SUÇLULUKTAN KURTULUN

30 Kasım 2014

Televizyon izlemek veya çocukları bakıcıya bırakmak… İşte size bu ve benzeri durumlarda kendinize hoşgörü göstermenin yolları…

Ayaklarınızı uzatıp sevdiğiniz dizinin son bölümünü izlerken suçluluk mu duyuyorsunuz? Veya bir gofreti afiyetle yedikten sonra veya iş arkadaşlarınızla işten sonra bir kahve içmeye gidip muhabbeti uzattığınızda kendinizi affetmek zor mu geliyor? Suçluluktan kurtulmanın tam zamanı.

CİNSELLİK SIRASINDA HAYAL KURMAK
Bu durum aslında evliliğiniz için iyi olabilir; uyarılmanızı ve cinsellikten aldığınız zevki artırabilmek için aklınızdan senaryolar geçirmenizde kötü bir şey yoktur. Bunun dışında hayal kurduğunuz zaman, partnerinizi suçlamak yerine kendi tatmininizden tamamen siz sorumlu olursunuz. Fantezilerinizdeki kişi ilişkiniz için tehdit oluşturma ihtimali olan gerçek bir tanıdığınız olmadığı sürece bunda bir kötülük yoktur. Unutmayın ki; ahlak eylemde başlar.

ÇİKOLATA YEMEK
Sevinebilirsiniz –çikolata yemek sizin için iyidir! Çikolatanın içinde çilek, yaban mersini ve sarımsak gibi besinlerde olduğundan çok daha fazla antioksidan vardır. İster inanın ister inanmayın, sadece 70 gramlık bir çikolatadan alacağınız antioksidanı yarım kilo çileğin tamamını yediğinizde alırsınız. Yine de kendinizi çok da salmayın: Bu, çilek yerine sürekli çikolata yemelisiniz anlamına gelmiyor. Meyvelerin besleyici değerleri daha yüksek, kalorileri ise daha düşüktür. Fakat tatlı yediğinizde suçlu hissetmekten vazgeçebilirsiniz. Miktarınızı kontrol ettiğiniz sürece hiçbir yiyecek tabu değildir.

ÇOCUĞUNUZU EVDE BIRAKMAK
İyi bir bebek bakıcısı söz konusuysa, çocuğunuzu evde onunla bırakmak zarardan çok yarar getirir. Hem sizin dışarıda biraz vakit geçirerek rahatlamanızı hem de çocuklarınızın diğer insanlara alışarak stres atmasını kolaylaştırır. Sadece huzur içinde alışveriş yapabilmek için bile olsa birkaç saat için çocuğunuzu bakıcıya bırakmak konusunda kötü hissetmeyin. Bu aslında herkes için iyidir. Birçok anne akşamı dışarıda geçirmek zorunda kalmadığı sürece bakıcı çağırmanın doğru olmadığını düşünse de size çocuklarınızın olmadan biraz vakit geçirme olanağı vermesi açısından bakıcı çağırmak terapi bile sayılabilir.

MUTLU VEYA ÜZGÜN OLDUĞUNUZDA YEMEK YEMEK
Gerçekten aç olmasanız bile bazen “abur cubur” yemek de bir sakınca yoktur. Hiçbir yararı olmasa bile sizi bir şeylerden mahrum kalmış olma hissinden kurtarır. Elbette ki sürekli olarak duygusal sebeplerle -sıkıldığınız, üzüldüğünüz veya öfkelendiğiniz için- yemek yiyorsanız, başa çıkmanın diğer yollarını bulmak konusunda adım atabilirsiniz. Örneğin normal zamanlarda sağlıklı ve düzenli beslenip, cuma geceleri sadece tadını beğendiğiniz ve canınız istediği için koca bir tabak dolusu patates kızartması yiyebilirsiniz.

BİR HOBİ EDİNMEK
Çocuğunuzla daha az vakit geçirmek anlamına gelecek olsa bile sevdiğiniz şeyleri yapın. Anne olduğunuz için bir hobinizi ya da ilgi alanınızı terketmeniz gerekmiyor. Böyle bir olanağınız varsa, hobinizi evde de sürdürebilirsiniz. Örneğin çocuklarınız çizgi film izlerken, resim yapmak sizi rahatlatacaktır. Sizi evin dışına çıkaracak bir şey de olabilir. Önemli olan ne yapmayı seçtiğiniz değil sizi tekrar kendiniz gibi hissettirecek olmasıdır. Kendinizi yenilenmiş gibi hissedecek ve çocuklarınız için daha mutlu bir anne haline geleceksiniz.

TELEVİZYON İZLEMEK
Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, televizyonda komik şeyler izlemek gerilimi artırıp insanların kendilerini daha mutlu hissetmesini sağlıyor. O yüzden rahat olun ve başka şeyleri düşünmeden komedi programlarını izleyin. Rahatlayacak ve daha sakin ve neşeli bir insana dönüşecekseniz; bu çocuklarınız için de iyi olacak.

YOGA VEYA MEDİTASYONU BIRAKMAK
Bunu biliyorsunuz: Gerçekten sevmediğiniz bir egzersizi unutmakta fayda var. Popülerliğine rağmen meditasyon herkese göre değildir. Yoga yapmanızın veya Reiki dersi almanızın tek sebebi, herkesin bunların rahatlamak için iyi yollar olduğunu düşünmesiyse, hemen vazgeçip gerçekten hoşlanacağınız bir aktivite bulmaya çalışın. Uçsuz bucaksız stres yönetimi tavsiyelerine karşın herkes için doğru olan bir etkinlik ya da davranış yoktur. Konu kilo vermek ya da stresi azaltmak bile olsa neden hoşlanıyosanız onu yapın.

UZUN BİR ÖĞLEN YEMEĞİ
Mutfakta veya ofisinizde yiyeceğiniz iyi bir öğle yemeği, akşam yorgunluğunu azaltır. Birçok anne, ofiste ya da evde günün en meşgul zamanı olduğu düşüncesiyle öğlen yemeğini öncelik listesine dahil etmez. Fakat öğle yemeğini geçiştirmek daha fazla yorgunluk ve tükenmişlik hissine sebep olur. Evde olduğunuzda yemek hazırlayamamış bile olsanız, çocuğunuzu alıp onun da hoşlanacağı bir yere gidip beraber yemek yiyin. Böyle küçük kaçamaklarla akşamınız çok daha iyi geçer.
Öğle yemeği yemek için bir başka sebep: Öğle yemeğini atlarsanız, bedeniniz daha az yakıtla çalışan bir makine gibi daha az enerji harcamaya odaklanır ve bu da sizi daha az aktif kılar ve akşamları televizyon izlemek, okumak gibi az enerji harcatan işlerle geçirmenize yol açar. Bu da kilo artışına sebep olan bir durumdur. O yüzden de dengeli bir öğlen yemeği için en az 20 dakikanızı ayırın. Sonuçta daha fazla enerji kazanacağınız için zamandan da tasarruf etmiş olacaksınız.

ARKADAŞLARINIZLA VAKİT GEÇİRMEK
Arkadaşlarınızı görmek eğlenceden başka amaçlara da hizmet eder -zihninizi de açar. Tüm gün evden uzakta çalıştıktan sonra arkadaşlarınızla vakit geçirmek size suçluluk hissettirebilir. Ancak bazen onca yoğunluğun arasında sakinliğinizi ve verimliliğinizi korumanın tek yolu, arkadaşlarınızla biraz vakit geçirmek olabilir. Merak etmeyin, çocuklarınız bunun için sizi daha az sevmeye başlamayacaklar.

FAST FOOD TÜKETMEK
Bir öğünü fast food lokantasında yemek bir beslenme faciası değildir. Tek yapacağınız bu hızlı yemeği dikkatle seçmek. Ne yediğinize ve yediğinizin içindeki kaloriye dikkat ettiğiniz sürece yediğiniz yemekten suçluluk duymadan zevk almanızda bir sakınca yok.

İNTERNET KAÇAMAKLARI
Yapılacak bir milyon tane işiniz varken hala arkadaşlarınızla messenger’da mısınız? Harcadığınız vakit için stres yaratmayın. O gün içinde sizi üzecek veya sinirlendirecek bir şey olduysa bir arkadaşınıza mail atarak paylaşmak, stresinizi azaltıp sağlığınızı koruyabilir. Bunun sebebi yazmanın sizi düşüncelerinizi düzenlemeye ve ne hissettiğinize dair bir içgörü kazanmaya itmesidir. O yüzden devam edin, konuyu paylaşın ve yapılacak işler listenize geri dönün.

ZORLUKLARLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN CİNSELLİĞİ KULLANMAK
Banyo tadilatının masraflarının altından nasıl kalkacağınızı bilmiyor musunuz? Eve geç geldiği için eşinize mi kızdınız? Yatağın kendinize ait tarafına çekilmek yerine ikiniz de sakinleşmek için cinselliği kullanın. Uzmanlar duygusal rahatsızlıkla başa çıkmak için cinselliği kullanmanın normal olduğunu söylüyor.
Özellikle erkekler sıkıntıları ve stresi fiziksel temas yoluyla atma yöntemine çok sık başvururlar. Cinselliğin stresi azalttığı bilinen bir gerçektir; dolayısıyla sadece başlayabilecek kadar rahatlarsanız işinize yarayabilir.

ÇOK UYUMAK
Şekerleme yapmak zihninizi uyandırır, ruh halinizi düzenlemek ve kilonuzu kontrol altında tutmak konusunda size yardımcı olur. Uzmanlar sekiz saatin ideal olduğunu söylese de birçoğumuz yedi saat bile uyumuyoruz. Bebek ağlarken, çocuklar hastayken ve bulaşıklar beklerken uyuklamak için zaman bulmak zor olabilir. Ev işlerini biraz erteleyin ve çocuğunuz uykuya yattığında siz de yatın. Bu hafta içi bir gün bebeği babasıyla bırakın ve yatağa erken girin. Bu hepinizin fayda göreceği iyi bir yöntemdir.

GÖREVLERİ TEK BAŞINIZA ÜSTLENMEK
Aynı anda bir milyon şey yapıyor ve hepsinin de çok iyi bir şekilde altından kalkıyor olsak bile birçoğumuz kendimizi anne, eş, çalışan veya arkadaş olarak yetersiz hissederiz. Ancak araştırmalar çok görev üstlenmenin, sürekli olarak bir görevden diğerine atlarken kaybedilen zaman dolayısıyla üretkenliği engellediğini gösteriyor. Tek bir şeye odaklanın; daha çok iş yapacaksınız. Bu da size yapmaktan hoşlandığınız işleri yapmaktan hoşlandığınız insanlarla yapmak konusunda vakit sağlayacak.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir