Çocuğunuzun fotoğraflarda mükemmel çıkmasının yolları

12 Ekim 2017

Nerede o eski selfie’ler! Eğer artık bir anne veya babaysanız, birbirinden havalı selfie’ler yerini çimlerde yuvarlanmacalı çocuk fotoğraflarına bırakmış olabilir. Çocuğunuzun her anına şahit olmak, büyümeye dair attığı her adımı ölümsüzleştirmek istiyor ve fakat tam da istediğiniz kareleri yakalayamıyorsanız o halde gözleriniz doğru adreste. Bugün sizin için çocuklarınızın fotoğraflarda mükemmel çıkmasını sağlayacak fotoğraf çekme tüyoları hazırladık.

1- Sabır, sabır, ya sabır!

Öncelikle sabretmeyi öğrenmek ilk adım. Bir türlü istediğiniz kareyi yakalayamamak sabır sınırlarınızı zorlayabilir ancak siz yine de temkini ve sabrı elden bırakmayın. Yazımızın ilk maddesine teknik değil manevi yaklaşalım dedik ?

2- Boy meselesi ciddi iş

Diyelim ki kumda oynuyor, diyelim ki parkta eğleniyor. Yeri ve zaman önemli değil mühim olan fotoğrafı çekerken çocuğunuz ile aynı boya inmeniz. Uzaktan çekim yapacaksanız eğilin, böylelikle daha doğal bir kare yakalamış olacaksınız.

3- Flaş olayına hiç girmeyin

Çocuklar hızlıdır, herkesten ve her şeyden hızlıdır. Fotoğrafını çekmek için sizin de aynı atiklikte olmanız gerekir bu nedenle flaşı ayarlamak için zaman kaybetmeyin. Flaşlı çekim çocuğunuzun gözlerini de rahatsız edeceğinden huzursuzlanmasına ve fotoğraf çektirmekten vazgeçmesine neden olabilir.

4- Odak modunuzu iyi ayarlayın

Hareket eden cisimleri, insanları çekmek farklı modlar gerektirir. Kameranızı ayarlarken çocuğunuzun daima hareket halinde olması ihtimalini göz önünde bulundurun. Bu nedenle fotoğraf modunuzu buna uygun olarak seçin.

5- Eller serbest

Onları serbest bırakın. Çocuklar sıkıya gelemez, onlara şöyle yap şöyle bak gibi direktifler vermeyin, doğal ortamlarında yakalayın. Üzerlerinde baskı hissettikçe daha çok gerilecek bu eğlenceli aktive ikiniz için de kabusa dönecektir.

Gün ışığı vb. gibi detaylara girmiyoruz zaten onlar malum konular. Çocukların fotoğrafını çekerken biraz rahat olmak lazım; kendi halinde, masum ve doğal… Zaten en güzeli de bu değil mi?

Haydi renkli şipşaklar! ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir