Hamilelik ödemlerini atmanın pratik yolları

18 Temmuz 2018

“Kilo değil aslında… Ödem olmuş biraz…” Belki ‘bahane’, belki ‘amaan banane’ sizin için. Olsun… Biz her iki seçenek için de bir şeyler hazırladık size. Kışın verdiği rehavetle tükettiğimiz hamurların içinden çıkan bedenimiz kâh kilolarla şakalaştı, kâh ödemlerle savaştı…

Belki mevsimsel, belki de sağlık sorununa işaret. İşin sağlık bölümü için doktorunuza danışmanızı önererek başladığımız yazımıza ödemin doğal düşmanları ile devam edelim. Bugün sizler için ödem atmanın doğal yollarını araştırdık. Özellikle hamilelik sonrası kilo verme konusunda istediğiniz kıvamda ilerleyemiyorsanız, bu bilgiler işinize yarayabilir. Detoks olsun diye rengi çamurdan hallice yeşil sıvıları tüketmek zorunda değilsiniz yani. Sindirim sisteminizi düzenleyen önerilerimiz için gözlerinizi bi’tık aşağıya davet edelim.

İç sesinle barış, kendinle barış!

Bir yoğurt düşünün ki yediğinizde hem tatlı krizinizi önlesin hem sindirim sisteminizi düzenlesin hem de tüm bunları yaparken lezzetten de ödün vermesin. Hanımlar, beyler işte size enfes bir öneri; Activia. Her gün düzenli tüketildiğinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan kalsiyum ve protein kaynağı enfes bir yoğurt. İçinde doğal meyveler var. Bu meyveler hem aniden gelen tatlı krizinizi önlemeye yardımcı oluyor hem de içeriğindeki zengin öğeler ile sindirim sisteminizin en yakın arkadaşı oluyor. Akşamdan fazla kaçırdığınız yemeğin en güzel ‘dengeleyicisi’ olmaya da aday. Peki, Activia’yı diğerlerinden ayıran ve tam bir ‘mide dostu yoğurt’ yapan özellikler neler? Detaylı bilgi için tıklayın.

Olmasa ne yapardık?

Gün geçmiyor ki yeni yeni faydalarla soframıza düşmesin. Efendim cümlemizin öznesi salatalık. Yüzümüz gözümüz yorulur kabuğunu süreriz, içimiz kıyılır üzerine yoğurt döker cacık yaparız, hafif yemek isteriz yanına domates hoop bi’güzel söğüş salata soframızda… Malumunuz salatalık her yerde. Salatalığın bir güzel huyu da ödem atması. İçeriğindeki zengin mineraller ile ödem atmamıza yardımcı oluyor üstelik bu yardımı kilo aldırmadan bize sağlıyor. Yarısından fazlasının su olduğunu düşünürsek, salatalığı soframıza koymamıza kim mani olabilir ki!

Başrolde hep o var zaten

E tabi maydanoz. Diyet yaptığınız günleri hatırlayın. Az mı kaynatıp durduk 🙂 Maydanozun ödem attırdığını sağır sultanın duyduğu bu devirde, biz de bahsetmeden geçmeyelim. Pratik bir maydanoz çayı tarifi verelim size. 1 demet maydanozu 1 litre kaynar suya atıp 3-5 dakika kaynatın. İçerisine yarım limon suyu sıkın ve gün içinde tüketin. Ancak tüketmeden önce doktorunuza danışmayı ve ondan onay almayı ihmal etmeyin çünkü maydanoz aynı zamanda vücudunuza su kaybı yaşatır ve sizi güçten düşürebilir. Limonun da tansiyonu düşürdüğünü düşünürsek aman dikkat diyelim.

Buralar hep tropikti

Eskiden mangoymuş, ananasmış, avokadoymuş hak getire iken şimdi raflarda domates salatalık gibi satılıyor. Hal böyle olunca daha çok merak ediliyor ve yeniliyor. Yendikçe de faydaları gün yüzüne çıkıyor. Gün yüzüne çıkan ve faydaları çok olan bir meyve ile devam edelim; ananas. Ananasın çok güçlü bir detoks olduğunu ve yağ yakımına katkı sağladığını biliyor muydunuz? Özellikle sabahları ananas yemek, sindirim sisteminize de birebir. Bir de lezzet ipucu verelim. Ananasın üzerine tarçın dökerseniz gün boyu tatlı ihtiyacınızı ötelemiş olursunuz. Tarçın deyip geçmeyin, küçücük şey ne işlere yarıyor. Bunu ayrı bir yazı konumuzda anlatırız, aklımızda bulunsun. Bu arada Activia’nın ananaslısı da var, söylemiş miydik? 🙂

Tabi konu ödem olunca maddeler say say bitmiyor. Biz şimdi bir virgül koyalım yazımıza, sonra şu kilo meselelerine daha da eğileceğiz zaten. Doğum sonrası kiloları dert etmeyin; kilo vermek basit ipuçlarında gizli.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir