Doğumdan sonra anneyi neler bekler?

9 Ekim 2018

Nihayet 9 aylık heyecanınız bebeğinizle kavuşmanızla sonlandı. O her şeyi unutturan kavuşma anı olsa da doğum sonrası duruma da hazırlıklı olmak lazım.

Size “masaj” yapılacak

Bebeğinizi doğurduktan ve plasenta çıktıktan sonra, doktor veya ebe karnınıza nazikçe baskı uygulayarak rahminizin kasılmasına ve kanamanın azalmasına yardımcı olacak. Buna “Fundus masajı” deniyor. Bazı kadınlara rahatsız edici gelebilir.

Titreme normaldir

Çocuk doğurmak büyük bir olay. Tüm vücudunuzun doğumun sonuna doğru veya hemen sonrasında sarsılmaya başlamasının sık görülmesinin nedeni bu olabilir. Buna ıkınmadan gelen adrenalin ve hormon değişimlerinin bir bileşimi neden olur. Titreme genellikle en az birkaç dakika sürer ve bir saat içerisinde diner. Doğumdan sonraki günlerde de titreme veya sarsılma yaşarsanız, bu bir enfeksiyon emaresi olabilir ve doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Dikiş atılması gerekebilir

Doktorunuz (bebeğin başının çıkmasını kolaylaştırmak adına vajina ve anüs arasındaki alan olan perineumda kesik açılması anlamına gelen) epizyotomi yapılması gerektiğine karar verebilir veya dikiş atılması gereken doğal bir yırtılma oluşabilir. Epidural aldıysanız, onarımı için başka bir ilaç kullanmanıza gerek kalmaz. Almadıysanız, lokal anestezi uygulanır. Bu bölgedeki dikişler zaman içerisinde kendiliğinden emilir. Sonrasında oluşacak ağrıya cadı fındığı pedleri, soğutucu keseler veya oturma banyosu (sığ ılık su içinde oturma) iyi gelebilir. Ağrıyı dindirmek için doktorunuzdan topikal uyuşturucu krem veya ibuprofen isteyebilirsiniz. Sezaryen yaptırdıysanız, doktorunuz karnınızdaki insizyonu kapamak için dikiş veya zımba kullanabilir. Dikişler zaman içerisinde kendiliğinden emilir, ama zımbaların beş ila yedi gün içerisinde doktor tarafından  alınması gerekir.

Bir süre kanamanız olacak

Lokiya adı verilen bu akıntı, hamilelik boyunca kalınlaşan rahim içi duvarı astarıdır. İlk birkaç gün parlak kırmızı olur (ve golf topu büyüklüğündeki kan pıhtıları normaldir) ama doğumdan sonraki haftalar içerisinde giderek azalmalı ve rengi açılmalıdır. Daha büyük boyutlarda kan pıhtılarınız varsa veya bir saat içerisinde iki veya daha fazla defa ped değiştirmeniz gerekiyorsa doktorunuzla görüşün; bu, derhal incelenmesi gereken bir kanama emaresi olabilir.

Şişkin hissedebilirsiniz

Hamilelik sırasında kan hacminiz neredeyse yüzde 50 artar. Doğum sırasında kan kaybetseniz de, bu fazla kanın ve doğal doğum ya da sezaryen sırasında serumla aldığınız sıvıların bir yere gitmesi gerekir. Bunun bir sonucu olarak, bacaklarınızın alt kısmında veya vajinanızda şişkinlik oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Ancak bunlar bebeğinizi doğurduktan sonraki on ila on dört gün arasında çözülecektir.

Hâlâ sık çiş yapacaksınız

Vücudunuz fazla sıvılardan kurtulmaya çalışırken, hamile olduğunuz zamanlardaki kadar sık çiş yapmanız gerekecek. Ancak doğum idrar kanallarınıza zarar verebilir: İlk birkaç gün boyunca tuvaletinizi yapmakta veya ne zaman yapmanız gerektiğini kestirmekte zorlanabilir veya öksürüp hapşırdığınızda idrar kaçırabilirsiniz. Birkaç haftadan uzun sürerse, doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir