Doğum sonrası kiloları için: Çay

28 Ağustos 2018

Doğum sonrası kiloları mı? Bi’bakar mısınız, şahane bir haberimiz var da!

Yazımızı okuyup tıkladığınıza göre, doğum sonrası kilolar ile başınız dertte. Dert dediğimize bakmayın, böyle güzel “lokum”lara vesile olan dert başımızla beraber! Geri gelelim damarlarda şuan ruhunuzda “o eski halimden eser yok şimdi” arabeski dolanıyor malum. Bu işe bir hal çare bulmak lazım. Spor yapmak ,dengeli beslenmek ilk şartımız tamam. Ancak azıcık yan ürünlerden de yardım almakta fayda olabilir. Nedir bu yan ürün? Çay. Gözlerinizi bi’adım aşağıya davet ediyoruz şimdi, size haberlerimiz var. Bu arada emziren annelere önermediğimizi, doktora danışmadan içmemenizi önerdiğimizi vurgulamamıza gerek yok ancak yine de bu cümle şurada dursun. Evet, ne diyorduk? Heh! ÇAYLAAAARRR…

1- Beyaz Çay

Henüz olgunlaşmadan toplanan ve çay yapılan tomurcuklardan biri ile başlayalım. Hafif tadı ve diğer çaylara oranla hoş olan aroması ile göz doldururken, yağ boşaltıyor. Özellikle kanser hücreleri ile savaşması bakımından ön planda olan beyaz çay, aynı zamanda etkili ve hızlı kilo vermenin anahtarlarından.

2- Tarçın Çayı

Kokusu ayrı kendi ayrı meziyetli çaylardan… Vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın harcadığı enerjiyi arttırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Bu arada kan şekerini dengelemesi ve iştahınızı bastırması da cabası. Örneğin canınız tatlı çektiğinde, elmanın üzerine tarçın tozu serpebilir ve tatlı krizinize lezzetli bir çözüm yaratmış olabilirsiniz.

3- Maydanoz Çayı

Gün geçmiyor ki maydanoz bin bir derde deva olmasın. Ödem söktürme özelliği ile bildiğimiz maydanoz şimdi de çay olarak içimizdeki yağları eritiyor. Sindirimi kolaylaştırması ve vücuttaki fazla suyu atmasının yanısıra, potasyum, kalsiyum ve fosfor açısından da oldukça zengin.

4- Mate Çayı

Mate çayının en büyük özelliklerinden biri metabolizmayı hızlandırması. Vücut sıcaklığını yükseltmesi ile birlikte normalde daha fazla kalori yakımına neden olabilir. Ayrıca tokluk hissi yaratması bakımından da diğer çaylara oranla 1-0 önde.

5- Yabanmersini Çayı

Yabanmersininin en büyük özelliklerinden biri, kan şekerini dengelemesi. Akşam yemeğinden önce yabanmersini çayı içerek, yemek sırasında coşmayı önleyebilirsiniz.

6- Biberiye Çayı

Ve gelelim biberiye çayına. Maydanoz kadar olmasa da ödem söktürücü özelliği ile biberiye çayı da alkışı alıyor. Düzenli kullanımda zayıflattığı söyleniyor. Ancak eğer tansiyon hastasıysanız kullanımda dikkat etmenizde yarar var. Tansiyona olumsuz etkisi olabilir…

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir