Sizin renginiz hangisi?

1 Aralık 2018

Burcunuzu, taşınızı, sayınızı, çiçeğinizi değil renginizi soruyoruz… Biliyor musunuz? Belki de pek çoğumuz gibi iyi hissettiğim benimdir diyenlerdensiniz. Böyle olmadığını savunan bir anneyi konuk ettik bu sefer Zeynep Tarhan Muslu. Tasarımcı bir anne babanın kızı olarak renklerle içli dışlı büyümüş ve onların şifrelerini çözmekten kendini alamamış. Kişiye yakışan, yakışmayan, iyi gelen, kötü etkileyen renkleri analiz etmiş ve Moda editörlüğünden, stil danışmanlığına pek çok iş yaptıktan sonra kişilere zamansız ve stil danışmanlığına sürekli ihtiyaç duymayacakları bir eğitim ve danışmanlık vermek istemiş ve böylece Renk Şifresi doğmuş.

Renk Şifresi nedir? Renk Şifresi seansına gelen bir kişi neler öğrenir?
Her bireyin kendine özel bir renk tonu ayarı vardır. Hepimizinki farklıdır. Bu ayar bazı renk skalalarında karşılık bulur ve iyi dengelenir. Kişisel renk şifresi’ne uygun tonlar doğru bir imajı, sağlıklı ve güzel görünümü sağlar. Bu sayede Renk Şifresi seansına gelen biri renkle ilgili, tekstil, mimari ve kozmetik kararlarını çok hızlı ve az para harcayarak verir. Renk şifresi çözülmüş kişiler ise daha hızlı ve efektif kararlar vererek nokta atışı bir imaj yaratırlar.

Renk Şifresi çözümlenirken hangi yollara başvuruluyor?
Renk Şifresi çözümlemesi gün ışığında bolca renk kıyaslayarak çalışılarak verilmesi gereken bir karardır. Kulaktan dolma bilgilerle yanlış yapıldığında hayatınız boyunca yanlış ilerleyebilirsiniz. Bu da imajınızı çok sarsar.

Evde kendi renk şifremizi oluşturabilir miyiz?
Evet evde kendi renk şifrenizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu konuda eğitim de veriyorum. Eğitim aldıktan sonra kendi renk şifrenizi ve çevrenizdekilerin renk şifresini çözmeniz mümkün.

Renk Şifresini keşfedememiş ve etrafını doğru renklerle çevreleyemeyen kişiler nasıl hisseder?
Kötü. Şöyle ki, biz direkt olarak anlamasak da renklerin ışınımları bizim ruh halimizi sandığımızdan çok daha fazla etkiliyor. Biz renklerle ilgili bugüne dek konuşurken hep ana renklerin etkilerini değerlendirdik. Sadece bu seviyede kalması büyük hata. Kişisel renk tonlarını göz ardı ettiğimizde kötü hissetmeye mahkumuz.

Renk Şifresi seansında sonra hayata karşı bakış açısında neler değişir?
Hayatı renkler yönetiyor. Renk Şifresi çok az para harcayarak hatasız kozmetik, giyim ve dekorasyon alışverişi yapmanızı sağlar.
İlk izlenim bırakacağınız, iş görüşmesi, mülakat, sevgiliyle buluşma, gibi durumlarda ilk saniyeden hedefe kilitli bir imaj yönetmenizi sağlar.
Evinizi ya da odanızı dekore etmeniz için pratik ve huzur verici bir çözüm sağlar.
Rengi hayatınıza soktuğunuz her alanda teknik olarak doğru karar vermenizi garantiler.
Renk Şifresi ile tüm bu kazanımları elde edebilen birinin de hayata bakış açısı olumlu yönde değişir. Daha huzur içinde ve kendinden emin bakar çevresine. Ayrıca, zaman yönetimini de sağlamış olduğu için zamanın önemini daha çok kavrar ve hayata vakit kaybedilmeyecek kadar verimli bakar.

Tek bir seansla kişinin renk şifresini öğrenmesi mümkün mü?
Evet gerçekleştireceğimiz tek bir seansla kişilerin renk şifrelerini öğrenmesi ve bu bilgiyi hayat boyu tüm renk seçimlerinde kullanması mümkün.

Kızınız Lara ile çocuklar üzerindeki renk şifresini daha iyi gözlemlediğinizden ve bu durumun ona iyi geldiğinden bahsediyorsunuz. Peki renklerin çocuklar üzerindeki etkileri nedir?
Renklerin çocuklar üzerindeki etkilerini konuşmak aslında yetişkinlerden daha önemli. Renkler onları doğdukları andan itibaren etkiliyor. Ben her zaman çocuk odasını renklendirmek için çocuğun doğmasını ve renklendirme işlemlerinin o büyürken aşama aşama yapılmasını öneriyorum. Ben de Lara’nın odasını böyle aşama aşama tasarladım.

Bazen çocukların dikkatini çekmek zor olabiliyor. Böyle durumlarda hangi renkler tercih edilmeli? (Emzirme sırasında, uyutmaya çalışırken gibi)
Temel olarak soğuk renklerin dinlendirici, sıcak renklerin de harekete geçirici etkisi var. Ancak hangi rengi hangi renkle birleştirdiğiniz de kritik önem taşıyor. Herkesin son dönemde tepki verdiği kız bebeğe toz pembe, erkek bebeğe pudra mavi klişesi aslında 0-6 ay arasındaki bebekleri rahatlatmak için yıllardan beri kullanılan garantili iki renktir. Ben bu iki renge yumuşak lila, gri ve yumuşak turkuazı da ekleyebilirim.

Bebek ve çocuk odası düzenlerken nelere dikkat edilmeli?
Çocuk odalarını kalıplaşmış renklere göre değil, çocukların kendi Renk Şifresi’ne göre dekore ettiğimizde, çocuklar kendilerine uygun renk tonlarında giydirdiğimizde mutluluk, konsantrasyon, başarı net şekilde artıyor.
Çocuk odasında, vurgularda bol renk kullanmaktan çekinmeyin, renklerin olumlu enerjisini ufak dokunuşlarla onlara da geçirebilirsiniz. Duvara basitçe uygulayacağınız dümdüz bir gökkuşağı onlara renkleri öğretirken en sevimli dostları olacak. Zihin açıcı etkisiyle mor tonları ve sakinleştirici etkisiyle turkuaz tonlarının yarattığı kombinasyonunu etkisini deneyin.

Çok sevdiğimiz renk -örneğin benimki turuncu- aslında bizim rengimiz olmayabilir mi, sevdiğimiz aslında bize iyi gelen değil midir? Değilse ve çok kullanıyorsak bu nasıl etki eder?
Olmayabilir. Renk algımız da diğer tüm algılarımız gibi yıllar geçtikçe medyanın etkisiyle bozuluyor. Değilse ve kullanıyorsanız çok sevdiğiniz ya da kendinize örnek aldığınız birinden etkileniyor olabilirsiniz. Onun kim olduğunu farkedin ve onun sizde olmayan hangi özelliklerini sevdiğinizi düşünün. O özelliklerinizi geliştirmek üzerine çalışın ve renkten vazgeçin.

Tanıştığınız insanları o gün seçtiği renklere göre analiz edip davranış geliştirdiğiniz olur mu?
Analiz ettiğim çok olur, özellikle yanlış renk tercih ettiyse onun neden olabileceğiyle ilgili çıkarımları ister istemez yapıyorum.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir