Lavanta yağının mucize kullanımları

27 Ekim 2017

Faydalı yağlar denince akla ilk gelen yağlardan biri. Esas meziyeti ‘rahatlatması’. Tek bir koklayışla dahi stresi atma potansiyeline sahip lavanta yağının farklı kullanımlarını araştırdık.

Söz sakinlikten açılmışken…

İlk etkisi sakinleştirme demiştik. Yalnızca 2-3 damla lavanta yağını koklamanız ya da ellerinize sürmeniz bile sizi sakinleştirir, daha olumlu ve rahat kılar. Gönül ister tüm stresimizi bir avazda alsın ama yine de oldukça etkili diyebiliriz.  Uyku ile aranız nasıl? Uyku problemi yaşayanlardansanız bir de bu yöntemi deneyin. Yatağınızın kenarına ya da avuç içinize uyumadan bir süre önce lavanta yağı damlatın. Bu pratik bilgi, uykuya geçişinizi kolaylaştırabilir. Küçük çaplı yanmalar için de lavanta yağını kullanabilirsiniz. Örneğin çay yanığına ne iyi gelir sorusunun yanıtı bile olabilir. En doğru bilgi için mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz elbette. Ancak bazı sonuçlar gösteriyor ki yanık olan bölgeye az miktar lavanta yağı damlatmak acıyı hafifletiyor olabilir; dediğimiz gibi çay-kahve yanığı gibi basit yanmalar kastımız. Lavanta yağı ufak kesiklere de iyi geliyor; kanın durmasına yarıyor ve bakterileri öldürüyor. Cilde iyi gelen yağlardan biri lavanta yağı. Özellikle kuru ciltlere birebir. Soğuk havalarda kuruyan ciltlere ne iyi gelir sorusunun da yanıtı diyebiliriz.

Kış bakımında iyi bir yardımcı

Kuru cilde iyi geldiği gibi soğuktan çatlamış dudaklara da iyi geliyor. Az miktar lavanta yağını dudaklarınıza sürün ve etkisini gözleriniz ile görün. Lavanta yağının faydaları saymakla bitmiyor. Lavanta yağı bakterileri öldürme özelliği ile aknelere de iyi geliyor. Sivilcenin üzerine azıcık lavanta yağı sürerseniz hem sızlamasını dindirebilir hem de hızlıca iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Verdiğimiz öneriler ve bahsettiğimiz lavanta yağı her ne kadar doğal özler içeren yağlardan olsa da olası alerjik reaksiyonları önlemek adına doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir