Coronavirüs Sonrası Seyahat… Yol Bizi Nereye Götürecek?

18 Mayıs 2020

 Hep beraber evdeyiz, okula da gitmiyorlar diye çocuklara bu dönem uzun bir tatil gibi geliyor olabilir! Ama bence dışarı çıkmaya başlar başlamaz hepimizin iyi bir tatile ihtiyacı olacağı kesin! Peki bunu nasıl yapacağız? Coronavirüsü sonrasında seyahat hakkında aklınızdaki sorulara yanıtlar burada.

Hayatımızın en garip baharını yaşıyoruz öyle değil mi? Evde geçen uzun vakitlerimiz çalışma, ev işleri ve  çocukların ihtiyaçları arasında mekik dokumak ve bir  yandan da virüsle ilgili gelişmeleri takiple geçiyor. Hepimiz bu kabusun biteceği anı hayal ederken, evdeki sohbet konularının başında seyahatlerimize ne zaman döneceğimiz geliyor. Seyahat etmek ruhumuza iyi geliyor ama sağlığımız için de iyi olacağından emin olmamız gerekiyor. Yasaklar bugün kalksa nasıl hareket etmeye başlarsınız? Hadi başlayalım.

Seyahat etmek güvenli mi?

Şu anda seyahat edebilir miyiz diyenler için bence cevap açık: Hayır. İnanın bunu yazmak içimi acıtıyor ama herkesin şu anda zorunlu olmayan seyahatler konusunda ihtiyatlı olması gerek. Özellikle Coronavirüs ile ilgili yaşından ya da fiziksel koşullarından dolayı risk taşıyanlar için durum hala daha da riskli görünüyor.

Baharı kaybettik ama peki bu yaz seyahat etmek güvenli olacak mı? Coronavirüs nedeniyle yaz tatilimi iptal etmeli veya ertelemeli miyim?

Yaz kapımıza dayanmak üzereyken bir çok aile daha ne kadar coronavirüsün bizimle kalacağını merak ediyor. Seyahat yasakları ve seyahat kısıtlamaları ne zaman kaldırılacak henüz bunun net bir yanıtı yok ama şu satırları yazarken bildiğim, bir çok ülkede durumun Mayıs ortası ya da Haziran ayına kadar normale dönmeyeceği yönünde.

Bu nedenle, bu aylar için plan yapıyorsanız seyahat yasakları ve kısıtlamaları muhtemelen planlarınızı etkileyecek. Belki tek olsanız risk almayı düşünebilirsiniz ancak anne olarak itiraf etmem gerek.  Rahatsızlanmamız durumunda çocukların güvende ve huzurlu olacakları ortamı nasıl sağlayacağımı düşünmeden geçemiyorum. Siz de bu endişeye sahipseniz, riskleri azaltıp haziran sonuna kadar seyahat planınızı ertelemek doğru olabilir.

Bu  yaz güvenli bir şekilde yurtdışına seyahat edebilecek miyiz?

Bu cevaplaması en zor sorulardan biri. Ne yazık ki, Coronavirüs her ülkeyi farklı bir şekilde etkilediğinden, uluslararası yolculukların ne zaman tekrar güvenli olacağını tam olarak bilmiyoruz.

Uzmanlar, ilk enfekte olan ülkelerde durumun kontrol altında olabileceğini söylüyor.  Her şeyin başladığı Çin, neredeyse 3 ayda karanlık günleri geride bırakmaya başladı. Dilimi ısırarak bu krizinin üstesinden bizim de geleceğimizi umuyorum.

2020’nin geri kalanında ve hatta 2021’in bir kısmında ABD  ve Avrupa’da sosyal mesafe önlemlerinin uygulanmaya devam edeceği kesin. Muhtemelen uluslararası misafirlerin tatil amaçlı ziyaretine kapalı kalabilirler. Ancak Almanya, İsviçre, Avusturya gibi güvenli koridorlar kısıtlamalar ve sağlık kontrolleri ile yeniden açılacak gibi görünüyor. Çok sıkı seyahat kısıtlamaları ve kontrolleri ile yeniden açılması tahmin edilen ülkeler arasında ise Singapur, Tayvan, Güney Kore, Avustralya ve Japonya’yı sayabiliriz.

Elbette gelişmeler için Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarını takip etmekte yarar var. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı birincil kaynağınız olsun. Gönlünüzden geçen saymadığım bir yer varsa ülkenin resmi kurumlarının açıklamalarını takip edin. Uçuş güncellemelerine bakın,  yerel yetkililerinden ve hükümetlerden gelen seyahat tavsiyelerini değerlendirin.

Canım ülkem çok güzelsin!

Önümüzdeki yıl hatta belki 2021 sonuna kadar hemen herkesin yerel turizme yöneleceği düşünülüyor. İş böyleyken bir kere daha ne kadar şanslı olduğumuza şükretmeden edemiyorum.

Yıllardır 3-4 güne sığdırmaya çalıştığımız, yurtdışı kaçamakları ile hep görmeyi ötelediğimiz ülkemizdeki güzel beldeleri keşfetme vakti şimdi. Zaten eve yakın olmak, bildiğimiz sağlık sistemine kolay ulaşmak hepimizin tercihlerinin başında gelecek öyle değil mi?

Sosyal mesafe önlemlerini gözeterek, ulaşım için doğru zamanları seçerek, huzur içinde cennet vatan keşfimizi bekler.

Kemerlerimizi tekrar ne zaman bağlayabiliriz?

Gözlerimi kapatıp havalimanında onlarca uçuş bilgisinin sıralandığı panoları düşünüyorum, uzun pasaport ve check in sıralarını… Şikayet ettiğim bir çok şeyi özledim. Konumuza dönersek, şimdilik hava yolculuğunun büyük ölçüde azalacağı aşikar.

Önce yurtiçi sonra da güvenli koridorlar dediğimiz bazı ülkeler arasında uçuşların gerçekleşebileceği düşünülüyor.  Uçak seyahati güvenli hale getirmek için yolcuların maske takmaları gerekecek ve binmeden önce ateşleri kontrol edilecek. 2020 yılında 2019 kapasitesinin %10-30’unda hava yolculuğu olacağı tahmin ediliyor. Aşının bulunması ve yaygınlaşmasıyla tüm bu zamanlamalar değişebilir, takipteyiz.

Cruise Seyahatleri artık rüya mı?

Limanda günlerce karantinaya alınan gemiler ve yaşanan dramların görüntüsü hala hafızamızdayken o gemide keşke ben de olsaydım ne zaman diyebileceğiz? CLIA yani Uluslararası Cruise Hatları Birliği verilerine göre her gün dünyada 600 bin yolcu cruise gemilerinde denize açılıyordu.  Bundan sonrası için de yol haritası çıkarıyorlar,  halen yapım aşamasında olan bazı gemilerin daha büyük odalar ve daha az yolcu yoğunluğu ile  denize açılabilmesi bir çalışma. Açık büfenin azaltılması, alakart yemeğe geçilmesi misafirlerin aklında da az şüphe oluşmasına yardımcı olabilir. İşleri havayollarından daha zor.

Hayatımızın en iyi seyahat fırsatları bizi bekliyor mu?

Dünyadaki hareket gittikçe kısıtlansa da insanların keşfetmek istediği yerler değişmedi dolayısıyla özellikle kültür başkentlerinde inanılmaz fırsatların çok büyük markalardan geleceğini zannetmiyorum. Ancak yine de bu kentlerde gezginleri yeniden yola çıkmaya cezbetmek için fiyat düşüşleri beklemek mümkün.

Sadece markalar değil, şehir ve ülke turizm ofisleri de misafirleri kendilerini tercih etmenin güvenli olduğuna ikna etmeye çalışmalarını bekliyorum. Ulaşımdan konaklamaya, görülecek noktaları daha güvenli hale getirmek için fiziksel çabaları göreceğimizi düşünüyorum.

Eskiden erken rezervasyon iyi fırsat derdik, bugünlerde bunu söylemek pek mümkün değil. Durum hızlı değişebiliyor, bu nedenle iki ay sonraya plan yapmak zor, muhtemelen bu yaz tatilin de net planı ancak bir kaç hafta öncesinde yapılabilecek. Neyse ki bir çok havayolu şirketi, otel ve tur şirketi pandemi sırasında yolculara daha fazla esneklik sağlamak için iptal politikalarını gevşetiyor, bu nedenle bunu da bir fırsat sayabilirsiniz. Seyahatinizi son dakika iptal etmek veya ertelemek için bir cezaya maruz kalmayabilirsiniz, plan yaparken bu da belki içinizi biraz rahatlatır.

Coronavirüs sonrası seyahatiniz için ipuçları:

Istikrarlı markaları tercih edin

Adını daha önce duymadığınız tur operatörleri ve çılgın cazibeli tekliflerine mesafeli davranın. Finansal zorlukların eşiğindeki şirketler son satışlarında böyle fırsatlar sunabilir. Ailece yarı yolda kalmamak için siz daha önce deneyimlediğiniz ya da piyasada bilinen markaları planlarınıza dahil edin.

Seyahat sigortası yapmak şart

Karınca duası gibi yazıları okuma zamanı. Belki şimdiye kadar sadece vize başvurusu yaparken zorunlu tutulduğundan sigorta yaptırıyordunuz. Ancak bundan böyle seyahatinizi sağlama alın yolculuklarda karşınıza çıkabilecek aksaklıklara karşı seyahat sigortası yaptırın. Kapsamı önemli, anlamadığınız yerleri emin olmak için sormaktan çekinmeyin.

Uçak yolculuğunda yeni tercihler

Yeni dönemde uçaklarda oturma düzenlerinde sosyal mesafe uygulamalarının sürmesi bekleniyor. Artık siz de en ucuz uçuş değil belki az ama güvenli uçuşu tercih etmelisiniz. Güvenlikten kastım, havayolu şirketinin uçuş güvenliğiyle ilgili teknik özelliklerinin yanında hijyene ilişkin sunduğu güvenlik. Ayrıca biletinizi daha esnek koşullarda almakta fayda var. Değişim ücretleri ve geri ödeme kuralları tüm havayolları tarafından yenileniyor, bilet almadan kontrol etmelisiniz.

Otel seçerken oda manzarasını değil, aldıkları önlemleri öğrenin

İster seyir, konaklama, tüm ortamlarda yeni, görünür önlemlere temizlik bekliyoruz. Her yerde el dezenfektanları, yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi, misafirleri güvende tutmak için alınan önlemler açık bir şekilde gösterilmeli. Siz de otel ya da konaklama için bir yer seçerken iletişimin açık olduğu, temizlik prosedürlerini konuklarına açıkça belirten yerlere öncelik verin.

Bununla birlikte en ucuz fiyatı aramak yerine, en iyi değeri arayın. İyi bir öneri karşınıza çıktığında rezervasyon yapmaktan çekinmeyin. Fikir değiştirdiğinizde iptal koşullarını inceleyin, sunulan paketi değerlendirin.

Destinasyon seçimi önemli

Bence değer yalnızca aldığımız hizmetlere değil, aynı zamanda sağlanan güvenlik hissine de kapsıyor. Bir başka ülkeye giderken ülkenin bu krizle iyi başa çıkıp çıkamadığını değerlendirmenin, nasıl bir sağlık sistemine sahip olduğunu bilmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Makul, ihtiyatlı, akıllı kararlar alın.

Şu anda dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlara inanılmaz seyahat fırsatları olabilir. Ancak siz ailenizin koşulların gözeterek ihtiyatlı ve akıllı kararlar alın. Oteller sıkı temizlik standartları ve marka güvencesiyle gelirken, Airbnb ve diğer konaklama kiralama siteleri mülk sahiplerinin insiyatifinde temizlik standartları sunabilir. Hangisi ailenize uygun, siz biliyorsunuz.

 

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir