Yaz tatiline hazırlık kılavuzu: Yurt dışı yaz okulları

25 Nisan 2018

Dünya çapında faaliyet gösteren özel bir bankanın, farklı milletlerden aileler arasında yapmış olduğu araştırmaya göre; Türkiye’deki ailelerinin yüzde 83’ü çocuklarını yurt dışında okutmak istiyor. 16 ülke genelinde yapılan araştırma; katılımcı ailelerin yüzde 77’sinin çocuklarını yurt dışında okutmak istediğini gösteriyor. Her aile çocuğunun yurt dışında uzman kadrolarca eğitim almasını, yabancı dilini geliştirmesini ve geleceğe en iyi şekilde hazırlanacağı standartlara kavuşabilmesini ister. Ancak bazı aileler için elbette bu süreç soru işaretleri ve kaygılarla dolu… Okulların ücret politikaları; aracı eğitim kurumlarının güvenilirliği ilk akla gelen ve sorgulanması gereken konular! Ama bir de çocuğun ve ailenin böyle bir sürece hazır olup olmaması durumu var! İşte yaz okulları hem aile hem de öğrenciler için şahane bir test. Çocuk yurt dışındaki o kısa ve doyurucu deneyimde hem yurt dışındaki eğitim disipliniyle tanışıyor; hem de bu sistemi ne kadar çok sevebileceğini görüyor. Her yaş ve her eğitim grubuna hitap eden yaz okulu programları; yaz aylarında farklı bir deneyim yaşarken dilini ve mesleki becerilerini geliştirmek isteyenlere alternatif oluyor…

Dünya çapında üniversitelerde eğitim aldırmak isteyen ebeveynler için programlar:

Oxford Royal Academy
İngiltere’nin Şüphesiz En İyi Yaz Okullarından Birisi!
Oxford Royale Academy birçok spesifik akademik alanda Oxford Üniversitesi kolejlerinde eğitim veriyor. Okulda İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde çalışan, yetenekli eğitmenler tarafından eğitim veriliyor. İngilizce dersleri yanı sıra psikoloji, biyoloji, coğrafya, matematik, tarih, fizik, kimya, siyaset bilimi, drama, liderlik vs. konularda ders takip edebilir. (3 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 4990 GBP – 4 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 9100 GBP)

University of Toronto , Toronto
İngilizce Deneyiminde Son Nokta
180 yılı aşkın süredir, University of Toronto 17 fakültesi, 13 araştırma hastanesi, 75 PHD programı ile eğitim veren dünya sıralamasında çok iyi dereceler alan bir eğitim kurumu. Dünyanın en iyi 25 üniversitesi arasında yerini korumaya devam ediyor. 100 farklı dilin konuşulduğu ve 5,5 milyonun yaşadığı Toronto Kanada’nın en gözde şehridir. Toronto şehir merkezinde bulunan University of Toronto kampüsünde yine üniversitenin bünyesinde düzenlenen yaz okulu programı çok popüler. (3 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 6095 GBP – 4 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 7495 GBP)

Summer Discovery, Georgetown University
Eski Amerikan Başkanı Bill Clinton’ın Okulu
Georgetown University’nin Potomac River kenarındaki kampüsünde 50 eyaletten ve 100 farklı ülkeden öğrenciler eğitim almaktadır. Öğrencilerin üniversiteyi tercih etmelerinin 2 ana nedeni vardır; eğitim kalitesi ile sahip olduğu ün ve Georgetown’unun eşsiz yerleşimi… Üniversite, 1789 yılında kurulmuş ve ABD’nin en köklü üniversitelerinden birisi. Üniversitenin mezunları arasında senatörler, NBC News çalışanları, NBA basketbol yıldızları ve ABD’nin 42. başkanı Bill Clinton yer almaktadır. (3 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 8600 GBP)

Yurtdışında lise eğitimini hedefleyen ebeveynler için programlar:

Mill Hill College

Öğrenirken Eğlenmek için Mükemmel Bir Yer…
Kuzey Londra’da bulunan Mill Hill College Londra’nın en iyi yatılı liselerinden biri. Olağanüstü kampüsü Londra’nın merkezine yalnızca yarım saatlik mesafededir. Nefes kesici bir alan içerisine kurulmuş olan okul kampüsünde geleneksel İngiliz yatılı okul geleneği sürdürülür. Mill Hill College yaz okuluna katılan öğrenciler, lise eğitimini bu okulda tamamlamak için başvurularını yaz okulu esnasında yapılabilir. (2 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 2950 GBP
4Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 5400 GBP)

OHC SOL CAMPS, Oxford
Oxford Üniversitesi ile İç İçe Bir İngiliz Lisesi!
İngiltere’de 45 yıldır eğitim veren Oxford House College’ın yaz okulları Sol Camp bünyesindedir. Oxford şehrinin Wychwood Yatılı Lisesi kampüsünde bulunan okulda öğrenciler İngilizce öğrenirken çeşitli etkinliklere ve gezilere de katılırlar. Oxford Üniversitesi kampüs turları programın bir parçasıdır. Tam pansiyon konaklama lise bünyesindedir. Yaz okuluna katılan öğrenciler lise eğitimi için bu okulu tercih edebilirler… (2 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 2540 GBP – 3 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 3210 GBP)

Farklı dillere yatkınlığı olan çocuklar için programlar:

Ecole Des Roches, Paris
Paris’te Fransızca!
École des Roches her yıl Paris’in hemen dışındaki Normandiya’da yer alan kampüsünde özellikle Fransız ve yabancı öğrencilerine yaz okulu eğitimi imkanı sunuyor. (2 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 3070 GBP – 3 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 4240 GBP)

Enforex, Barcelona – Madrid
Barcelona ve Madrid’de Yaz Okulu…
ENFOCAMP, dünyanın her yerinden çocuklar ve gençler için İspanyol kültürünü en iyi şekilde öğrenerek ve İspanya’da unutulmaz bir yaz yaşayarak dil öğrenebilecekleri ve birçok akvitiveye, spor etkinliklerine ve gezilere katılabilecekleri değişik yaz programları seçenekleri sunar. (2 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 2225 GBP – 4 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 3485 GBP)

İngiltere’de ekonomik bir eğitim isteyen aileler için:
Churchill House – Ramsgate
İngiltere’nin En Ekonomik Yaz Okulu!
Ramsgate’deki Churchill House School, şehir merkezine 10 dakikadan az bir yürüme mesafesinde, sakin bir yerleşim bölgesinde bulunur. İngiliz aile yanı konaklama sunan program ile öğrenciler doğal bir ortamda konuşma becerilerini geliştir. Fiyat Kalite dengesinde üst sıralarda yer alan okul ailelerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. (2 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 1715 GBP – 3 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 2200 GBP)

Ailelerin çocuklarıyla birlikte sıkça tercih ettiği programlar:

SKOLA – Londra
Aile ve Çocuk Programı
İngiltere’de katılabileceğiniz aile programlarının en keyiflilerinden… Anne, baba, çocuk katılabileceğiniz gibi sadece anne ya da baba da çocuğu ile bu programa katılabilir. Bu program yaz ayları süresince yaşlarına göre Regent Park, Wyndham Place, Hyde Park ve Gloucester Gate merkezinde sunulur ve okullar birbirlerine 5-10 dakika yürüme mesafesindedir. (2 Hafta Fiyatı: 1900 GBP – 3 Hafta Fiyatı: 2500 GBP) (Konaklama ücreti gidecek kişi sayısına ve konaklama tipine göre değişir.)

OHC SOL CAMPS, Miami
Ailelerin Yaz Ayları İçin Tercihi Miami…
Amerika’nin en popüler turistik merkezlerinden biri olan Miami, yazın veliler ve çocukların hem tatil yapacakları hem de İngilizcelerini geliştirebilecekleri bir şehirdir. (2 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 3120 GBP 3 Hafta Her Şey Dahil Paket Fiyatı: 3950 GBP)

Spor ve İngilizce’nin Buluştuğu Yaz Okulları:
IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları kapsamında sunulan programlar arasında en çok ilgiyi Arsenal, Manchester ve Chelsea Futbol Kulüpleri’nin iş birliğinde gerçekleşenler çekiyor. 10-17 yaş arasında çocukların profesyonel antrenörlerle çalışma fırsatı yakaladığı programlarda yabancı dil eğitimi de unutulmuyor. İşinde uzman eğitimciler tarafından oluşturulmuş haftalık programlarda çocuklar spor ve dil eğitimlerini bir arada alıyor. Öğrenciler dünya devi futbol kulüplerinin antrenörlerinden futbol eğitimi alırken, yabancı dillerini de geliştiriyor. Programlar kapsamında 2 haftadan 5 haftaya kadar eğitim almak mümkün.

Program Detayları:

  • Tüm yaz okulu programlarına bireysel olarak ya da ailelerle birlikte katılmak mümkün. Çocuk ailesiyle katılacaksa, ailenin ülkedeki konaklaması da sağlanıyor.Ebeveyn isterse ona da uygun bir program da bulunuyor ve ebeveyn de bir sertifika programına katılabiliyor. (Kendi mesleğiyle alakalı/hobi olarak yaptığı bir sertifika programını veya İngilizce dil okulu tercih edebiliyorlar.)
  • Futbol yaz okullarına genellikle çocuklar tek başlarına katılıyor. Öğrencilerin rehber öğretmenleri bulunuyor. Çocukların havalimanında karşılanmasıyla başlayan gözetim yaz okulu boyunca devam ediyor. Rehber öğretmenler çocukların sadece bedensel güvenliklerini değil psikolojik güvenliklerini de sağlıyor. Öğrencinin aktivitelere katılımından, yemek düzenine kadar pek çok konu rehber öğretmenin gözetiminde oluyor. Aileler çocuklarına istediklerinde ulaşabiliyor ve aileler çocuklarının gelişimleri hakkında bilgilendiriliyor.
  •  Tüm yaz okulu programlarında öğrenciler programın başladığı ilk gün İngilizce seviye belirleme sınavına girmektedir. Dil seviyelerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Futbol yaz okulu programı; haftada 15 saatten fazla genel İngilizce ve 20 saat futbol eğitimi içerir. Futbol eğitimi futbol kulüplerinin profesyonel eğitmenleri tarafından verilir. Genel İngilizce dersleri de futbol terminolojisi ve temel futbol terimlerini kapsar. İyi bir futbolcu olmanın yöntemlerinin tüm yönleriyle ele alındığı programda beslenme düzeninden psikoloji eğitimine kadar pek çok konuda eğitim verilir.
  • Öğrenciler kampüs içindeki yurtlarda konaklar. Tüm öğrenciler aynı yurtta kalır. Her yurt binasında 16-20 oda mevcuttur. Odalar tek kişilik ve özel banyoludur. Yurt, yemekhane ve sınıflara kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Yurtlarda çocuklara yardımcı eğitmenler bulunur.
  • Öğrencilere futbol ve İngilizce eğitimi haricinde de aktiviteler yaptırılır. Bu aktiviteler; film gecesi, yetenek şovu, karaoke, video izleme, yüzme, golf alanlarındadır. Ayrıca öğrenciler; Emirates Stadyumu, Oxford, Bath, Londra, Cheltenham, Gloucester, Cirencester, Worcester, Malvern, Hereford, Opsiyonel, Cardiff, Salisbury ve Stonehenge, Srtatford-upon-Avon, Londra, Alton Towers gibi merkezleri gezme imkanı da yakalar. (2 hafta 3100 Sterlin, 3 hafta 4400 Sterlin, 4 hafta 5700 Sterlin’dir.)

Fiyatlara dahil olan hizmetler:
Haftada 20 /25/28 ders İngilizce Yaz Okulu Eğitimi
Ücretsiz Ders Materyalleri ve Kitapları
3 Öğün Yemekli Tam Pansiyon Yurt Konaklama (veya aile yanı konaklama)
Öğleden Sonra ve Akşam Aktiviteleri
Hafta içi / Hafta sonu Gezi Programları
Kurs Sürecindeki Tüm Seviye Tespit ve Deneme Sınavları
Gidiş – Dönüş Havaalanı Transfer ve Karşılama Hizmeti
Vize danışmanlığı ve Vize Ücretleri
Seyahat ve Sağlık Sigortası
Gidiş – Dönüş THY Uçak Bileti
Program Öncesi GoodBye Package ve Oryantasyon

Çocuklara ve gençlere sunulan spor alternatifleri futbolla sınırlı kalmıyor. Dünyaca ünlü spor markası Nike’ın açtığı yaz okullarında çocuklar; basketten voleybola, golften tenise, yüzmeden okçuluğa kadar pek çok spor dalında eğitim alabiliyor. ABD, İngiltere, Fransa, İsveç, Almanya… gibi pek çok ülkede açılan bu tip spor ve eğitim programlarında İngilizce harici dilleri de öğrenmek/geliştirmek mümkün. Bu programların fiyatları ise 2800 Dolar’dan başlıyor.

Spor ve dil eğitimini bir araya getiren programlara ilişkin detaylı bilgiyi almak ve ön görüşme yapmak isteyenler 18-25 Mart tarihleri arasında Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir’de düzenlenecek olan 33.IEFT Yurtdışı Eğitim Fuar’ında bilgi alabilecek. www.ieft.com.tr

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir