Dünyayı bilinçli aileler değiştirecek

1 Nisan 2019

Geleneksel annelik gündemiyle yeni nesil fikirleri eşleştirmek amacıyla 2017 yılında yola çıkan MomTalks, bu yıl 3’üncü kez anneler ile uzmanları bir araya getirmeye hazırlanıyor. MomTalks’u ilerleyen yıllarda, model alınan, referans olacak ve sektörde lider konumda bir organizasyon haline getirmek istediklerini söyleyen Dr. Bahar Eriş, dünyayı bilinçli ailelerin değiştireceğinin altını çiziyor.

Türkiye’nin en kapsamlı anne-uzman buluşma platformu MomTalks, alanında uzman kişilerle anneleri bir araya getiriyor. ‘’Gelecek anneden başlar’’ sloganıyla üç yıldır düzenlenen MomTalks, annelerin geleceği şekillendirmedeki etkisini akademik bir platforma taşıyor. ‘İlham Veren Anneler’, ‘Şefkatli Aile, Şefkatli Toplum’, ’21. Yüzyılda Çocuk Yetiştirmek’ ve ‘Hayal Kuran Anneler’ oturumlarıyla fenomen isimlerin yer alacağı MomTalks, 4 Mayıs 2019 tarihinde Grand Pera’da kapılarını açacak.

Geleceği şekillendirmede ailelerin özellikle de annelerin önemli rol oynadığını belirten Dr. Bahar Eriş, anne eğitiminin bir memleket meselesi olduğunun altını çiziyor. Bunu dert edinerek 3 yıl önce ‘Gelecek anneden başlar’ sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Eriş,MomTalks’u tüm ülkeye yayıp, dört koldan anneleri bilinçlendiren, hatta ülke sınırlarını aşan ve model alınan bir etkinlik haline getirmek gibi bir vizyonumuz var” diyor.

Etkinliğin mimarı olan ve dünyayı bilinçli ailelerin değiştireceğine inanan Dr. Bahar Eriş ile MomTalks’un 3’üncü yılına dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

3 yıl önce başlayan MomTalks serüveninin oluşum hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Annelik ve çocuk gelişimi ile ilgili akademik bilgilerin yanı sıra, internette sayısız bilgi kirliliği söz konusuyken annelik söylemleri gerçeklikten çok uzaklaştı ve araştırmaya dayalı, sağlıklı bilgiler bu kirlilik arasında kaybolur hale geldi. Durum böyle olunca bizler de MomTalks’u inşa ederken çıkış noktası olarak çok kritik bir üçgen olan; akademisyenleri, fenomenleri ve anneleri bir araya getirerek, bilgi akışını en etkin şekilde sağlamak istedik. 2017 yılında bu fikri Mümin Sekman’a danışıp, desteğini alınca da o dönem öğretim üyesi olduğum Bahçeşehir Üniversitesi’nde ilk MomTalks’u gerçekleştirdik. Tahmin ettiğimizden çok daha fazla bir ilgi ile karşılaşınca etkinliği devam ettirme kararı aldık.  TedTalks’un anne versiyonu olsun dedik ve adını MomTalks koyduk. Bu etkinliği sadece Türkiye sınırlarında bırakmayıp, sahip olduğu içerik ile her ülkeden annelere açmak istiyoruz. Burada konuşulanlar, farklı kültürlerdeki annelere de ilham olabilir.

MomTalks’un hedef kitlesi arasında kimler ye alıyor ?

Anneler, babalar, ebeveyn adayları, eğitimciler, çocuk gelişimciler gibi geniş bir yelpazeye açığız. Ama çekirdekte olan hedef kitlemizin; gelişime açık, öğrenen, deneyen, araştıran insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Yaygın yanlışlar yerine, işe yarar doğruların peşinde olanlar hedefimizde yer alırken, ağırlıklı olarak elbette annelere ulaşmayı istiyoruz. Diğer taraftan babaları ve eğitimcileri de bu platformda daha çok görmeyi arzuluyoruz.

3 yıl önce bu platformu oluştururken nasıl bir amaç ile yola çıktınız?

Amacımız uzmanlar ve ebeveynler arasında bir iletişim platformu oluşturarak, bu sektörde kirliliğin dışında kalıp, mümkün olduğunca temiz ve kaliteli bir içerik sunmak. Üstelik bunu oldukça düşük bir ücretle sunuyoruz. Çünkü herkese erişmek istiyoruz. İstanbul ile başladık, bu yıl üçüncü MomTalks’u yapıyoruz ancak ilerleyen dönemde Türkiye’nin farklı illerinde de uzmanlar ve ebeveynleri bir araya getirmek istiyoruz.

Bu yıl MomTalks katılımcılarını neler bekliyor?

Program her yıl değişiyor. Çocuk gelişimindeki belli başlı değerlerle, o yılın öne çıkan temasını harmanlayıp, etkili bir içerik sunmaya çalışıyoruz. Etkinliğin esnek ama belirli bir yapısı oluyor. Bu sene daha çok “Öz-şefkat, kendini seven ve kendine şefkat gösteren anne” temasını öne çıkaracağız. Araştırmalar, hikayeler, deneyimler ve akademik bilgilerin paylaşıldığı, herkese hitap eden zengin bir içerik sunuyoruz.

Geçen yıl ‘Bilinçli Ebeveynlik’ temasıyla annelere kapılarınızı açtınız. Bu kez nasıl bir program sunuyorsunuz?

Geçtiğimiz yıllarda, Doğan Cüceloğlu, Ümmiye Koçak, Özgür Bolat, Şermin Yaşar, Nil Karaibrahimgil gibi pek çok değerli katılımcımız oldu. Bu yıl “İlham Veren Kadınlar”, “Şefkatli Aile, Şefkatli Toplum”, “21.yüzyılda Çocuk Yetiştirmek” ve “Hayal Kuran Anneler” adında dört oturumumuz olacak. Doğa Rutkay, Tuluhan Tekelioğlu, Esra Akkaya, Aslıhan Onaran, Hande Birsay, Zeynep Selvili Çarmıklı, Mümin Sekman, Mehmet Şakiroğlu, Deniz Bayramoğlu, Akan Abdula ve Judith Malika Liberman ile yine dolu dolu ve son derece keyifli bir etkinlik olacak. MomTalks ebeveynlere zengin bir içerik sunuyor ve bu yılki teması ile de annelerin mükemmel olma kaygısından kurtulup, kendine şefkat verebilmeyi hatırlatıyor. Bu yıl ebeveyn koçu Zeynep İşman ile de güzel bir ekip olduk.

MomTalks organizasyonunda babalara yer var mı?

Her zaman. Bu platformda babaları daha çok görmek istiyoruz. Bu yılki oturumlardan birinde uzmanlar ve babalar konuşacak. Ebeveynlik bir işbirliği ve babalar işin içinde olmazsa olmaz. Önceki yıllarda etkinliğimizi hafta içi gerçekleştirmiştik ancak, bu yıl çalışan kesimin de gelebilmesi için özellikle cumartesi düzenlemek istedik.

Biletler www.momtalks.com.tr’den ya da www.biletino.com’dan alınabilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir