İKİ ÇOCUKLU YAŞAM

30 Kasım 2014

İki çocuk sahibi olmak harika bir duygudur ama bazı zorlukları vardır. Öncelikle ikinci çocuğa sahip olmak için doğru zamanı ayarlamanız, sonra da kardeşler arası oluşabilecek kıskançlıklarla ve kendinizle eşinize zaman ayıramama gibi sorunlarla başa çıkmanız gerekiyor. Bu konuyu sizin için inceledik.

İkinci çocuğa hemen mi sahip olacaksınız, yoksa bir müddet beklemeli misiniz? Bir başka bebeğin maddi ve manevi yükünü kaldıracak gibi değilsiniz; öte yandan çocuğunuzun kardeşi olmasını, birlikte büyümelerini ve siz de bir an evvel kariyerinize bıraktığınız yerden devam etmeyi istiyorsunuz. Ne yapmalısınız peki?

ARALARINDA İKİ YILDAN AZ FARK OLANLAR
Uzmanlara göre aralarında iki yıldan az fark olan çocuklar, çoğunlukla, arkadaş gibi büyürler. Kavga ettikleri zaman bile, sahip oldukları mükemmel dürtüler sayesinde, dışarıda da birlikte hareket ederler; çünkü oyun arkadaşı olarak birbirlerine güvenirler. İki yaşın altındaki çocuklar yeni kardeşi kıskanmaya daha az eğilimlidir; çünkü bu yaşta aile içindeki değişimi fark edemezler. Ayrıca birbirlerine yakın yaşlardaki çocukları eğlendirmek ve zapt etmek çok daha kolaydır.
İki yıl içinde, iki tane çocuğa sahip olmak evliliğiniz için de gerçekten iyi olabilir. Bu durum oldukça yoğun bakım ve ilgi gerektirir. Bir tek çocuğunuz olduğunda, genellikle anne bebeği ile meşgul olurken, baba sıklıkla bir kenara çekilir; çünkü kendisini terk edilmiş hisseder ve eşinin daima yapacak başka işleri vardır. Fakat yeni bir bebek daha gelince, baba birden hareketin içine çekilir ve ebeveynlerin ikisi de bir arada olduklarını hissederler.
Kısa süreyle iki çocuk sahibi olmanın bu tür olumlu yanları olmasına rağmen maddi ve manevi sizi olumsuz etkileyecek yönleri de vardır. Şüphesiz art arda çocuk sahibi olmak fiziksel anlamda çok zor ve yorucudur. İki tane küçük çocuğa sahip olmak; sinirsel açıdan dayanılması zor bir durumdur. Yakında oturan arkadaşlarınız ya da aileniz yoksa bu durum daha da zorlaşır. Ayrıca iki misli bebek bezi ve çocuk bakımı maliyeti gerçekten oldukça yüklü olabilir. Unutmayın ki zamanı geldiğinde aynı anda iki kat eğitim parası ödeyeceksiniz.
Bütün bu yükselmiş talepler yüzünden, anneler ikinci çocukları olduktan sonra sıklıkla işlerinden ayrılmanın baskısını hissederler. İki bebeğin annesi olmak hızlı bir şekilde anneyi iş hayatında başarıdan uzaklaştırır ve kariyerini büyük ölçüde etkiler.

İKİ İLE DÖRT YIL ARALIĞINDA DOĞANLAR
İki ve dört yıl aralığında doğan çocukların birlikte eğlenebilmeleri ve yeni aktiviteler bulabilmeleri kolaydır. Üç yaşındaki bir çocuk, bebeğini ağabeyinin oyuncağıyla tanıştırmaktan zevk alabilir ve iki yaşındaki bir çocukla beş yaşındaki bir çocuk, birlikte kaleler yapabilirler. Aynı zamanda birkaç yıl arayla çocuk sahibi olmak ilişkinize nefes alma alanı yaratır. Ayaklarınız altında iki bebekle aranızdaki sorunları çok fazla büyütemeyeceksiniz. Küçücük bebekleri olan çiftlere göre biraz daha rahat edersiniz ve her ikisine daha fazla enerji harcayabilirsiniz. Ayrıca üç yıl beklemek, hayatınızı düzene koyabilmek adına size bir şans verir. İlk bebeğinizin yorgunluğunu üzerinizden atar ve bedeniniz için egzersizler yapabilirsiniz.
Bu yaş farkının da olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yönleri de vardır. Örneğin kardeşler birbirlerini içerleyebilirler çünkü daima bir şeyleri birlikte yapmak zorundadırlar. Birbirlerine yakın çocuklar aynı filmi izlemekten hoşlanırlar ama aralarında iki yada dört yaş olanlar, sıklıkla, gerçekten istemedikleri bir yarışın içinde buluverirler kendilerini. Büyük çocuğun aksine, üç yaşındaki çocuk yeni kardeşe adapte olurken zorlu zamanlar geçirebilir. İlk doğan çocuk sizin kibar oyun arkadaşınız olma alışkanlığındadır ve sizin onunla özgürce yap-boz yapamadığınız veya oyun oynayamadığınız zamanlarda hayal kırıklığına uğrayabilir.

BEŞ YILDAN FAZLA ARAYLA DOĞANLAR
5 yıldan fazla ara ile doğanlar da ise büyük çocuk bakıcı rolü üstlenir ve küçük çocuğun ihtiyaçları karşısında akıllıca önerilerde bulunabilir. Yaşam boyu ilk çocuğunuz, kardeşine okulla ve ilişkilerle ilgili rehberlik yapabilir. Tüm bu geçen yıllar içinde, daha iyi ve büyük bir ev satın alabilirsiniz ve çocukların ihtiyaçlarıyla ilgili daha rahat destek sağlayabilirsiniz. Hem okul masraflarını da daha uzak aralıklarla ödeyebileceksiniz. Ayrıca artık geçen senelere oranla çocuk büyütme konusunda daha fazla bilgilisiniz. Üstelik eşiniz kendini daha az gergin bir ebeveyn olarak hissedebilir. En keyiflisi ise bir çocuğun ne kadar hızlı büyüdüğünü gördünüz ve siz ikinci kez bu eğlenceyi yaşayabileceksiniz.
Fakat çocuklarınız farklı gelişimsel dönemlerde olacağı için ikisinin ihtiyaçlarını aynı anda karşılamak çok fazla yorucu olabilir. Büyük çocuğunuza kitap okumaya çalışırken, belki de küçük çocuğunuzun kitabı yemeye çalışmasını engellemekle uğraşabilirsiniz. Siz ve eşiniz çocuklarla ayrı ayrı ilgilenmeye çalışırken, birlikte çok az zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca büyük çocuğunuzla alıştığınız özgürlükten sonra, kendinizi eski bebek bakımı havasına sokmak zor olabilir. Bebek bezleri ve biberonlar, endişe duymadan arabayı hoplatarak gitme alışkanlığı, uzun süren ziyaretler ve şekerleme zamanlarından tekrar vazgeçmek zor olacaktır.

KARDEŞLER ARASINDAKİ KISKANÇLIK
Kardeşler arasında olabilecek kıskançlıklar için size birkaç önerimiz var. Küçük çocuğunuz için aileye yeni bir bebeğin katılması “bana daha az ilgi” düşüncesini onun kafasına oturtur. Daha az kucak, daha az gülücük, daha az zaman, daha az dikkat. Bu küçük çocuğunuz için tehdit edici bir durum oluşturur.
Eve ikinci bir çocuğu getirmek, çoğu zaman 18 aylık ve 3 yaş arasındaki çocuklar için güç bir durumdur. Yeni bebeğiniz hiçbir şeyden haberi yokken, daha büyük olan çocuğunuz sizden daha çok ilgi görebilmek için yanınızda daha çok yer almaya çalışır. Bu gibi durumlarda çocukların sinirli, geri çekilen, kıskanç, kararsız ya da bunların tümünün karışımından oluşan ruh hallerine çok sık rastlanır.
Çocuğunuzun negatif davranışlarına karşı aşırı tepki vermeniz, yaşadığı bu karmaşık duyguların gerçek olduğunu ona düşündürecektir. Bu gibi durumları yaşadığınız zaman, çocuğunuzun duygularını açık bir şekilde ifade edebilmesi için ona yardımcı olmanız ve sert davranmamanız gerekir. Zamanla herkes aile içerisindeki değişikliklere alışır. Birisi sizin duygularınızı ve hislerinizi dinleyip anladığı zaman ise, kendinizi daha güvende hissedersiniz. Yeni doğmuş bebeğinizi eve getirmeden önce çocuğunuza bu fikri aşılamalı ve onu bu konuda rahatlatmalısınız.

ANNELER İÇİN ÖNERİLERİMİZ
Yemek yaparken
Huzurlu bir ortamda, yemek pişirmek çok eğlencelidir. Büyük çocuğunuz anaokulunda, küçük öğlen uykusunda. Bu zaman dilimi, akşam saatlerinden çok daha rahattır. Bu nedenle, öğlenleri ortalık sessizken daha rahat yemek hazırlayabilirsiniz.
Tatil zamanı
İki çocuklu anneler için hafta içi, iki kat stres anlamına gelir. Bu nedenle, cumartesi ve pazar günleri artık dinlenme zamanınız. Hoşlandığınız ne varsa, onu yapın. Çamaşırların bir yere kaçtığı yok, hazır pizzanın da kimseye zararı dokunmaz. Ailenizle beraber geçireceğiniz zamanın keyfini çıkarın.
Banyo yapın
Banyo, iki çocuklu annelerin evde kaçamak yapabilecekleri en huzurlu yerlerden biridir. Özellikle, babalar evde olduğunda. Kendinize zaman ayırın. Banyoda köpüklerin içinde dinlenin. Aileniz, siz olmadan 20 dakika idare edebilir.
Sinemaya gidin
Evdeki karışıklık, alıp başını yürüdüğünde, bazen bir-iki saatliğine kaçmak size iyi gelebilir. Küçükleri annenize, kayınvalidenize ya da komşunuza bırakın ve eşinizi ya da bir arkadaşınızı alıp sinemaya gidin. İki saat boyunca hiçbir şey düşünmeyin.
Ve en önemlisi unutmayın ki kimse mükemmel değildir. Anne olarak bunun için çok çabalasanız da mükemmel olmak zorunda değilsiniz.

BABALAR İÇİN ÖNERİLERİMİZ
Gece mesaileri
Bebek doğduktan sonra gündüzleri yorucu olduğu gibi geceleri de zor geçer. Arada gece nöbetlerini tutarsanız, eşiniz çok mutlu olur ve böylece siz de bebeğinizi daha iyi tanırsınız. Haftada iki gece bunun için yeterli olabilir. Elbette, bir sonraki sabah önemli bir toplantısı olduğunda görevi eşiniz devralır. Hafta sonları ve tatiller gece mesaiye kalmanız için en uygun zamandır.
Geçmişe dönüş
Babalar kendi çocukluklarına döndükleri için ailedeki görevlerine bayılırlar. Babalar, çocuğunun hiçbir eksiğinin olmasını istemez. Çocuğunuzla bol bol fotoğraf çektirin. İleride, beraber fotoğraf albümüne baktığınızda anılarınız canlanır.
Kendinize zaman ayırın
Dokuz saat çalıştıktan sonra eve gelirsiniz, çocuklarınız bacaklarınıza yapışır. Evde yapabileceğiniz tek aktivite su içmektir. İşten çıktıktan sonra arada mola vermeniz işe yarayabilir. Belki eve yarım saat geç gidersiniz, fakat çok daha neşeli olursunuz.
Adaletli olun
Eve geldiğiniz andan itibaren kavga başlar. Neden mi? Bebeğinizi büyük çocuğunuzdan önce öptüğünüz ve eşinizi tamamen unuttuğunuz için. Eğer belirli bir selamlama sırası izlerseniz, bunlar başınıza gelmez. Kimse haksızlığa uğradığını düşünmez. Böylece, kardeşler arasındaki kıskançlığa son verebilirsiniz.
Özel anları paylaşın
Çocuklar, kendileriyle özel olarak ilgilenilmesine bayılırlar. Babayla havuza ya da sinemaya gitmek gibi. Bebek babasıyla banyo yapmaktan çok hoşlanır.
Unutmayın her ne olursa olsun, çocuğunuza “sen benim için çok özelsin. Seninle beraber bir şeyler yapmayı çok seviyorum” demeniz, onun için çok şey ifade eder.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir