Bebeğinizin ilk ayakkabısı neden önemli?

18 Ocak 2021

Çocukların gelişim sürecinde ayak sağlığının önemli olduğunu belirten uzmanlar, ilk ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekiyor. Uzmanlara göre yürümeye başlayan çocukta deri malzemeden yapılmış, yumuşak tabanlı, esnek yapıda,  tabanı kaymayan, önü geniş ve yuvarlak ayakkabılar kullanılmalı. Hafif ve rahat ayakkabılar seçilmelidir.m Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Abdullah Şarlak, çocukların ayak sağlığının gelişimleri için önemli olduğunu söyledi.

Sık rastlanan bir durum mu?
Çocuklarda karşılaşılan ayak sorunlarına erken müdahale edilmeli. Düz tabanlık genellikle çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Çocukların ayak tabanları genellikle düz görünür. Ayak taban kavisini yapan kasların güçsüzlüğü ve ayak tabanının yağ dokusu fazlalığı bu görüntüye neden olur. Bu fizyolojik (doğal) durum olarak değerlendirilmekte olup bir hastalık değildir. Tedavi gerektirmez. Günümüzde tabanlık kullanılması yapılmamaktadır. Genelde 2-3 yaşta yağ yastığının azalması ile normal taban görünümü oluşur.

Tabanlık ağrıları azaltıyor, tedavi etmiyor
Tabanlık uygulaması küçük yaşta kullanılmıyor, ancak 8-10 yaşında yürürken ağrısı olan deformiteli çocuklarda kullanılabilir. Bu kullanım ile hastalık tedavi edilemez. Sadece çocuğun ayak ağrısı azalır ve rahat yürüyebilir. Düz taban ameliyatı ancak ileri deformitelerde nadir olarak yapılır.

İlk ayakkabı doğru seçilmeli
İlk ayakkabı seçimi son derece önemli. Yürümeye başlayan çocukta deri malzemeden yapılmış, yumuşak tabanlı, esnek yapıda, tabanı kaymayan, önü geniş ve yuvarlak ayakkabılar kullanılmalı. Hafif ve rahat ayakkabılar seçilmelidir.

“Çarpık ayak” erkek bebeklerde daha sık görülüyor
Çocuklarda görülen bir başka ayak sağlığı problemi de çarpık ayaktır. Yeni doğanların %0,1 görülen; erken teşhis ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Erkek bebeklerde 2- 3 kat sıktır. Ayaklar içeri ve aşağı bakar. Düzeltilip bırakınca tekrar eski halini alır. İlk 1 hafta öncelikle egzersiz ve germe uygulanır. 1 haftalık bebekler,  5-6 hafta sürecek haftalık alçı programına alınır. Genelde ameliyat gerektirmeden düzelebilir. Ancak 2-3 yaşına kadar özel ayakkabılar (cihaz) kullanılır.

“İçe basma” kendiliğinden düzelebilir
İçe basma da bazı bebeklerde görülüyor. Bu ayakların düz karşıya bakması gerekirken, içeri bakmasıdır. Yürürken ve basarken belirginleşir. 2 yaşa gelince kendiliğinden düzelir. Ayakkabı ve alçı tedavisi gerektirmez.  Eğer 7-8 yaşa doğru düzelmez ise tabanlık düşünülebilir.

Parmak ucu yürüme uzun sürüyorsa dikkat!
Yeni yürüyen bir çocukta parmak ucunda yürümek çoğunlukla normaldir. Bu durum kısa sürede normale döner, ancak 2-3 yaşında topuğunun yere basamaması bir problemdir. Bu durumda tendon uzatma ameliyatları, nedene yönelik müdahaleler uygundur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir