Minik dişler iş başında: Bebekler neden ısırır?

13 Kasım 2017

Bu aralar ısırıklarla başınız dertte mi? Kimi zaman kasıtlı gibi duran kimi zaman gayri ihtiyari gelen ve ne olursa olsun sebebi ve zamanı bir türlü kestirilemeyen çocuk davranışlarından biri ısırmak. Yapılan bazı araştırmalara göre bebeklerin / çocukların ısırma huyu edinmelerinin altında yatan sebepler oldukça ilgi çekici. Gelin biz buna 3 grup halinde göz atalım; bebekler, yeni yürüyen ve okul öncesi çocuklar

Çok sebebi olabilir ancak en bariz olanı diş çıkarma dönemidir. Diş çıkaran bebekler nasıl davranır sorusunun en net cevabıdır belki de ısırmak. Bunun yanı sıra ısırdığında verilen tepkileri ölçmek için de ısırıyor olabilir. Örneğin ısırdığı anda vereceğiniz aşırı tepki, onu tekrar ısırmaya teşvik edebilir. Verdiğiniz tepkiyi yeniden görmek isteyebilir.

Isıran bebeğe nasıl davranmalı?

Gönül ister alalım karşımıza konuşalım ısırmanın kötü bir şey olduğunu. Ve fakat karşınızda dünyaya yeni yeni alışmaya çalışan bir çift boncuk göz var. Peki ne yapmalı? Isırdığında onu yatağına bırakıp, hiçbir tepki vermeyip göz teması kurarak ‘yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine’ sevk edebilirsiniz. Evet belki bir bebek için bunları düşünmek fazla iddialı gelebilir ancak unutmayın ki aradaki duygusal bağ pek çok şeyi çözebilir. Bir diğer yöntem de sizi ısırdığı anda ağlamanız ya da çok acıdı diye üzülmeniz. Sizden gördüğü bu tepki karşısında ısırma konusunda bir iyileşme gösterebilir.

Yeni yeni yürümeye başlayan çocuklar neden ısırır?

Bebeklerin aksine, yeni yeni yürüyen çocuklar ısırmanın can acıttığını gayet iyi bilirler. Isırmak, onlara göre bir ‘duygu gösterisi’ olabilir. Kızgınlık, stres, sinirli olma, dikkat çekme, açlık, korku, sıkılma gibi pek çok nedeni olabilir. Duygularını dışa vurum olarak ısırmaya yönelebilirler. Peki bu durumda ne yapmalı? Bu sorunun temel çözümü ‘neden’i bulmak. Çocuğunuzu karşınıza alıp bağırıp çağırmak yerine önce neden ısırdığını bulun. Ardından ona duygularını ısırarak değil konuşarak söylemesini sağlayacak 2-3 kelime öğretin. Duyguları ısırarak değil, konuşarak anlatma yolunda atacağınız adım, ona yardımcı olacaktır.

Okul öncesi çocuk sorunları…

Tabi bebek ve yürüme çağındaki çocuklara oranla daha ‘anlatılabilir’ bir sorun. Çocuklar bu dönemde kendilerinin farkında olmakla beraber enerji ile doludur. Oyun oynamak, hiçbir şey yapmasa bile bağırıp çağırmak o yaşların şanındandır diyelim. Çocuğun ısırmasının nedenlerinden bir yeni başlangıçlar olabilir. Örneğin yeni bir okula yazdırdığınızda ya da doktora götürdüğünüzde sinir ve stresine tepki olarak ısırma huyu edinebilir. Bu durumda yapılması gereken nedir onu da söyleyelim. Öncelikle sinirlerinizi daima kontrol altında tutmaya çalışın. Evet, canınız bir hayli sıkılıyor olabilir bu duruma. Ancak vereceğiniz yanlış tepkiler onu daha çok ısırmaya da itebilir. Karşınıza alıp konuşmayı deneyin. Neden ısırdığını, ısırdığı anda size ne anlatmak istediğini sorun mesela. Sorunun kaynağını bulduktan sonra ısırmanın ne kadar can yakıcı olduğunu, başkalarına zarar verdiğini sakince anlatın. Panik hata doğurur; sakin olun ve tane tane anlatın. Çocuğunuz ikna olacaktır.

Velev ki ikna olmadı ve bu alışkanlığı tehlikeli duruma geçti. Vakit kaybetmeden bir pedagog desteği almanızda yarar var. Merak etmeyin, her şeyin bir çözümü vardır. Siz yeter ki sakinliği elden bırakmayın…

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir