla geçirebilecekleri kaliteli oyun zamanlarını gittikçe kaybetmektedirler.

Şunu daima hatırlamalıyız ki; bir çocuğun hatırında kalacak en güzel ve özel anılar ebeveynleriyle geçirdiği keyifli anlar olacaktır.

Yabancı dili oyunlaştırarak öğretmek daha mı kolay?

 • Bir çocuğu en iyi tanıyan ve ilgi alanlarını bilen ebeveynleridir. Bu noktada biz ebeveynlere düşen de İngilizceyi oyunlaştırarak fırsat eğitimi yaratmaktır.
 • Oyunları çocuğumuza göre planlayıp evde yabancı dil eğitimimizin kalitesini arttırabilir daha keyifli, cazip ve etkili hale getirebiliriz. Bilinçli anne-babalar olarak çocuk gelişiminde ve eğitiminde son derece etkili bir rolümüz vardır. Aileler olarak çocuklarımızın yabancı dil eğitimindeki desteğini ve devamlılığını sağlamamızın yolu oyun ile mümkündür. Ve en önemlisi oyunlar çok keyiflidir.
 • İşin içinde oyun olduğu zaman bir çocuk öğrendiğinin, kontrol mekanizması içinde olduğunun farkına varmaz… O dili güven ortamı içerisinde eğlenceli ve bilinçsiz bir şekilde edinir. Oyuna en doğal ve rahat bir biçimde kendini bırakır. Dolayısıyla öğrenim oldukça etkili ve kalıcı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Evde oynanacak İngilizce oyunlar için önerileriniz neler?

 • İngilizce eğitimini diğer günlük oyunlarımız gibi bir hobi, bir rutin haline getirmeliyiz.
 • Yönlendirdiğimiz oyunlarla çocuklarımıza yeni kelimeler, basit komutlar, cümle yapıları, keyifli şarkılar ve günlük konuşma dili kullanımlarını öğretebiliriz.
 • Oyun deyince ilk akla gelen tabii ki oyuncaklar oluyor. İşin en büyük sırrı günlük hayatta oynadığınız okul öncesi oyunlarını daha basit bir dille İngilizceye uyarlamanız ve oyuncaklarınızı kullanmanızdır.
 • Peluş hayvanlar, ahşap meyveler ve sebzeler, plastik mutfak malzemeleri, bowling, bilardo, basketbol gibi minyatür spor oyunları oyuncakları ile oynarken isimlerini telaffuz edebilirsiniz ve basit, eğlenceli oyunlar yaratabilirsiniz.
 • Bilye oynarken ‘’Shoot the marbles’’ (Bilyeleri vur.) diyebilir ve vurduğunuz bilyeleri sayarak hem sayıları öğretmiş ve pekiştirmiş olursunuz hem de günlük hayatında var olan keyifli bir oyun aracılığıyla doğal bir yabancıl dil eğitimi vermiş olursunuz.
 • Bir bebekle evcilik oynarken ‘’Let’s feed the baby doll’’ (Hadi oyuncak bebeği besleyelim) gibi bir komut vererek yine yeni bir yapı ve kelimeler öğretirken bebeğe yedirdiğiniz yiyeceklerin isimlerini de öğretme imkanı bulabilirsiniz.
 • Renkli arabaları kullanarak hem “Car’’ (Araba) sözcüğünü hem renkleri hem de birkaç basit komutları öğretebilirsiniz. ‘’Drive the car.’’ (Arabayı sür.) –  ‘’Stop. (Dur.)  –  ‘’Go a head.’’ (Devam et.) gibi eylemleri de ekleyerek daha doğal ve anlamlı bir oyun ortamı yaratabilirsiniz.
 • Plastik mevyeleri, hayvanları çocuğunuzun ilgi ve alakasına yönelik elinizde bulunan küçük oyuncakları çocuğunuzun gözlerini bağlayarak tahmin etmesini istediğimiz ya da bir çantanın içinden dokunarak ne olduğunu anlamasını beklediğimiz tahmin oyunlarını kullanarak ‘’Guess What?’’ (Bil bakalım ne?) oynayabilirsiniz.

Her türlü oyun kolaylıkla İngilizceye uyarlanabilir. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza ve çocuğunuzun ilgi alakasına göre şekillendirmenize bağlıdır…  Oyun oynayalım, İngilizceyi destekleyelim ve İngilizcenin eğlenceli yanlarını göstererek endişe ve kaygıyı ortadan kaldıralım.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir