Okula Dönüş: Çocuğunuzun Özgüvenli Olmasını Sağlayacak 6 İpucu

8 Eylül 2017

Göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir yaz… Kumdan kalelerin okul gereçlerine dönüştüğü, flamingo deniz yatağının yerini kitaplarla bezeli okul sıralarının aldığı bir döneme girdik; hayrını görelim 🙂 Okula ilk başlayan çocuğa nasıl davranmalı, okulda ilk gün, okul heyecanını yenmenin yolları derken arama motorlarındaki aktifliğimiz göz yaşartıyor değil mi? Çocuğum en iyisi olsun, evladım başarılı olsun derken bir panik halidir gidiyor. Okula başlayan çocukların yaşadığı problemlerden birine değinmek istedik bugün; özgüven. Çocuklara özgüven kazandırmanın yollarını sizin için araştırdık.

1- Fikirlerine asla gülmeyin, mantık dışı olsa da!

Çocuk bu, saçmalamak ona özgü 🙂 Konu ne olursa olsun fikirlerine asla gülmeyin ve ciddiye alın. Güldüğünüz zaman size yeni fikirlerle gelme konusunda çekincesi olacak ve bu tutum sadece aile değil arkadaş ilişkilerine de olumsuz yansıyacaktır.

2- Başarılarını ödüllendirin

Her başarısını ödüllendirin. Pahalı hediyeler, lüks zevkler de değil kastımız. Bu minik bir oyuncak da olabilir, en sevdiği abur cubur da. Önemli olan başarısının takdir edildiğini görmesi ve daha çok başarı için güzel bir motivasyon elde etmesi.

3- Mutfağa girin!

Evet, kulağa ilginç geliyor olsa da mutfağa girmek ve beraber bir şeyler hazırlamak da özgüveni yerine getiren hareketlerden. Kendi eliyle pişirdiği yemeği yine kendi sunumu ile başkalarının beğenisine sunmak, kendini geliştirmesi ve özgüven sahibi olması yolunda önemli bir adım olabilir.

4- Size bir şeyler öğretmesine izin verin

Küçük de büyüğe öğretebilir eğer siz izin verirseniz. Ona bir şeyi bilmiyor gibi davranın ya da hakikaten bilmediğiniz bir şeyi ona sorun 🙂 Zamane oyuncakları mesela, teknolojik oyuncaklar büyüklerin kafasını yorarken küçüklerin şipşak çözebildiği şeyler olabiliyor. Size bir şey öğretmesi, özgüvenine olumlu yansıyacaktır. “Ben biliyorum, sana öğretirim.” cümlesindeki özgüvene bir bakar mısınız? 🙂

5- Rol modeli olun

Siz kendinize güvenirseniz çocuğunuz da sizden etkilenir. Malum, beyinlerinin sünger kıvamında her şeyi emdiği bir dönem. Duruşunuzla, özgüveninizle, kendinize olan saygınız ve tavrınızla ona iyi bir rol model olun. Korkusuz ebeveynler, cesur çocuklar yetiştirir unutmayın.

6- Düşmelerine izin verin!

Başarı kolay elde edilmez. Bazen düşmeleri, dibi vurmaları gerekir ki yeniden yükselebilsinler. Her zaman kol kanat germeyin ancak uzaktan temkini elbette elden bırakmayın. Hata yapmaktan korkmasın, düştüğü zaman kalkmayı bilsin. ‘Kendi’ başarısızlığından doğan başarısızlıkla çok daha özgüven sahibi olacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir