Yerelim mi, övelim mi?

17 Nisan 2018

Ebeveynlik gerçekten büyük bir mesai harcanması gereken ve emek içeren bir kurum. Her ebeveyn de iyi bir ebeveyn olmak adına elinden geleni ardına koymuyor; çocuğunu iyi bir birey olarak yetiştirebilmek için katılmadığı seminer ya da farkındalık atölyeleri ve okumadığı kitap kalmıyor. Gün sonunda ne kadar harika çocuklar yetiştirdiğinizi düşünseniz de bu kadar emeğe rağmen aslında iyi bir ebeveyn olmadığınızı ve her şeyin şansa olduğunu düşündüğünüz oldu mu hiç? Eğer öyleyse impostor sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

Nedir bu impostor sendromu diyorsanız size hemen açıklayalım. Bu sendrom aslında her şey yolundayken -yani işte başarılı, çocuklarınız iyi bireylerken- sizin bu durumu kabullenememeniz aslında. Mesela, birisi çocuğunuz için “Aa! Ne kadar tatlı bir çocuk” dediğinde eğer siz “Öyle ama geceleri hiç uyumak bilmiyor” diyorsanız bir durup düşünün deriz. Eğer çocuklarınızın özelliklerini reddettiğinizi veya başarılarını küçümsediğini duyarlarsa, kendinizi gerçekten çok kötü hissedeceğinizi unutmayın. Bizde size bu durumdan uzaklaşmak için olumsuz tepki vermek yerine nasıl karşılık vermeniz gerektiğine dair önerilerimiz var!

“Kızınız çok tatlı” denildiğinde

Söylemeyin: “Aslına bakarsan o tam bir canavar, geceleri bir türlü yatağında uyutamıyoruz”

Bunu deneyin: “Çok teşekkür ederim. O gerçekten çok iyi bir çocuk, bir de onu sevdiği klip çıkınca görmelisin.”

“Ne kadar iyi futbol oynuyor/ piyano çalıyor / resim yapıyor” denildiğinde

Söylemeyin: “Bu yeteneğini babasından alıyor, bense bu konularda tam bir yeteneksizim”

Bunu deneyin: Çabasını övün ve “Sağol, son zamanlarda çok çalışıyor. Bu dediklerini duyduğunda çok mutlu olacak.” deyin.

“Çocukların birbirleriyle ne güzel anlaşıyor” denildiğinde

Söylemeyin: “Dışarda böyle olduklarına bakmayın, dün gece bilgisayar oynamak için birbirlerine girdiler.”

Bunu deneyin: Onlarla ilgili tatlı bir anıyı anlatın ve “Evet, geçen gün kardeşi uyurken ona masal okuyordu. O an çok tatlılardı.” deyin.

“Biz hayatta gece bir yere gidemiyoruz, hep bir yaramazlık çıkartıyor. Sizinkinin öyle olmaması mükemmel” denildiğinde

Söylemeyin: Sizde durumu eşitlemek için çocuğunuzdan şikayetçi olduğunuz bir olayı anlatmayın. Sonuçta bir yarış içerisinde değilsiniz.

Bunu deneyin: İltifata iltifatla karşılık verin ve “Oğlumun iyi davranışları olduğunu söylediğin için teşekkür ederim. Bu, bir anneye söyleyebileceğin en güzel şey! ” deyin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir