Hamilelikte mide bulantılarını geçirmenin doğal yolları

31 Ekim 2017

Hamileliğin şanındandır; o mide illa bulanacak, o uyku illa kaçacak! 9 aylık süreçte bir kere bunu kabul edelim. Belki midesi çok bulanan hamilelerdensiniz, belki de bulantı size hiç uğramadı. Biz şuraya notumuzu düşelim de, lazım olur belki. Hamileyken mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun pratik yanıtları için karşınızdayız.

Yağlı yemeyin, dengeli beslenin, sağlıklı yiyin gibi pek çok sıradan öneriyi dizebiliriz ancak konunun derinine inmeyi tercih ederiz. Mesele yediklerinizde, evet çok önemli. Ancak çiğneme stiliniz de mide bulantınızla doğrudan ilişkili. Yediklerinizi çok iyi çiğneyin. Ne zaman ki ağzınızda iyice yumuşar ve küçülür, lokmanızı o zaman yutun. Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ile devam edelim. Örneğin leblebi. Sarı ya da tuzsuz leblebi, midenizi rahatlatacağı gibi aynı zamanda tok da tutabilir. Yine aynı şekilde fındık ya da çavdarlı gıdalar da iyi gelebilir. Hamilelikte uzak durulması gereken içecekler nedir diye sorsalar ilk cevaplardan biri şekerli içecekler olur. Çünkü şekerli içecekler mide bulantınızın artmasına neden olabilir. Sık sık az az yemem mantığı hamileyken de geçerli. Uzun süren açlıklar hem dengesiz kilo alımına neden olur hem de midenizi bulandırabilir.

Bitki çayları ile aranız nasıl?

Eğer iyiyse hemen bir tarif verelim size. Mide bulantısına iyi gelen bitki çaylarından biri zencefilli çay. Taze zencefil dilimlerini sıcak suya atıp demleyin. Mide bulantınıza iyi gelebilir. Yapılan bazı araştırmalara göre limon da etkili bir bulantı kesici. Limonun kokusu dahi mide bulantınızı yok edebilir. İsterseniz zencefil çayınızın içine bir dilim atabilir ve hem aromasını hem etkisini güçlendirebilirsiniz. Mide bulantısının arttığı zamanlarda nane yaprağı çiğnemek de size iyi gelebilir. Nane de en az limon kadar etkili olabilir bu konuda.

Her ne kadar önerilerimiz doğal olsa da, her biri kendi içinde alerjik reaksiyona neden olabilir. Hele ki hamilelik gibi hassas bir dönemde çok daha dikkatli olmalısınız. Bir hamileye iyi gelen, ötekine fayda sağlamayabilir; her hamilelik farklı şeyler getirir beraberinde. Olası tehlikeleri önlemek için en doğru bilginin daima doktorunuzda olduğunu unutmayın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir