BABY GOAT® ZEYTİNYAĞLI DEVAM SÜTÜ

1 Kasım 2019

– BabyGoat ‘un katkılarıyla-

Bebekler için anne sütü ideal besin kaynağıdır ve ilk 6 ay boyunca tek besin kaynağı olarak kullanılmalıdır. Fakat bazen annenin bebeği emziremediği ya da emzirmenin yetersiz kaldığı durumlarla karşılaşılabilir. Böyle durumlarda devam formüllerinden yararlanılabilmektedir. Piyasadaki mevcut devam formüllerine bakıldığında üretimlerinde genellikle inek sütü kullanılmakta ve keçi sütüne dayalı formülasyona sahip sınırlı sayıda ürün bulunmaktadır.

İnek sütüne kıyasla keçi sütünün α-s1-kazein seviyesi daha düşüktür ve daha yumuşak kazein pıhtısı oluşturur. Bu sebeple keçi sütü proteinleri, inek sütü proteinlerinden daha kolay sindirilir(1). Keçi sütünün en önemli özelliklerinden biri, inek sütüne kıyasla hipoalerjenik olmasıdır. (2).Keçi sütünde bulunan oligosakkaritler, miktar olarak fazla olmalarının yanında, çeşitlilik açısından da inek sütüne göre daha zengindir. Bu bulgular, keçi sütü oligosakkaritlerinin, özellikle çocuklar için üretilen formüllerde çok umut verici bir fonksiyonel gıda olma özelliği taşıdığını göstermiştir (3).

Zeytinyağının, beslenme fizyolojisi açısından öneminin çok iyi kavranabilmesi ve yağ tüketiminin bu konudaki yeni bulgulara göre yönlendirilmesi, öncelikle toplum sağlığı açısından üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Zeytinyağı yüksek oranda oleik asit içerdiği için mide tarafından çok iyi tolere edilmekte ve gastrik asit salgılanmasını azaltmaktadır. Yapılan pek çok araştırmada zeytinyağının hiperklorhidrik gastrit ve duodenum ülseri üzerine etkisi saptanmıştır. Yapılan klinik ve epidemiyolojik araştırmalarda zeytinyağının mide, ince bağırsak ile safra kanallarının düzenli çalışmasını sağladığı aynı zamanda kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini de düşürdüğü görülmüştür. (4).

Keçi sütünün ve zeytinyağının beslenmedeki önemi ve bu ürünlere ilgi günden güne artış gösteriyor. Bu yüzden Keçicik firması olarak keçi sütü ile organik zeytinyağını birleştirerek zeytinyağlı devam sütü üretimini dünyada ilk olarak gerçekleştirdik. Baby Goat® 2 Zeytinyağlı Devam Sütü 6-12 ay bebeklerin,  Baby Goat® 3 Zeytinyağlı Devam Sütü 1-3 yaş arası küçük çocukların özel beslenmesi ve diyetinin bir parçası olarak kullanıma uygundur. 6. aydan sonra tamamlayıcı beslenmeye başlama kararı sadece anne ve çocuk beslenmesi konusunda uzmanlaşmış tarafsız bir sağlık çalışanı tarafından bebeğinizin büyüme ve gelişim ihtiyaçları doğrultusunda verilmelidir.

Kaynaklar(2) El-Agamy, E. I. (2007). The challenge of cow milk protein allergy. Small Ruminant Research68(1-2), 64-72.Haenlein, G. F. W. (2004). Goat milk in human nutrition. Small ruminant research51(2), 155-163. (4)Kayahan, M., Tekin, A. (2006). Zeytinyağı üretim teknolojisi. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası.(3) Oliveira, D. L., Wilbey, R. A., Grandison, A. S., & Roseiro, L. B. (2015). Milk oligosaccharides: A review. International journal of dairy technology68(3), 305-321.

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir