Meme kanseri risk faktörleri: Her kadının bilmesi gereken durumlar

8 Kasım 2017

Çağın hatta yılların vebası; kanser. Her şey düzeninde giderken ansızın kapımızı çalabiliyor kanser. Özellikle menopozdan sonra meme kanseri olmak sık rastlanan bir durum ancak fakat bu risk, hayat tarzınız ile azalabiliyor. Kanseri önlemenin yollarını arşınlamak bizim elimizde. Alınan önlemler ve erken teşhis hayat kurtarabiliyor çünkü. Peki meme kanserine yakalanma riski nasıl düşürülür ve dahası meme kanseri risk faktörleri nelerdir?

Kilonuz önemli bir faktör

Kilo ve meme kanseri arasında doğrudan bir ilişki var; kanser, kiloyu sevmiyor. Aşırı kilolu olmak meme kanseri için önemli bir risk olarak hayatımızda. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz gibi menopoz sonrası alınan kilolar, meme kanserini ne tetikler sorusunun da bir cevabı niteliğinde…

Düzenli egzersiz, riski azaltır

Meme kanserinden korunmanın yolları nedir diye soracak olsanız ilk cevaplardan biri düzenli egzersiz yapmak olur. Fiziksel aktivitede bulunmak, kilo kontrolünü sağlamasının yanı sıra kan hücrelerini de kontrol altında tutar, bağışıklık sistemine olumlu etki eder ve daha pek çok fayda sağlar.

Emzirmek her zaman faydalıdır

Yapılan araştırmalara göre emzirmek, meme kanserine yakalanma riskini düşürüyor. Nedeni ise prolaktini kontrol altında tutabilmesi. Sadece bebeğinize değil kendi sağlığınıza da olumlu etki ediyor emzirmek.

Aile hikayenize göre temkin alın

Eğer yakın çevrenizde meme kanseri veya türevi hastalar varsa daha fazla risk altında olabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki herkesten daha sık sağlık kontrolüne gitmelisiniz. Erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayın, düzenli doktor kontrolü her zaman gündem maddelerinizden biri olsun.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir