HER ANNE KENDİ EVİNİN CEO’SUDUR

30 Kasım 2014

Hem anne hem de çalışan bir kadın mısınız? Kendi evinizin de CEO’su olmanın ipuçlarını merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

CEO anne nasıl olunur?
Her anne farkında olsa da olmasa da kendi evinin CEO’sudur. CEO’lar nasıl şirketlerin geleceğine yer veren kişilerse, anneler de ailelerinin geleceklerine yön veren kişidir.
CEO anneler gündüz iş yaşamının bir parçası olduktan sonra akşam ev işlerini ve yemek menüsünü koordine eder ve çocuklarıyla, eşleriyle ilgili üstlerine düşen görevleri organize ederler. Kadınların çok yönlü düşünmek gibi doğuştan gelen bir yeteneği vardır. Aynı anda birkaç işi organize edebilirler. Mesela bir kadın sabah uyandığında o gün ödenmesi gereken faturaların organizasyonunu, bankayla kurulacak olan iletişimi, akşam gelecek olan misafire ikram edilecek yemeklerin organizasyonunu kafasında planlar. Sadece bunlar değil üstelik, çocuğun veli toplantısı ya da hazırlayacağı bir ödev için gerekli olan bir malzeme, kısa bir süre sonra gidilecek toplantıya yönelik bir kıyafet…

Zamanı iyi kullanma sanatı
Zamanı iyi kullanmak öncelikleri iyi yönetmekle başlar. Çünkü annelerin hayatında pek çok konu başlığı vardır, önemli olan bu başlıkları önem derecesine göre sıraya koymaktır. Mesela günlük rutin işlerin içinde çok fazla boğulmadan ileriye yönelik planlar yapılmalı. Mesela gelecek sene çocuğu okul hayatına başlayacak olan bir annenin, bugünden itibaren çocuğunun gelişimim takip etmeli, onun özelliklerine uygun bir okul seçmek için arayış içine girmesi gerekir. Bu birden bire gerçekleşecek bir şey değil elbette… Ama adım adım ilerlediğiniz bu süreçte ne kadar doğru adımlar attığınızı göreceksiniz. Bunun yanı sıra sadece günlük rutin işlerin yoğunluğuna boğulup geleceğe yönelik planlar yapmazsanız, çocuğunuzun okula başlamasına birkaç ay kala, hangi okula göndermeniz gerektiğini düşünecek, belki de yanlış bir karar vererek çocuğunuzun okul yaşamında büyük bir hataya neden olacaksınız.
Kendinize ait bir ajandanız olsun
Başarılı olmanın en önemli adımlarından biri zamanı iyi kullanmaksa, her annenin bir ajandası olmalı. Bu ajandada günlük işlerin yanı sıra birkaç ay sonrasının da işleri planlanmalı. Gözümüze küçük ve önemsiz gibi görünen işleri zamanında halletmezsek, ilerleyen zaman diliminde bir kaosun içine düşmüş oluruz. Bu kaos annenin motivasyonunu düşürür, stres yaşamasına ve başarısızlığına neden olur. Bu yüzden küçük adımlar asla ihmal edilmemelidir.

Zaman hırsızlarına dikkat!
Günümüzde bizi oyalayan ve işlerimizi engelleyen zaman hırsızlarına dikkat etmek gerekiyor. Zaman hırsızlarının başında gün içinde posta kutumuza düşen emailler geliyor. Bunun dışında internette geçirilen zaman ve özellikle sosyal medya, en önemli zaman hırsızlarından. Eğer tüm bunların kullanımına bir sınır konulmazsa zamanımızın çok verimli bir kısmını bu tür şeyler yüzünden kaybederiz. Zamanı iyi değerlendirmek için sabah erken saatlerde emailleri, gelen kişilere ve konularına göre hızlıca kontrol edip bir geri kalan emailleri akşama bırakmak en doğrusu.

Beklenmedik bir durumlarla karşılaşınca!
Evdeki tüm işlerinizi bitirdiniz ve sıra çocuğunuzla oyun oynamaya, onunla özel vakit geçirmeye geldi. Bu sırada uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızdan telefon geldi ve sizi kahve içmeye çağırdı. Bu durumda ne yapmalısınız? Hanzede Acar bu gibi durumlarda kazanımlara bakılması gerektiğini vurguluyor. “O arkadaşınızla başka bir gün ve başka bir saatte de görüşebilirsiniz. Çocuğunuzla ve ailenizle geçireceğiniz vakit her şeyden önce gelmelidir. Hayır diyebilmek çok önemli. Eğer karşınızdaki kişi gerçekten iyi bir arkadaşınızsa, çok rahat bir şekilde sizin halinizden anlar ve empati kurar. Unutmayın ki “Hayır” demeyi becermek hayatınızda atacağınız çok büyük bir adımdır.

Baba faktörü
İyi bir organizasyon şeması kurmak istiyorsanız, babaları mutlaka dahil etmelisiniz. Burada çok önemli ve ince bir ayrıntı var aslında. Babaların yapmaktan hoşlanmadığı işleri çok iyi saptamak gerekiyor. Eğer babaya yapmaktan zevk aldığı bir işi verirseniz, bu iş baba için hiçbir zaman yük olmaz. Kimi erkek yemek yapmaktan hoşlanırken, kimisi bebeğini yıkamayı, kimisi çocuğunu parka götürmeyi sever. Burada kadınlara çok önemli bir rol düşüyor; her kadın kocasını çok iyi tanır ve ona ulaşmanın yolunu çok iyi bilir.

Kriz durumunlarında ne yapmalı?
Çocuğunuz birden bire ateşlenmiş, eşiniz o akşam iş için şehir dışında, sizinde akşam saatlerinde çok önemli bir iş toplatınız var diyelim… Bu gibi ortamda Ceo anne ne yapmalı? Eğer girişimci bir anneyseniz, anında dükkanı kapatıp eve gidebilirsiniz. Kendi işiniz değilse üstlerinize var olan durumu olduğu gibi anlatmalı ve empati yapmasını istemelisiniz. Çünkü sağlık her zaman önce gelir. Eve gidip çocuğunuzla ilgilenip, yapılması gerekenleri yaptıktan sonra işlerinizi aksatmamak için evden de çalışabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir