Mayıs 2020 kitaplığı

18 Mayıs 2020

Kitaplardaki renkli dünya ile evde eğlence

 

Kendi çizgi romanınızı yaratmaya ne dersiniz?

Kardeşim ve Ben, Hayaletler ve Gülümse gibi bol ödüllü kitaplarından tanıdığımız Raina    Telgemeier, bu kez herkesi kendi çizgi roman serüvenini yaşamaya çağırıyor.
Sanatçının, ”Bir çizgi roman yaratmak için neler gerekir?” sorusundan yola çıkarak hazırladığı Sen de Gülümse, kendi hikâyesini kâğıda dökmek isteyenlere yol gösterecek çeşitli ipuçları, küçük hileler ve ilham verici tüyolarla dolu, rengârenk bir kılavuz kitap olma özelliği taşıyor.

 

 

 

 

Özgürlüğünün peşinde koşan bir hayalperest

Dilek Yardımcı, gerçek ile kurguyu harmanlayarak yarattığı Zıpır‘da, delifişek bir köpeğin tutku dolu hikâyesini anlatıyor, bizi biz yapan değerlere sahip çıkmanın önemini vurguluyor.Tüketim toplumunda evcil hayvanların sahiplenilmesi gibi duyarlılık gerektiren bir konuya dikkat çeken yazar, insanlar ve kadim dostları arasında yeni köprüler inşa ediyor, hayvanların özgürlük hakkı üzerine düşündürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çaktırmadan yol gösteren bir seri

Yazar Defne Ongun Müminoğlu’nun 3-8 yaşa hitap eden Burcu ve Berk ile kitap serisi, evde olduğumuz bu dönemde çocukların vakitlerini keyifle okuyarak ve öğrenerek geçirmeleri için yenilendi. Seride Burcu ve Berk’in maceralarına ek olarak, bulmaca, boşluk doldurma, testler, oyunlar, müzik önerileri gibi hem eğlenceli hem de öğretici aktiviteler yer alıyor.

  • Bilime yakınlaştıran kitaplar
    Gazoz şişesinden roket yapmak ya da geometri yardımıyla göktaşlarını yok etmek…
    Çarpışan atomlar, sallanıp duran köprüler, karadelikler…
    Hepsi ve çok daha fazlası bu harika seride!İngiliz yazar Sean Connolly’nin, popüler bilim konularını eğlenceli bir dille anlattığıTehlikesavar Matematik CambazlarıDestansı Mühendislik Faciaları ve Felaketsavar Bilim Tutkunları, güncel ve geçerli içeriğiyle her çocuğun kitaplığında bulunması gereken, olmazsa olmaz bir koleksiyon.

 

Öyküleyici anlatım tarzı ile bir çırpıda okunan “Eren ile Selin’in Gezi Takvimi”, hem yetişkinler hem de çocuklar için harika bir kılavuz niteliğinde. Kitap, okuyucuyu adeta karakterlerden biri gibi konumlandırıyor ve onu eğlenceli bir yolculuğa çıkartıyor. Bugüne kadar alıştığımız gezi yazılarından ve kitaplarından farklı olarak, büyüklerin değil de; miniklerin gözünden yurtiçi ve yurtdışından farklı şehirlere farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#EvdeyimAmaYalnızDeğilim: Kitap okumayı sevdirmek, yaygınlaştırmak ve ihtiyaç sahiplerine kitap iletmek için çalışmalar yapan Herkese Kitap Vakfı evlerde kapalı kalan 20 yaş altı ve 65 yaş üstündeki kişiler için “Evdeyim Ama Yalnız Değilim” sloganı ile bir kampanya başlattı. Evde kalan insanlara kitap okumayı tavsiye eden bu kampanyaya katılan kişiler cep telefonları ile özel bir video çekerek başka bir sevdiğine kitap okuma görevi vererek onları harekete geçiriyor.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir