EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

30 Kasım 2014

• Emzirme, anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir.
• Emzirme, içgüdüsel annelik davranışlarını yönlendirir.
• Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır.
• Emzirme, annenin rahminin eski haline dönmesini hızlandırır. Rahim hamilelik esnasında kitlesel olarak yaklaşık 20 kat büyür. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonunun yardımıyla rahim hamilelik öncesi büyüklüğüne (her ne kadar doğurmuş bir kadında rahim hiçbir zaman orijinal büyüklüğüne geri dönmese de) daha kolay ulaşır. Emzirmeyen kadınlarda rahim emziren kadınlara göre orijinal boyutlarına daha zor geri döner.
• Doğum sonrası kanama riski, emziren annelerde önemli ölçüde azalır. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonu, rahmin etkili bir şekilde kasılmasını sağlar. Kasılmalar, doğum sonrasında rahim içinde açıkta kalan kan damarlarının uçlarının büzülmesini sağlar. Böylece kasılmalar ne kadar etkili olursa, doğum sonrası kanama da o ölçüde azalır. Doğum sonrası emzirmeyen annelerde kanamayı azaltmak için sentetik oksitosin veya rahim kasılmaya sevk eden diğer bazı ilaçları kullanmak gerekebilir.
• Emziren anneler, doğum sonrası daha kolay kilo verirler. Emzirme eylemi annenin günlük enerji gereksinimini yaklaşık 500 kalori artırır. Bebeklerini tümüyle ya da kısmen emzirmeyle besleyen annelerin doğum sonrası birinci ayda kalça çevresi ölçümleri, emzirmeyen annelere göre belirgin şekilde daha düşük bulunmuştur.
• Emzirme, doğal bir hamilelikten korunma yöntemidir. Eğer bebeğinize ek gıda vermiyorsanız ve adet görmüyorsanız, emzirmenin hamilelikten koruyucu özelliği, doğum sonrası ilk dört ayda oldukça yüksektir. Ancak ilk dört aydan sonra hala adet görmediyseniz, bebeğinizi emzirmeye devam etseniz bile mutlaka bir korunma yöntemi kullanmalısınız. Özellikle gece emzirme alışkanlığı olan kadınlarda doğum sonrası ilk adet gecikebilir.
• Emzirme eylemi, anne için doğal bir sakinleştiricidir.
• Emziren annelerde demir eksikliği anemisi ortaya çıkma riski azalır; doğum sonrası kanama miktarı daha az olduğundan ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan emziren anneler, doğumda kaybettikleri demir depolarını kısa zamanda tekrar kazanırlar.
• Şeker hastası olan annenin günlük ensülin ihtiyacını azaltır.
• Annenin ileride yumurtalık kanserine ve meme kanserine yakalanma riskini azaltır.
• Anneyi ileride ortaya çıkacak kemik erimesinden (osteoporozdan) korur.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Anne sütü, bebeği bakterilerle oluşan menenjit (beyin zarı iltihaplanması) hastalığına karşı bağışıklık sağlar. Ayrıca solunum yolu, idrar yolu ve orta kulak enfeksiyonlarından ve astım hastalığından ileriki yaşlara kadar korur.
Sütünüzün geçici olarak azalması, süt yapımınızın azalma eğiliminde olduğunu göstermez. Yeterince beslenmeye, dinlenmeye ve her şeyden önemlisi bol sıvı almaya özen gösterin.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir