Yenidoğan döneminde sık görülüyor

13 Şubat 2024

Dünyada her yıl 7-14 Şubat haftası doğumsal kalp hastalıklarına dikkat çekiliyor. Doğumsal kalp hastalıklarında bulguları olan veya risk faktörleri olan hastaların erkenden teşhisle tedavi edilerek sağlıklı bir hayata kavuşmalarının amaçlandığını belirten Liv Hospital Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Meki Bilici: “Tanı ve tedavide gecikme olması ise bazı hastalarda tedavi şansının kaçırılmasına neden olabilmektedir. Çocuğunuzun kalbine iyi bakın ki kalbiniz de size iyi bakabilsin.” diyerek konu hakkında önemli bilgiler aktardı.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 1.2 milyon bebek dünyaya gelirken, bunların da yaklaşık 12 bin tanesi doğumsal kalp hastalığı ile doğmaktadır. Doğumsal kalp hastalıkları her 100 canlı doğumun yaklaşık 1’inde görülmektedir. Yenidoğan döneminin en sık görülen anomalileri olan doğumsal kalp hastalığı bu dönemdeki en ölümcül doğumsal anomalilerdir.

Doğumsal kalp hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler
• Gebeliğiniz süresince yeterli beslenmeli,
• Özellikle ilk üç ay başta olmak üzere gebeliğiniz boyunca doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamalı,
• Enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınmalı,
• Risk faktörleriniz varsa ayrıntılı olarak incelenmeli ve
• Gebelik takibinizi düzenli bir şekilde yaptırmalısınız.

Kimlere ayrıntılı gebelik kontrolü ve fetal ekokardiyografi yapılmalı?
• Ailede doğumsal kalp hastalığı varsa,
• Annede diyabet, romatizmal hastalıklar varsa ve
• Gebelik esnasında bebekte herhangi bir sitem anomalisi olması durumunda gebelik esnasında çocuk kardiyolojisi uzmanı tarafından ekokardiyografi yapılmalı, gebelik süreci doğuma kadar yakından takip edilerek yönetilmelidir.

Kalp hastalığı olan çocuklar hangi bulguları gösterir?
Doğumsal kalp hastalığı olan yenidoğan bebekler özellikle yenidoğan döneminde morarma veya kalp yetersizliğinin neden olduğu şok tablosuyla hekime başvururken, sonraki dönemde tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma, göğüs ağrısı, efor esnasında bayılma gibi bulgularla doktora başvurmaktadırlar.

Doğumsal kalp hastalıklarının tedavisi var mı?
Özellikle de erken tanı koyulan doğumsal kalp hastalığı olan bebekler başta olmak üzere tüm doğumsal kalp hastalıkları ülkemizde gerek anjiyografik olarak gerekse de çocuk kalp cerrahları tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edilebilmektedirler.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir