Yüz kırışıklıklarına “doğal ütü”!

17 Ocak 2019

Ah bu yıllar… Mevsimlerde durduğu gibi durmuyor; öyle bir akıyor ki kovalamak imkansız. Bir bakmışsınız kışın sert poyrazı titretiyor, bir bakmışsınız çöl sıcakları kavuruyor da kavuruyor. Olan kime oluyor? Cildimize. Senelerin akması, mevsimlerin değişmesi, doğa kanunu vs. derken yüzümüzdeki haritaya (!) her geçen gün yeni bir yol ekleniyor. Biz diyoruz ki hayatımızdaki tek yol bizi tatile götüren yollar olsun; öyle suratta ekstra kazı çalışmasına hacet yok yani. Peki ama nasıl? Aşağıda buluşalım mı; anlatacaklarımız var…

Şu yol ve yıl meselesini kökten çözmeye karar verdik. Bunun için imkanımız varsa gelsin havyar kremler gitsin ekstra bakımlar. Ve fakat dolardı, enflasyondu, ödemelerdi derken kendinize ait bir bütçe çıkaramıyorsanız o halde ne varsa mutfakta var biliyorsunuz. Bundan 100 sene önce havyar yoktu ama yumurta bizim kanımız canımızdı; hala da öyle. Şimdi size mutfağınızdaki malzemeler ile bu kırışıklıklarla baş etmenin yollarını anlatacağız. Yüzdeki kırışıklıkları doğal yöntemlerle azaltabilir ya da geciktirebilirsiniz fakat her maddenin alerjik etkisi olabileceğini de göz önünde bulundurun. Bugün masum, minicik bir çileğin bile alerjisi olan bir insanı mahvedebileceğini düşünürsek aman diyelim siz siz olun doktorunuza danışmadan yüzünüze hiçbir şey uygulamayın. Şimdi önce elbette moral motivasyon faslı ile başlayalım yazımıza. Siz her yaşta, her halinizle güzelsiniz bu net. Sadece işe biraz güzellik katalım istedik hem de uygun fiyatla.

Hmmm, ne ile başlasak; yumurta diyelim mi?

Diyelim diyelim. Şu yumurta nasıl bir mucize yiyecektir değil mi? Öğlen yersiniz tok tutar, saçınıza sürersiniz dolgun yapar, cildinize sürersiniz parlatır, poğaçaya sürersiniz kızartır. Marifetleri bitmeyen yumurtanın sarısı bir kenarda dursun şimdi. Evvela beyazı lazım bize. Yumurta beyazını çırpıp yüzünüze maske gibi sürebilirsiniz. 5-10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Düzenli kullanımda kırışıklıklarınızın azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Protein, e vitamini, b vitamini oh her şey var!

Gece yatmadan önce zeytinyağı

Gece yatmadan önce bir 5 dakikanızı meşgul edeceğiz. Cildinizi yıkadıktan sonra, birkaç damla zeytinyağını alın yüzünüze masaj yapar gibi sürün. Azıcık bekleyin ve sonra durulayıp fazlasını kağıt peçete ile alın. Zeytinyağı hem cildinizi parlatacak hem de kırışıklık oluşumuna engel olacaktır.

Buna ekstra dikkat!

Limon suyu. Bir yandan fayda sağlarken bir yandan zarar da verebilen nadide ürünlerden. Limonun içindeki asit, cildinizdeki kırışıklıklara iyi gelir ve fakat aynı zamanda zarar görmesine de neden olabilir. Önemli olan burada cildi tanımak ve süreyi mümkün mertebe kısa tutmak. Taze limonu ikiye kesin, suyunu sıkın ve elinizle hafif dokunuşlar ile kırışıklık olan bölgelerde gezdirin ve sonra hemen yıkayın. Dedik ya biraz riskli bu işler, o yüzden ekstra özen ve dikkat istiyor.

Yeni moda şimdi bu: Aloe Vera

Bitkinin trendi olur mu, olur. Aloe vera son zamanlarda hayatımıza giren, tip itibari ile bir şeye iyi gelecek gibi durmayan ve hatta ne işe yaradığı anlaşılmayan bir bitki kimine göre. Fakat işin aslı çok başka. O hor görülen (burada duygusal bir fon müziği giriyor devreye) Aloe vera cilt için tam bir vitamin deposu. Aloe vera jelini, e vitamini ile karıştırıp cildinize sürün. Düzenli kullanımda nefis bir sonuç elde edebilirsiniz.

Haydaaaa, muz da mı?

Evet muz da! Muzun bize içten kattığı faydalar malum, şimdi uzun uzun anlatmayacağız. Ancak muzun cildinizdeki kırışıklıklara iyi geldiğini biliyor muydunuz? Muzu dilimleyin ve içerisine biraz bal katıp bir güzel karıştırın. Macundan hallice bir kıvama gelince cildinize uygulayın ve 15 dakika civarı bekletin. Sonra ılık su ile durulayın ve günlük nemlendiricinizi sürün. Düzenli kullanın, sonra konuşuruz yine.

Tropikal deyip geçmeyin!

Tamam tamam, tropikal ve pahalı meyveleri yüzünüze sürmeye kıyamıyor bazen insan. Ancak arada bir hiçbir sakıncası yok bizce. Yeni bombamız ananas. Bizden duymuş olun, ananas ciltteki ölü derilere bile etki ediyor. Bir parça ananası alın yüzünüze koyun. Öyle masaj falan değil, normal normal dursun 5 dakika kadar. Sonra yıkayın. Sıkıldınız bu kelimeden ama söyleyeceğiz mecbur “Düzenli kullanımda bla bla bla…”

Finali de içten biri ile yapalım

Su, su, su… Diyetin, sağlıklı beslenmenin, nefesin, yaşamın her şeyin başı su. Dıştan cildinizi beslemek bir yere kadar etki ediyor. Sonrasında iş böbreğe dalağa kalıyor. Bu nedenle su içmeyi ihmal etmeyin gibi klişe bir cümle ile yapalım yazımızın finalini. Öyle ya da böyle 2 litre suyu tamamlayın da gerisi mühim değil. Bu arada su içmenin baş ağrısına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Konuyla alakası yok biliyoruz ama fazla bilgi satır çıkarmaz!

Diyeceğimiz o ki doğal malzemeler ile doğal bakımlar hayal değil. İş ki bunun için vakit ayırın. Bu arada söyledik yukarıda ama son satırlarımıza da serpelim. Doktora sormadan bu reçeteleri sakın uygulamayın; en doğru bilginin daima doktorunuzda olduğun unutmayın.

Kırışıksız günler dileğiyle!

Not: Hoş, olursa çözümü de var ya neyse!

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir