Ses kısıklığına dikkat

17 Ağustos 2020

Çocukluk döneminde ses bozuklukları kişinin sosyal gelişiminde, okul ve gelecekteki mesleki başarısında etkili olabiliyor. Bu yüzden çocuğunuzun ses kısıklığını önemsemeli, psikolojik olarak etkilenmemesi içinde gerekli önlemleri almalısınız. Detayları Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ziya Saltürk’den aldık.

Sürekli bir gelişim gösteriyor
Ses telleri, bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar sürekli bir gelişim gösteriyor. Bu değişim sadece ileriye doğru değil, sesin temel frekansını, aralığını ve kontrolünü de içeriyor.

Ses gelişimi üç kısımdadır
• İlk dönem 3 yaşına kadar devam eden hızlı gelişim sürecidir. Bunu ergenliğe kadar sürecek yavaş gelişim süreci izler.
• Ergenlikte ise tekrar hızlı bir gelişim süreci gözlenir ve ses bozuklukları bu dönem ile beraber kendini göstermeye başlar.
• Ses bozukluklarının görülme oranı yüzde 6-23 arasındadır.

Ses bozukluğuna dikkat edin
Gelişim döneminde oluşan ses bozuklukları kişinin hayatı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilmekte. Çocuklardaki ses bozuklukları arasında en sık rastladığımız sorun ses kısılması durumudur. Ses kısılmasının birçok nedeni olmakla beraber en önemli nedeni nodüllerdir. Ses bozukluğu olan çocuklara multidisipliner yaklaşım ile yaklaşılmalı. Çocuklarda ses bozukluğu tanısı için çocuğun ev içinde iletişim kurma yetisinin nasıl etkilendiği, ev dışında iletişim kurup kurmada güçlük çekip çekmediği, evde ve okulda iletişim konusunda ne derece destek alabildiği, konuşmada efor ve zorlanmasının olup olmadığı, kişisel ve sosyal gelişimde sorun yaşayıp yaşamadığı, çocuğun sesi konusunda kaygılarının olup olmadığı ve bu durum, kulak burun boğaz uzmanı, konuşma-dil patoloğu, pediatri uzmanı ve ebeveynler ile birlikte değerlendirilmeli.

Ergenlikteki ses değişimleri takip edilmeli
Tedavi konusundaki en önemli sorunun çocukların seslerinden çoğunlukla şikayetçi olmamaları ve ailelerin de ergenlik ile beraber seste değişim ve düzelme olacağı düşüncesinde olabildiklerinin altını çizen Doç. Dr. Saltürk, “Tedavi seçenekleri ses hijyeni, bekle gör yaklaşımı, ses ve davranış terapisi ve cerrahidir” açıklamasında bulundu.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir