Hamileyken deliksiz bir uyku keyfi yapmanın sırları

6 Aralık 2017

Hamileyken kusursuz bir uyku uyumak bazen imkansıza yakın olabiliyor; gece gelen tuvalete gitme isteği, mide bulantıları, vücut ağrıları uykunuzu bölerek keyifsiz bir gece yaşamanıza neden olabiliyor. Bu gibi durumlar bebeğiniz büyüdükçe sizi daha çok rahatsız eder. Peki, o huzursuz gecelere son verip iyi bir uykuyla ertesi güne daha hazır ve daha mutlu hissederek başlamak istemez misiniz? Uykusuz geçen gecelere çözümler işte tam olarak burada!

Hafif egzersizler yapın

Yaptığınız egzersiz hem zihninizde rahatlamaya yol açarken, sizi biraz yorarak da uyumanız kolaylaşır. Ayrıca, hamilelikle birlikte gelen yeni yaşam kaygılarınızdan uzaklaşmanıza yarar.

Şekerinizi sabitleyin

Vücudunuzda olacak olan şeker oynamaları sizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiler. Bunun önüne geçmek için sindirimi rahat olan besinleri tercih edin ve herhangi bir mide yanması belirtilerini hafifletmeye çalışmak için yatmadan önce bir bardak soğuk su içtiğinizden emin olun.

Yatağınızı soğuk tutmaya özen gösterin

Gebelik boyunca artan kan ve metabolizma artışı vücut sıcaklığını normalin üstünde tutarak sıcak hissetmenize neden olur. Yazın sıcaktan uyuyamadığınız günleri hatırlıyorsunuz değil mi? Daha rahat uyumak için yatak odanızın sıcaklığını düşürebilirsiniz. Böylece yatak sıcaklığı da azalır ve sıcak basmayan güzel bir gece geçirebilirsiniz.

Yatmadan önce sıcak bir duş alın

Hamilelikten dolayı oldukça sıcak bir vücuda sahipsiniz evet, hatta daha fazla sıcak hissetmek istemeyebilirsiniz ama alacağınız bu sıcak duş kanı beyninizden uzaklaştırarak sizin daha iyi hissetmenize yol açar.

Telefona bakmayın

Günümüzde çoğu insan yatmadan önce sosyal medya hesaplarını kontrol etmeden uyuyamıyor. Bu alışkanlıktan uzak durmak sizin için iyi olacaktır. Uzmanlar, ekranlardan yayılan ışığın vücudun uyku evresine geçmesini geciktirdiğini söylüyor.

Hamile yastığı satın alın

Eğer hamilelik ağrılarından şikayetçiyseniz ve bunlar uykunuzu bölecek kadar ise satın alacağınız hamile yastığı buna çözüm olabilir. Geceleri sağa ve sola dönme ihtiyacı duyduğunuzda sahip olduğu destek bölgeleri (karın, sırt, bel ve bacak) sayesinde acıları hissini azaltır ve uykunuz bölünmemiş olur.

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir