Gevşemeyin!

1 Şubat 2019

Soru: Normalde nasıl olması gerektiğini tam olarak bilmiyorum ama sarkık ve gevşek olduğunu düşünüyorum boşanma noktasına geldik bana yardım edebilir misiniz?

Her geçen gün dünyada yaygınlaşan “Genital Bölge Estetiği” hem kozmetik hem de medikal nedenlerle yapılıyor. Kozmetik neden ile yapılan tedaviler kadının kendine olan özgüvenini artırıp, cinsel hayatındaki sıkıntıları giderirken, medikal nedenler ise kadının hayat kalitesini bozduğu için önerilir. Bu girişimlerin, genellikle dış görünümün onarılması amacı ile yapılsa da, görüntüden ziyade fonksiyonel ve psikolojik mağduriyetin giderilmesi adına da yapıldığını ve büyük ilgi gördüğünü de biliyoruz. Özellikle yaş ve doğumların etkisiyle vajinanın elastikiyetini kaybetmesine bağlı olarak, cinsel ilişkiden zevk alamama problemleri de genital estetik ile ortadan kaldırılabiliyor.

Avukata değil önce doktora gidin
Dr. Yasemin Savaş, kiliniğe gelen kadınların genital organını estetik bulmaması, cinsel ilişkiden zevk alamama ve cinsellik hakkındaki dogmatik düşünceleri, psikolojik olarak kişinin cinsel hayatını ve çiftler arası iletişimi de engellediğini, estetik kaygısı yaşayan kadınların da; yanlış anlaşılma, çekingenlik ve utangaçlık gibi duygulara kapıldıklarını belirtti. Bu faktörlerin de cinsel hayatının olumsuz etkilenmesine yol açabildiğini, ayrıca bu duygulara neden olan deformasyon, şekil bozukluğu, cilt rengindeki değişimlerin cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebildiğini ekledi. Vajinanın fiziksel olarak uğradığı bu değişimlerin aslında kişiye yönelik genital estetik işlemleri başlığı altında değerlendirilmeli. Birçok kadın cinsel hayatını olumsuz etkileyen sorunlar yüzünden giderek cinsellikten uzaklaşmakta olduğunu ve kendine olan güvenini kaybedip karşı cinsle ilişkilerini çıkmaza sokuyor. Yapılan araştırmalara göre boşanma sayılarındaki artışta bu sebep de etkili rol oynuyor.

GENİTAL ESTETİK HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

• Kadınların çok sayıda doğum yapmış olmasından dolayı vajinanın yapısal olarak elastikiyetini kaybetmesi sonucunda
• Doğumsal olarak vajina yapısındaki fiziksel anormalliklerde
• Vulvadaki yapısal deformasyonlar özellikle dış dudakların büyük olması veya hacmini kaybetmesi halinde tedaviler uygulanmaktadır.
• Zorlu doğumlarda vajinanın uğradığı deformasyon ya da vajinaya yapılan kesi nedeni ile cinsel ilişki bozukluklarının giderilmesi amacı ile
• Ameliyat endikasyonu olmayan idrar kaçırma durumlarında,
• Genital bölgede ağda, yaş, hormonal, gebelik gibi nedenler ile renkte koyulaşmada,
• Nem kaybında uygulanır,
• Genital bölgede renk koyulaşmasında, renk açmak amacıyla,
• Dış genital bölgesinde cilt kalitesinde azalma ve kırışıklarda artmada uygulanır.

Vajinal Sıkılaşma
Lazer ile vajinal daraltma işleminin süresi yaklaşık olarak 20 – 30 dakika sürüyor. Uygulamanın etkileri bir gün içinde görülüyor ve kanal daraltılmış oluyor. İşlemin oluşturduğu doku reaksiyonlarının normalleşmesi 1 – 2 hafta olup işleme bağlı etkilerin tamamen fark edilmesi ise ortalama 1 – 2 aydır. İşlem sırasında hasta acı hissetmediği için anestezi uygulamasına da gerek olmuyor. Hastanın normal cinsel hayatına dönmesi ortalama olarak 2 haftanın sonunda gerçekleşebilir. Uygulamanın riski nadiren görülen hafif kızarıklık, şişlik gibi etkiler genellikle herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmadan kendiliğinden 1 – 2 gün içerisinde kayboluyor. İşleme bağlı gelişen kızarıklık ve ödem 1 günlük istirahatle normalleşip iz kalmadan sıkı bir vajinaya sahip olursunuz.

Kuruluk Tedavisi
Bu uygulama vajinal dokuyu gençleştirerek, yenileyerek ve kayganlığı sağlayarak, vajinal kuruluk ve tekrarlayan enfeksiyonlardan mustarip olan kadınların bu sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Tedavi vajinal bölgenin bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale getirir ve vajinanın normal değerlerde PH seviyesini doğal olarak muhafaza etmesine imkan sağlar. Çok kısa sürede uygulandığından ve yan etkileri minimum olduğundan uygulama sonrası istirahat gerekmez.

Renk Açma
Kadın dış genital bölgesinin rengi zamanla gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, kistik hastalıklar, hormonal düzensizlikler gibi kadınlık hormonu olan östrojen miktarındaki artışlar ve bazı cilt hastalıkları sonrasında koyulaşabilir. Özellikle doğum sonrasında ve koyu ten rengine sahip olan hastalarda bu koyulaşma daha belirgin olabilir. Hiçbir sebep olmasa dahi genetik yatkınlık ve genital bölgeye uygulanan epilasyonlar sonrasında da koyulaşma ortaya çıkabilir. Depilasyon yöntemlerinin de bir kısmı ciltteki ‘melanin’ pigmentininin üretimini artırmak suretiyle genital bölgenin rengini koyulaştırabilir. İstenmeyen renk değişimi, fiziksel olarak herhangi bir sorun ortaya çıkarmaz ancak eski hallerine dönmek ve genital bölge estetik görüntüsünü sağlamak isteyenler için lazer ile yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür. Lazer ile soyma işlemi yapılarak genital bölgede rengin açılması sağlanabilir. Kullanılan lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve rengin koyulaşmasına neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri inaktive edilmektedir. Lazer ile yapılan yüzeysel bir soyma işlemi ile genital bölgenin rengi 2-3 ton kadar açılabilir.

G noktası Dolgu Uygulaması
Vajinanın ön duvarında yer alan ve kadın orgazmına katkı sağladığı belirlenen özel bölge G noktasıdır. Bu bölgenin uyarılması ile duvarda bir kalınlaşma/kabarıklaşma olur, buda cinsel uyarıyı olumlu yönde etkiler. G noktasının büyütülmesiyle, cinsel ilişki sırasında bu bölge daha fazla uyarılır ve cinsel haz artar.
Medikal estetik uygulamalarında dolgu olarak kullanılan “Hyaluronik Asit” gibi ürünler, G noktasını büyütmek amacıyla da kullanılır. Kadın orgazmında gerek klitoral (klitoris) gerekse vajinal uyarı önemli rol oynar. Vajinal orgazmın oluşumunda, G noktasının katkısını ortaya çıkarmak ve/veya artırmak için bu bölgeye büyütme işlemi yapılır. Bu maddeler zaman içinde kendiliğinden kaybolur. Hyaluronik asitli dolgularda bu süre 4-10 ay arasında değişir.

Ayrıca dış dudaklara hacim kayıplarında da dolgu işlemi yapılabiliyor. Bunun yanında cilt kalitesini bu bölgede arttırmak, nem artışı sağlamak ve ince kırışıklıklarda düzelme sağlamak amacı ile o bölgeye mezoterapiler yada vitamin enjeksiyonları da uygulanabiliyor.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir