Duygusal bağışıklığınız güçlü mü?

9 Temmuz 2020

Duygusal bağışıklığın yüksek olmasıyla beden direnci artıyor, ayrıca kişi ruh, beden, zihin dengesini de daha kolay sağlıyor. İşte Kimimila Dönüşüm Atölyesi’nin önerdiği sağlam ruha giden 11 maddelik formül.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Peki ya sağlam ruh? Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gereken bir süreçten geçerken, bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı “moralli olmak, depresyondan uzak durmak” nasıl mümkün olabilir? Duygular, ruhun pusulasıdır. Değer yargılarımıza bağlı olarak deneyimlerimizi değerlendirir ve bu değerlendirmeyi de duygusal tepkilerimizle gerçekleştiririz. Mutlu, üzgün, kırgın, kızgın, utangaç, korkak olmak gibi duygularımız hayatımız boyunca yaşadıklarımızın bize mirasıdır. Bilinçaltımızdaki çekirdek inançlar neticesinde, olaylar karşısında duygusal tepkiler veririz. Duyguları yaşayış halimizdeki yoğunluk ise duygusal bağışıklığımızla ilgilidir. Duygusal bağışıklığımız zayıf olduğunda depresyon, bunalım gibi durumlar tetiklenebilir. Duygusal bağışıklığımız güçlü olduğunda ise krizler karşısında daha soğukkanlı durabilir, enerjimizi aşağı çekecek tepkilerden daha kolay bir şekilde uzaklaşabiliriz.

Gülümse
Gülmek, harika bir bağışıklık güçlendiricidir. Uzunca yıllardır uygulanan kahkaha yogasının olumlu etkileri bilimsel olarak da ispatlandı. Komik bir şeyler izlemek, dinlemek olaylara daha pozitif bakmanı sağlayacaktır. Ayrıca gülüyormuş gibi yaparak bile enerjini yükseltebilirsin.

Kendini sev
Hatırla, hayatındaki en uzun süreli ilişkin kendinle olacak. Bu nedenle kendini hoş tutman çok önemli. Kendini olduğun gibi kabul et ve sev. Hatalarınla kendi kendini cezalandırmak yerine, iyi ki dediğin seçimlerini hatırla ve kendini ara ara ödüllendir.

Anda kal
Düşüncelerinin davranış ve seçimlerini etkilediğinin farkına var. Bir olay karşısında tepki verirken, geçmişten bugüne kadar taşıdığın düşünce ve yargılarla mı yoksa tamamen anda kalarak mı tepki verdiğini fark et. Eğer her anı geçmiş ve gelecekten bağımsız olarak yaşarsan, sırtında taşıdığın duygusal yüklerden kurtulabilirsin.

Sağlıklı beslen
“Yediğin neyse, ona dönüşürsün” derler. Olabildiğince hafif, yüksek enerjili ve sağlıklı besinleri seç. Vücudunun mükemmel işleyen bir araba olduğunu düşün, o zaman ona hangi benzini verirdin? Ucuz ve içeriği belli olmayanı mı?

Hareket et
Bedenin güçlü olması zihinsel ve duygusal olarak da kendimizi daha enerjik ve mutlu hissetmemizi sağlar. Size kolay ve keyifli gelen hareket şekli neyse onu hayatınıza bekleyin. Belki dans etmek, belki yürümek, belki de yüzmek…

Kendini motive et
Konuşulan çiçekler çok daha hızlı ve gür olarak büyüyorlar. Tüm hücrelerimiz de bizi duyuyor, algılıyor. Güne başlarken “Bu güzel gün bana hediyeler getiriyor” gibi cümleler kurmak, kendimizi hayallerimizi gerçekleştirirken imgelemek motivasyonumuzu artırır.

Renkleri kullan
Renklerin gücünden yararlanın. Kırmızı, kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Turuncu neşeli ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Sarı, iyimser olma halini destekler. Yeşil, kendinizi yenilenmiş ve huzurlu hissetmenizi sağlar.

Nefesini fark et
Nefes alışverişlerimiz bedenimizdeki hücrelerin oksijenle buluşmasını sağlar. Nefes odaklı meditatif çalışmalar zihnin, anda kalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla burun yoluyla derinden ve yavaş yavaş alınan ve aynı şekilde verilen nefesler hem fiziksel anlamda daha etkilidir hem de zihinsel olarak bizim daha sakin olmamızı sağlar.

Müzik dinle
Selçuklu ve Osmanlı döneminde müzik terapisinin kullanıldığı şifahanelerimiz varmış. Müziğin yatıştırıcı ve iyileştirici gücü bugün de kullanılıyor. Sevdiğiniz ve size kendinizi iyi hissettiren parçalardan bir liste hazırlayın ve kendinizi pek iyi hissetmediğinizde dinleyin.

Hobi sahibi ol
Kişinin hayatına keyifle bağlanması, depresyon gibi durumlara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor. Bu nedenle üzüldüğü zaman, hobisiyle buluşan kişiler çok daha kolay ve hızlı şekilde bu moddan çıkıyor. Corona sebebiyle evde daha çok kaldığımız şu günlerde kendimizle baş başa olabildiğimiz ve bizi keyiflendiren hobileri hayatımıza katabiliriz.

Mutlu insanlarla sosyalleş
Mutluluk bulaşıcıdır. Hayatınıza olayları pozitif yanlarından gören, üzüntü limanlarında kalmak yerine mutluluk denizlerine açılan kişileri ekleyin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir