Yeni annelerin işine yarayacak ‘ebeveynlik’ tüyoları

7 Kasım 2017

Yazımızı tıklayıp okumaya başladığınıza göre sanırız bu aralar minik bir misafiriniz var. Haliyle tatlı bir telaş da vardır şimdi sizin evde. Panik yok! Her şey ayarlanır zamanla. Sizin için size iyi geleceğini düşündüğümüz birkaç öneri hazırladık. Satırlarımızda annelere pratik bilgiler var!

1- Şu anda kalın…

Yapılması gerekenler listesini düşünüp düşünüp kendinizi bunaltmayın. Evet onlar yapılacak ancak siz şu ana bakın. ‘Sonra’yı düşünüp ‘şimdi’nin tadını kaçırmayın.

2- Acil durumlara hazır olun.

İlaç, vitamin vs stoğu yapmak için bebeğinizin hastalanmasını beklemeyin. Siz her ihtimale karşı doktorunuzun size önereceği bazı ilaç ya da faydalı vitaminleri toptan alın böylelikle gece olası bir rahatsızlıkta nöbetçi eczane aramak için uğraşmayın.

3- Kendi kendine uyusun

Kendi kendine uyuma alışkanlığını edinmesi için en uygun zaman. Banyo yaptırdıktan ya da emzirdikten hemen sonra uykuya geçiş saati belirleyin. Aynı saati tutturursanız bebeğiniz de buna alışacaktır.

4-  Kendinize zaman ayırın.

Zor gibi duruyor ancak ne olursa olsun bunu deneyin. Kendinize ayırdığınız her boşluk, bebeğinizi yetiştirme konusunda size destek olacaktır. Gergin sinirler ve panik hali hataya meyil ettirir. Kendinize vakit ayırıp sakinleşmenin, arınmanın ve rahatlamanın yollarını araştırın.

5- Her şey her zaman mükemmel olmayabilir

Bu fikre kendinizi alıştırın. Harika bir plan, bebeğinizin olası bir sorunu ya da huysuzlanması yüzünden iptal olabilir; istekleriniz daima tam tıkırında işlemeyebilir. Çalışan anne dahi olsanız, ofiste her gün onlarca kişiyi de idare etseniz eve geldiğinizde küçücük bir minnoş sizi idare edecektir. Ani değişikliklere daima hazır olun.

İlk zamanlar birbirinize alışana kadar belki biraz zorlanabilirsiniz. Ama o ilk kelimeler, ilk adımlar başladı mı keyfinize değen olmayacak! Anın tadını çıkarın, her şey güzel olacak! ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir