Korkma yavrum: Çocukları korkutan durumlar ve çözümleri

15 Kasım 2017

Çocuk kalbi işte… Doğruyu yanlışı ayırt edemeyebiliyor. Küçücük kalbine türlü korkular sığdırıp bir de bunlar için endişeleniyor. Sizin çocuğunuzda var mı böyle korkular bilemiyoruz ancak olası bir durumda kulağınızda bulunsun diye sizinle paylaşmak istedik. Çocukları ürküten şeyler ve çözümlerini sizin için araştırdık.

1- Ayrılık korkusu

Çocukların korktuğu şeylerden biri onu bırakmanız. Siz evden çıkınca bu kadar ağlamasının sebebi, onu bırakacağınız ve bir daha asla geri dönmeyeceğinizi düşünüyor olması. Bunu önlemek için evden çıkarken vedalaşmanızı mümkün olduğunca kısa yapın. Uzun süre sarılmalar, öpmeler, vedalaşmalar çocuğunuzun bir daha dönmeyeceğinizi düşünmesine neden olabilir. Onu ikna etmenin en kolay yolu, ayrılık sürecini kısa tutmak ve akşam görüşeceğinizi ona basit cümlelerle izah etmek olabilir.

2- Tuvalet korkusu

Yeni yürümeye başlamış çocukların korkularından biri; tuvalete düşme korkusu. Klozete oturduklarında sanki içine düşeceklermiş gibi bir korku. Her ne kadar ikna etseniz de o korku minik yüreklerine bir kere girdi mi geçmesi zaman alıyor. Peki bu durumda ne yapılmalı? Birkaç kez ona sifon çektirmeyi denetebilirsiniz örneğin. Bu esnada tuvaletin ‘içine düşülecek bir şey olmadığı’nı anlatabilir ve hatta eğlenceli paylaşımlarla bu korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

3- Hayalet korkusu

Çocukların hayalgücünün değme senaryolara taş çıkardığını söylememize gerek yok sanırız. Hal böyle olunca rüzgarın uçuşturduğu perde bile bir korku filmi sebebi. Çocuklarda hayalet korkusunu yenmek için şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz. Kağıttan maskeler yapın. Bu maskelere surat çizin ancak bu surat daima sevimli ve güleryüzlü olsun. Onunla maskecilik oynayabilir ve hayalet diye bir şeyin olmadığını sevimli ve eğlenceli bir yol ile anlatabilirsiniz.

4- Yabancı korkusu

İlk kez karşılaştıkları insana karşı korku dolu gözlerle bakabilirler, kendi güvenli alanlarından çıkabilir ve yabancı insanlara karşı kocaman bir kalkan oluşturabilirler. Hemen kaynaşmasını beklemeyin, ona zaman verin. Tanıştırmak istediğiniz kişi ile onu bizzat kendiniz tanıştırın, dost olduğunu güzel cümleler ile anlatın. Pat diye kucaklamak yerine nazik ve temkinli hareketlerle tanıştırın. Isınma süresini hızlandırabilir.

5- Karanlık korkusu

Hemen hemen her çocuk karanlıkta kalmaktan korkar. Bu artık aşikar. Bunu yenmek zaman alacaktır ancak ışığın nereden açılıp kapandığını bilmesi belki daha güvende hissetmesine neden olabilir. Tavana yapıştıracağınız fosforlu sticker’lar da belki o karanlığın derin sessizliğini bozabilir ve dikkatini dağıtabilir.

6- İğne korkusu

Pek çoğumuz çocuğumuza iğneyi tarif ederken ‘hiç acımayacak, sinek ısırığı gibi’ benzeri tabirler kullanıyoruz. Sinek ısırığı bekleyen çocuk da birden daha farklı bir acı hissedince haliyle çığlık kıyamet gidiyor. Bunu önlemek için sinek ısırığı gibi benzetmeler yerine, o iğnenin neden yapıldığını anlatabilirsiniz. İyileşmesi için yapıldığını, kendini daha iyi hissedeceğini ve sonrasında daha rahat oynayabileceğini ona anlatmayı deneyebilirsiniz. Korku tamamen gitmese de önemli ölçüde hafifleyecektir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir