Yoksa çocuklarda öfke nöbeti sanıldığı kadar kötü bir durum değil mi?

30 Kasım 2017

Ne kadar ilginç değil mi? Yapılan bazı araştırmaların sonuçlarını paylaşacağız sizinle bugün. Çocuklarda öfke nöbeti, sık karşılaşılan sorunlardan. Özellikle istediği yapılmadığında bastığı çığlık, dün gibi kulaklarımızda. İşin ilginç yani, öfke nöbetinin iyi yanları da olabilir. Bakın nelermiş…

1- İçine atmaktan iyidir

Gözyaşları kortizol içerir, ki bu da stres hormonudur. Ağladığımız zaman vücudumuzdan gerçek anlamda stresi atabiliriz. Gözyaşı, aynı zamanda kan basıncı düşürür ve sakinleşmemizi sağlar. Benzer durum çocuklar için de geçerli olabilir. Fırtına geçtikten sonra çocuğunuz sakinleşir ve üzerindeki stresi de atmış olur.

2- Ağlamak, çocuğun bir şeyleri daha kolay öğrenmesine yardımcı olabilir

Çocuğun öğrenmesini engelleyen nedenlerden biri odaklanamaması ve zihnini temizleyememesi. Ağladıktan sonra vücuttan stres atıldığı için çocuğunuz öğrenmeye daha açık olabilir, algısı daha açık vaziyete gelebilir.

3- Daha iyi uyuyabilir

Çocuklarda uyku sorununun temel nedenlerinden biri vücudunun yeteri kadar rahat olmaması. Öfke nöbetinin ardından erişilen rehavet hali, çocuğunuzun daha rahat uyumasına vesile olabilir. Kendini sıkan ve gerilen çocuk, öfke nöbeti ile birlikte bir patlama yaşar. Bu patlamanın ardından bürünülen sessizlik de daha kolay uyumasına yardımcı olabilir.

4- Çocuğunuzu duygularını daha iyi ifade eder

Öfke nöbetleri, duyguların açığa çıkması için iyi bir bahane. Her şeyi içine atıp, içinde büyütüp, sorunun çözümüne ulaşamamak duygularının bastırılmasına neden olur. Sinirlendiği anda duygularını açığa çıkarması bir bakıma iyi. Bu, aranızdaki duygusal alışverişe de olumlu etki edebilir.

5-  Öfke nöbetleri aranızdaki bağı güçlendirebilir

Çocuğunuz öfke nöbeti geçirirken sizi yanında istemiyor ve hatta sizden nefret ediyor gibi durabilir ancak gerçek öyle değildir. Aksine sizi yanınızda isteyebilir, sorunu çözmeniz için size güveniyor olabilir. Öfkelendiği zaman ona bağırmak yerine, basit bir sarılma, tatlı bir iki söz ile fırtınayı kolayca dindirebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir