EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

30 Kasım 2014

Anne sütü, bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan bir doğa harikasıdır. Peki, siz sütünüzün kalitesini artırmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Memeden salgılanan süt, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt için gerekli olan besinler, annenin kendi gereksinimine ek sayılmalıdır. Bu nedenle hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de beslenmenin iki amacı vardır. Annenin besin depolarını dengede tutarak sağlığını korumak, salgılanan sütün yeterliliğini ve verimliliğini artırmak dolayısıyla bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamak.
Emzirme dönemi boyunca birçok besin öğesine olan gereksiniminiz artar. Protein ve kalsiyum özellikle karşılanması gereken besin öğelerinin başında gelir. Yeterli düzeyde kalsiyum tüketilmediği takdirde, vücudunuz kemiklerdeki kalsiyum depolarını kullanır. Bu, anne sütündeki kalsiyum düzeyini dengede tutmak üzere vücudunuzun uyum mekanizmasının devreye girmesidir. Kalsiyum kayıpları, yaşınız ilerledikçe osteoporoz oluşumu için büyük bir risktir. Bunun yanı sıra, vücut hücrelerinin yenilenmesi ve doku sentezinin devamı için de protein yeterli ve dengeli miktarlarda tüketilmelidir.
Emzirme döneminde magnezyum, çinko, B vitaminleri, folik asit ve magnezyum, bakır gibi minerallere olan gereksinimler de artan ihtiyaçlar arasında yer alır.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME
* Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yumurta, peynir gibi besin grupları mutlaka günlük beslenme programınızda yer almalıdır.
* Protein ihtiyacınızın karşılanması için her gün, mutlaka, yumurta veya etli sebze yemeği veya kuru baklagiller beslenme programınızda yer almalıdır.
* Özelikle balık, protein değeri ve omega-3 içeriği açısından zengin bir besindir ve bu dönemde tüketimine ağırlık verilmelidir.
* Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgurla yapılmış yemekleri; portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketmeye özen gösterin.
* Vitamin ve minerallerin zengin kaynağı olan taze meyve ve sebzeleri her öğünde düzenli olarak tüketin.
* Salam, sosis, sucuk gibi dayanıklılığını artırmak amacı ile katkı maddesi eklenen besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durun.
* Mutlaka iyotlu tuz kullanın.
* Çay ve kahveyi günde iki kez tüketebilirsiniz. Fazla içilen çay, kahve ve koladaki kafein süte geçerek bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Demir emilimini engellediği düşünülerek yemek sırasında veya yemekten hemen sonra çay ve kahve içilmemelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu, ısırgan otu gibi bitki çaylarını tercih edin.
* Et, tavuk, balık, yumurta, karaciğer, dalak böbrek gibi sakatatlar; ceviz, badem gibi kuruyemişler; üzüm, kayısı, erik, pestil gibi kurutulmuş meyveler; kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kuru baklagiller; pekmez ve yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengin yiyeceklerdir.
* Demir yönünden zengin yiyeceklerle birlikte C vitamini kaynağı olan domates, biber, maydanoz, kıvırcık gibi taze sebzeler ve portakal, greyfurt, çilek gibi meyvelerin tüketilmesi demir emilimini artırır.
* Et tüketimine az yer veren anneler, protein ihtiyacını karşılayabilmek için haftada en az 4 öğün yumurta tüketmeye özen göstermeliler.
*Yemeklerde kullanılacak yağ tüketimine dikkat edilmelidir. Genellikle besinler haşlama, fırın veya ızgara yöntemi kullanarak pişirilmelidir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir